استامپ باکس‌ یا مالتی افکت؟

اولین بار که برای گیتارم افکت خریدم، دهه ۹۰ میلادی بود. چیزی که خریدم، یک یونیت مالتی افکت Zoom بود که حدود ۳۰ نوع افکت گوناگون، از دیستورشن و دیلِی گرفته تا انواع افکت‌های ماجولیشن مثل phase shifting و flanger را در خود جای داده بود؛ و خب، تمام آن افکت‌ها صدای مزخرفی ارائه می‌کردند. آن زمان متوجه نبودم، ولی امروز وقتی به یاد می‌آورم که با آن سروصدای وحشتناک چه بر سر خانواده و همسایه‌ها آورده بودم، خنده‌ام می‌گیرد. کمی که سن و سالم بالاتر رفت، در فروشگاه‌های فروش لوازم موسیقی وقت بیشتری را به تست کردن انواع افکت‌ها گذراندم. زیاد طول نکشید که فهمیدم اگر بخواهم افکت‌های خوش‌صدا داشته باشم، باید وقت و پول بیشتری برای انتخاب و خرید افکت مناسب صرف کنم. بعد از امتحان کردن پدال‌های افکت بی‌شمار، یک چیز برایم بسیار واضح شد: وسیله‌ای که یک کار را به‌خوبی انجام می‌دهد، بهتر است از وسیله‌ایست که چندین کار را بد انجام می‌دهد.

متوجه هوس‌انگیزی و جذابیت مالتی-افکت‌ها هستم؛ آنها همه افکت‌هایی که بتوان تصور کرد را در قالب یک جعبه قابل‌حمل در اختیار ما می‌گذارند. ولی یک نکته را نباید فراموش کرد؛ اکثر گیتاریست‌ها تقریباً هرگز تمام این افکت‌ها را درآن‌واحد استفاده نمی‌کنند. امروزه در بسیاری از وب‌سایت‌ها، می‌توان عکس و دیاگرام پدال‌بورد گیتاریست‌های معروف را پیدا کرد. اکثر این پدال‌بوردها از تعداد افکت‌هایی که در یک مالتی-افکت معمولی یافت می‌شود هم برخوردار نیستند. البته مالتی-افکت‌ها یک خاصیت بسیار خوب دارند؛ آنها به ما این امکان را می‌دهند تا افکت‌های مختلف را تجربه کنیم و ترکیب آنها را با یکدیگر آزمایش کنیم و آنها را بشناسیم. سادگی دسترسی به افکت‌ها و آزمایش آنها از بهترین خاصیت‌های مالتی-افکت‌هاست.

“چیزی به نام بهترین پدال وجود ندارد. همه‌چیز به سلیقه کاربر وابسته است. کرت کوبین (Kurt Cobain) با یک پدال دیستورشن ۳۰ دلاری، راک اِن رول را از نو تعریف کرد.”

پس برویم سراغ استامپ باکس؟

اگر تصمیم گرفته‌اید که به سراغ استامپ باکس‌ها بروید و یک سری استامپ باکس تهیه کنید، باید بدانید که چه افکتی را واقعاً لازم دارید. در فروشگاه‌های لوازم موسیقی، پدال‌های گوناگونی در دسترس است و تست کردن تک تک آنها می‌تواند پروسه گیج‌کننده‌ای باشد. فرض کنیم که صدای ما نیاز به دیستورشن دارد. چطور می‌خواهیم پدال دیستورشن مناسب را از بین تمام دیستورشن‌های موجود انتخاب کنیم؟ بعضی از پدال‌های دیستورشن طوری طراحی شده‌اند که تأثیری ملایم و طبیعی روی صدا بگذارند؛ یعنی شبیه آنچه مدار امپ‌های تیوب با سیگنال انجام می‌دهند. در حالی که برخی دیگر، به‌جز ایجاد صدایی خشن و متالی، کار دیگری انجام نمی‌دهند؛ در نتیجه، این سبک و سیاق نوازندگی ماست که مشخص‌ می‌کند کدام یک از این دو نوع دیستورشن، برای ما مناسب‌ است. در ضمن یک حقیقت را هم باید در نظر بگیرید؛ چیزی به نام بهترین پدال وجود ندارد. همه‌چیز به سلیقه کاربر وابسته است. کرت کوبین (Kurt Cobain) با یک پدال دیستورشن ۳۰ دلاری، راک اِن رول را از نو تعریف کرد.

افکت‌های مورد استفاده در موسیقی مورد علاقه خود را شناسایی کنید

نکته کلیدی این است که بفهمیم چه افکتی برای نوع موسیقی که می‌نوازیم، مناسب است. اگر سعی در بازسازی صدای گیتار گیتاریست موردعلاقه‌تان دارید، می‌توانید در اینترنت جستجو کنید و از تجهیزات مورد استفاده او آگاه شوید، ولی اگر در جستجوی صدا و موسیقی شخصی خودتان هستید، باید در فروشگاه لوازم موسیقی وقت صرف کنید و ببینید افکت‌های گوناگون با نوع موسیقی و نوازندگی شما چه کاری انجام می‌دهند. آیا آنچه می‌شنوید برای شما الهام‌بخش هست یا نه؟ شاید از این رهگذر به پدالی برخورد کنید که مثلاً پارت سولوی شما را تا سطحی غیرقابل‌انتظار بالا ببرد. ممکن است بدانید که چه افکتی می‌خواهید، ولی شاید هنوز نوع مناسب آن افکت را پیدا نکرده‌اید.

مطمئن نیستید از کجا شروع کنید؟

در اینجا دو جمله راهنما را با شما در میان می‌گذارم که کمی از سردرگمی شما کم می‌کند:

۱ـ بیاموزید چه افکت‌هایی در سبک‌های مختلف موزیک، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۲ـ بیاموزید چه افکت‌هایی توسط گیتاریست‌های موردعلاقه‌تان، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

“پدال‌بورد، موجودیست که دائماً در حال تحول و تکامل است”

در اکثر موارد، اینطور نیست که یک گیتاریست به چند پدال مشخص دل ببندد و تا پایان عمر از آنها استفاده کند. پدال‌بورد، موجودیست که دائماً در حال تحول و تکامل است. صدای مطلوب شما و آنچه به شما شور و اشتیاق نوازندگی می‌بخشد، می‌تواند در طول زمان، تحت عوامل درونی و بیرونی دچار تحول شود؛ و این تحول، ضروریات روی پدال‌بورد شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از طرفی، صنعت طراحی و تولید افکت هم مدام در حال رشد و تحول است. تولیدکنندگان، هر سال افکت‌های جدیدی را روانه بازار می‌کنند. بعضی از این افکت‌ها به‌نوعی بازسازی افکت‌های کلاسیکی هستند که دیگر تولید نمی‌شوند و بعضی دیگر، ورودی به دنیای صداهای ناشنیده و جدید هستند.

ساده شروع کنید: یک یا دو افکت را برای کشف کامل انتخاب کنید

غرق شدن در دریای بی‌کران گزینه‌ها، بسیار سریع و آسان اتفاق می‌افتد. بهترین کار این است که بسیار ساده شروع کنید و یک یا دو افکت را برای کشف انتخاب نمایید. وقت بگذارید و ببینید همین یکی-دو پدال چه کارهایی می‌توانند انجام دهند و چه تأثیراتی روی نوازندگی شما می‌گذارند. با گذر زمان، به‌تدریج متوجه می‌شوید که چه می‌خواهید و به چه چیز نیاز دارید. و یک نکته را فراموش نکنید؛ افکت‌ها فقط ابزارهایی هستند برای جذاب‌تر کردن موسیقی شما. هر چه بیشتر ابزارهای کارتان را بشناسید، بهتر آن‌ها را به کار می‌گیرید و در ضمن بهتر می‌فهمید که چه ابزارهایی می‌توانند کارکرد ابزارهای فعلی شما را بهبود ببخشند.

نوشته: Adam C Smith

ترجمه: بابک آخوندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *