با پنجه ساز بزنم یا با پیک؟

پاسخ این سؤال، به نوع موسیقی مورد علاقه شما بستگی دارد. هر دو تکنیک مزایایی دارند و توصیه می‌کنیم هر یک را تا حدودی فرا بگیرید.

پنجه

نواختن با انگشتان دست راست یا به‌اصطلاح پنجه، مرسوم‌ترین روش نواختن گیتار کلاسیک یا سیم نایلون است. البته نواختن گیتار آکوستیک سیم استیل و گیتار الکتریک هم با پنجه متداول است. نوازندگی با پنجه، صدایی نرم تولید می‌کند، ولی با اجرای تکنیک‌هایی مانند double stop، می‌توان صدایی با اَتَک (سرعت شروع شدن صدا) بالاتر هم ایجاد کرد. معمولاً در نوازندگی با پنجه از انگشت شست برای نواختن سه سیم بم و از انگشتان اشاره، میانی و حلقه برای نواختن سیم‌های پایینی استفاده می‌شود.

نواختن با پیک (مضراب)

نواختن با پیک یا همان مضراب، به‌خصوص برای نواختن توالی سریع نت‌ها مناسب است. ریف‌ها و سولوهای راک و متال معمولاً با پیک نواخته می‌شوند. صدای پاور کوردها با افکت دیستورشن و نواخت پیک به سمت پایین، مشخصه بارز این سبک‌ها است. نواختن آکورد بر روی گیتار آکوستیک با پیک، صدایی غنی‌تر و البته بلندتر ایجاد می‌کند. یک نقطه ضعف نوازندگی با مضراب این است که پرش از روی یک یا چند سیم‌، به‌خصوص در هنگام اجرای آرپژها، دشوارتر از زمان نواختن با پنجه است.

مرسوم است که پیک گیتار را بین انگشت شست و اشاره به صورتی نگه می‌دارند که تنها نوک آن از بین انگشتان قابل رؤیت باشد. انواع مختلفی از پیک‌ها برای نیازها و سبک‌های مختلف وجود دارد. بهتر است تعداد بیشتری از پیک‌ها را امتحان کنید تا مدل مناسب سبک و سلیقه خود را پیدا کنید. اگر گیتار کلاسیک می‌نوازید، مراقب برخورد پیک با صفحه روی بدنه باشید؛ زیرا این گیتارها معمولاً محافظ یا پیک‌گارد ندارند و ممکن است پیک، بدنه ساز را خراش دهد.

نواخت ترکیبی

تکنیک دیگری به نام نواخت ترکیبی یا Hybrid Picking وجود دارد که ترکیبی از دو تکنیک اشاره‌شده است. [مترجم: در این روش، نوازنده هنگام نواختن با پنجه، پیک را در کف دست یا بین انگشتان نگه می‌دارد و هنگام نیاز آن را بدون کمک دست چپ به انگشت اشاره و شست منتقل کرده و با آن می‌نوازد. این روش با دشواری‌هایی همراه است: ۱- نواختن با پنجه بدون افتادن پیک از دست ۲- انتقال پیک از محل نگهداری آن در دست به انگشتان و برعکس. همه اینها باید تنها با استفاده از یک دست صورت گیرد و کاری شبیه به حقه‌های تردستی است که تنها با تمرین ممکن خواهد بود و دشواری آن به شکل و اندازه و مهارت دست نوازنده بستگی دارد.]

منبع: وب‌سایت Yousician
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *