تاریخچه پدالهای Wah

وقتی برای اولین بار wah-wah به صحنه موزیک وارد شد، خیلی طول نکشید که همه موزیسین ها و تولید کننده های موزیک، خاستار صدای خاص آن شدند. متاسفانه مثل دیگر افکت های آن زمان، wah-wah ها هم، نه در صدا دهی و نه در کیفیت ساخت با یکدیگر مشابه نبودند و می توان گفت تک تکپدال ها، از یک برند و یک مدل، با دیگری متفاوت بود. برای مثال، معروف است که Jimi Hendrix پدال های زیادی را امتحان می کرد تا آن یکی که دوست دارد را پیدا کند. این امر باعث افت محبوبیت این پدال بود و باعث شد که خیلی زود تولید کنندگان، مدل های wah-wahی خود را متوقف کنند. یکی از اینwah های متوقف شده Vox Cry Baby از Thomas Organ مشهور بود.

تولد بهترین نمونه

در اوایل دهه ۸۰، Dunlop با ارایه اسلاید، مضراب و کاپو، بیشتر به عنوان برندی که برای گیتاریست های سبک folk محصولاتی تولید می کرد، شناخته می شد. در حالی که Jim Dunlop در حال رشد کسب و کارش بود، خبر Cry Baby به گوشش رسید. در آن زمان پدال Cry Baby برای مدت شش ماه از بازار جمع شده بودند. Dunlop که هیچ دلش نمی خواست این فرصت طلایی را از دست دهد، برند Cry Baby را در سال ۱۹۸۱ از Thomas Organ خریداری کرد. این حرکت بی‌پروا، مسیر شرکت Dunlop و همچنین مسیر صنعت موسیقی را برای همیشه تغییر داد.

Early Crybaby chassis drawing.

Dunlop به همراه مهندس Sam McRae، تمام اجزای تشکیل دهنده پدال wah را مورد بررسی قرار داد و کوشید تا با حفظ صدای شناخته شده این پدال، بزرگترین اشکالش را رفع کند و طرحی یکدست و بادوام پیاده کند. در دفتر مرکزی Benicia، California، اعضای شرکت Dunlop جَک ها، پتانسیومتر ها و ساختار کلی پدال را مورد بهبود قرار دادند و در مدت یکی دو سال GCB95 را به بازار روانه کردند، پدالی که در جا به یک محصول ماندگار تبدیل شد.

ادامه بهبودها

اعضای Dunlop به همین بسنده نکردند و بر اساس تقاضای نوازنده ها، روی امکان کنترل مجزای پارامترها کار کردند و ۵۳۵Q را ساختند. این پدال wahی مدرن به کاربر امکان انتخاب فرکانس، Q و مقدار boost آن فرکانس را می داد و گیتاریست ها می توانستند بر اساس سلیقه خود، این پارامترها را تنظیم کنند. نتیجه این اصلاحات،  بلا فاصله حاصل شد. گیتاریست ها، با هر سبکی، همگی مجذوب Crybaby شدند. گیتاریست های بلوز مثل Buddy Guy و Stevie Ray Vaughan، راک نوازان مثل Zakk Wylde، Slash و Jerry Cantrell و حتی session musician هایی مثل Steve Lukather همگی از این پدال برای خلق صدای شخصی خود بهره می بردند. هیچ پدال دیگری تا این حد، بسته به این که دست چه کسی باشد، صدای متفاوتی ارایه نمی دهد.

Stevie Ray Vaughan وJim Dunlop

یک اسطوره مدرن

با مجموعه  Crybaby، Dunlop موفق شد ضمن پای بندی به صداهای کلاسیک و اصیل، اصلاحات و بهبود های بروزشده را  در پدال wahی خود جای دهد. علی‌رغم شرایط رقابتی سخت و انتظارات بالای متقاضیان در این سال ها، Crybaby توانسته همچنان یکی از پرفروش ترین پدال های بازار باقی بماند. با بیش از ۲۵ مدل Crybaby تولید شده  در همه این سال ها و لیست چشم گیر از  مدل های signature artist از جمله Jimi Hendrix، Buddy Guy، Eddie Van Halen، Slash، Joe Bonamassa، Zakk Wylde، Kirk Hammett و Jerry Cantrell، مجموعه Crybaby، تا امروز، همچنان به عنوان یک عنصر مهم در ابراز احساسات موزیکال باقی مانده است.

نوشته: Mareo Lopez
ترجمه: بابک آخوندی
۹,۳۵۰,۰۰۰ تومان
ناموجود
۰ تومان
ناموجود
۱۱,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *