Peavey 6505 II: نسل جدید یک امپ افسانه‌ای

آمپلی فایر گیتار پیوی 6505

Peavey 6505 را می‌توان یکی از محبوب‌ترین امپلیفایرهای گیتار در میان موزیسین‌های سبک متال دانست. این امپ های-گین حدود سی سال است که به‌عنوان یک اسطوره در میان نوازندگان گیتار الکتریک شناخته می‌شود و بسیاری از گیتاریست‌ها، آرزوی تنها یک بار نواختن با آن را دارند. اگر شما نیز یکی از این افراد هستید، این خبر برای شما بسیار جذاب خواهد بود.

در حدود یک سال گذشته، گمانه‌زنی‌هایی در مورد عرضه نسخه‌ای جدید و بهینه‌سازی‌شده از Peavey 6505 در فضای مجازی در حال انتشار بود. اکنون، پیوی به‌صورت رسمی و به مناسبت سی سالگی این امپ افسانه‌ای، خبر از عرضه نسخه جدید آن به بازار داده است.

این محصول جدید که Peavey 6505 II نام‌گذاری شده است، پیش از این نیز در چند ویدیوی دمو به‌صورت اجمالی دیده شده بود؛ اما تا به امروز، رونمایی رسمی از آن به عمل نیامده بود و در حقیقت، وضعیت و زمان عرضه انبوه آن به بازار مشخص نبود. در این مدت یک‌ساله، طرفداران این امپ، صبورانه و با هیجانی بسیار برای رونمایی رسمی از این محصول ثانیه‌شماری می‌کردند و اکنون، از این اتفاق بسیار خرسند خواهند شد. انتظار داریم طراحان این امپلیفایر نیز با زمان چندین ساله‌ای که صرف آزمایش نمونه‌های قدیمی ۶۵۰۵ و بهینه‌سازی آن کرده‌اند، اکنون جشنی به این مناسبت بر پا کرده باشند!

طبق گفته Peavey، پروسه طراحی، تحقیق و توسعه نسل جدید ۶۵۰۵، شامل مشاوره با نوازندگان و هنرمندانی بسیار از سراسر دنیا و تحلیل جزء‌به‌جزء قطعات نسخه قدیمی بوده است.

مهم‌ترین بخشی که در این محصول نسبت به نسخه قدیمی شاهد تغییر و بهینه‌سازی بوده است، ترانس خروجی است که با یک نمونه جدید با طراحی کاملاً متفاوت جایگزین شده است. یکی از ایراداتی که توسط بسیاری از صاحبان نسخه اصلی ۶۵۰۵ گزارش شده است، تفاوت عملکرد نمونه‌های مختلف این امپ در بخش میدرنج است. گفته می‌شود که این ترانسفورماتور جدید، عملکردی پایدارتر، خصوصاً در محدوده فرکانسی میدرنج به ارمغان می‌آورد و ماهیت صوتی آن نیز در نمونه‌های مختلف ثابت است.

peavey 6505 II

همچنین با دموهای اجمالی و کوتاهی که تا کنون از نسل دوم ۶۵۰۵ منتشر شده است، می‌توان گفت که احتمالاً این امپ، صدایی کمی گرم‌تر و اتکی بیشتر نسبت به نسخه اولیه خود دارد.

بخش فوت‌سوییچ نیز در این نسخه جدید کاملاً تغییر کرده است و اکنون متشکل از سه دکمه است که می‌توان با استفاده از آنها کانال‌های صوتی امپ را تغییر داد، حالت Crunch را فعال کرد و زنجیره افکت‌های متصل را فعال یا بای‌پَس کرد.

اما در بخش‌های دیگر، Peavey 6505 II تقریباً هیچ تفاوتی با نسل اول خود ندارد و همان امپ ۱۲۰ وات دو-کانال، با امکان تغذیه اسپیکر‌های ۱۶، ۸ و ۴ اهم و یک پنل جلویی جذاب از جنس پلکسی‌گلس است.

در مرکزیت مدار Peavey 6505 II، شش لامپ خلاء از نوع ۱۲AX7 در جایگاه پری‌امپ و چهار لامپ از نوع ۶L6GC در جایگاه پاور امپ تعبیه شده است.

کانال Rhythm این دستگاه، از دو حالت صوتی موسوم به Bright و Crunch برخوردار است که هر یک از آنها، از یک ایکولایزر سه‌باند مجزا، دو تنظیم گین Pre و Post و کنترل‌هایی موسوم به Resonance و Presence بهره‌مند هستند. با استفاده از کنترل Resonance می‌توان عملکرد امپ در محدوده بیس را تنظیم کرد و با کنترل Presence نیز کمی تربل آن را تقویت کرد. انتخاب میان این دو حالت، به وسیله یک سوییچ ویژه صورت می‌گیرد.

در کل می‌توان گفت که نسل جدید ۶۵۰۵، امکانات بسیاری در زمینه تنظیم و طراحی تن در اختیار نوازنده قرار می‌دهد و به نظر می‌رسد که ماهیت صوتی آن، همچون نسخه اول، بسیار خشن و تهاجمی باشد. همین ماهیت صوتی خشن باعث شده است که فهرست اشخاص مشهوری که از ۶۵۰۵ استفاده می‌کنند، بیشتر شبیه به یک فهرست از نوازندگان متال مدرن باشد!

peavey 6505 II

این امپلیفایر گیتار از یک جک خروجی پری‌امپ نیز برخوردار است که باعث انعطاف کاربری بالاتر آن نسبت به ۶۵۰۵ می‌شود و امکان ارسال سیگنال مستقیم آن به انواع DAW، میکسر، شبیه‌ساز‌های کابینت و یا حتی یک امپ دیگر را می‌دهد.

در کنار نسل جدید ۶۵۰۵، شرکت Peavey از یک امپ دیگر با نام ۱۹۹۲ ۶۵۰۵ نیز رونمایی کرده است که گفته می‌شود نمونه‌ای بازآفرینی‌شده با دقتی بسیار بالا از نسخه قدیمی ۶۵۰۵، اما با ترانسفورماتور خروجی جدید است. تفاوت این محصول با Peavey 6505 II، بخش پری‌امپ آن است که مانند نسل اول ۶۵۰۵، از پنج لامپ تشکیل شده است؛ در حالی که نسخه جدید ۶۵۰۵، در این بخش از شش لامپ برخوردار است.

قیمت اعلام‌شده برای Peavey 6505 II، حدود ۱۵۰۰ دلار و برای ۱۹۹۲ ۶۵۰۵، حدود ۱۳۰۰ دلار است. هر دو محصول از امروز قابل خریداری هستند.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *