FLkey: میدی کنترلرهای جدید Novation برای کاربران FL Studio

روز گذشته، شرکت Novation (نویشن) از دو میدی کنترلر جدید از سری FLkey رونمایی کرد. این دو محصول که FLkey 49 و FLkey 61 نام دارند، همانگونه که از نامشان پیداست، دو میدی کیبورد ۴۹ و ۶۱ کلید هستند که همانند دیگر اعضای سری FLkey، با هدف فراهم آوردن تجربه کاربری یکپارچه و آسان و بدون نیاز به استفاده از ماوس و کیبورد در نرم‌افزار آهنگسازی FL Studio طراحی شده‌اند.

FLkey 49 و FLkey 61 با همکاری شرکت Image-Line، سازنده نرم‌افزار FL Studio ساخته شده‌اند و می‌توانند امکان کنترل تقریباً تمامی تنظیمات و پارامترهای موجود در این DAW را بدون نیاز به استفاده از ماوس و کیبورد به کاربر ارائه کنند.

این کیبوردها به دکمه‌هایی اختصاصی مجهز هستند که می‌توان با استفاده از آنها، به امکاناتی همچون ترنسپورت کنترل پروژه، بازگشت به صفحه قبلی، undo و redo، کوانتایز نت‌ها و مترونوم در برنامه FL Studio دسترسی داشت. اما علاوه بر این، FLkey 49 و FLkey 61 امکان دسترسی کاربر به پریست‌های موجود در پلاگین‌های اصلی نرم‌افزار FL Studio را نیز فراهم می‌کنند و آهنگسازان می‌توانند بدون نیاز به استفاده از ماوس و کیبورد کامپیوتر خود، به‌آسانی تنظیمات تمامی پلاگین‌های موجود در پروژه خود را نیز تغییر داده و کنترل کنند.

ناب‌های MIDI قابل برنامه‌ریزی موجود در محصولات قدیمی‌تر سری FLkey، در دو میدی کنترلر جدید این سری نیز تعبیه شده‌اند؛ اما FLkey 49 و FLkey 61 علاوه بر این ناب‌ها، به ۹ فیدر و دکمه قابل برنامه‌ریزی نیز تجهیز شده‌اند که با استفاده از آنها می‌توان به بخش میکسر و Channel Rack نرم‌افزار اف‌ال استودیو دسترسی داشت و پارامترهای موجود در آن را تنظیم کرد. همچنین این فیدرها در کنار ناب‌های مذکور، امکان ضبط کلیپ‌های آتومیشن برای تمامی پارامترهای موجود در پروژه موسیقی را نیز به کاربر می‌دهند و می‌توان از طریق آنها به استپ سکوئنسر پروژه و تنظیمات هر pattern آن نیز دسترسی داشت.

میدی کنترلر نویشن FLkey

علاوه بر این امکانات کنترلی، FLkey 49 و FLkey 61 هر دو به قابلیت‌هایی کاربردی برای اجرا نیز مجهز هستند که ساخت موسیقی و البته اجرای زنده را برای کاربر تسهیل می‌کنند. این دو دستگاه از قابلیت نواختن آکورد با فشردن یک کلاویه برخوردارند که در سه حالت User ،Fixed و Scale قابل تنظیم است. در حالت اول، می‌توان با فشردن یک کلاویه، نت‌هایی در فاصله‌های اول، سوم و پنجم آن کلاویه را نواخت. در حالت دوم، با فشردن یک کلاویه، نت‌های تعیین‌شده کاربر نیز نواخته می‌شوند و نهایتاً در حالت سوم، بسته به گام تعریف‌شده، دستگاه به‌طور خودکار و با فشردن یک کلاویه، آکوردی از نت مورد نظر را می‌نوازد. یک حالت دیگر موسوم به Scale Mode نیز در این میدی کنترلر تعبیه شده است که با استفاده از آن، کاربر می‌تواند گام مورد نظر خود را تعیین کند و با فشردن هر کلاویه‌ای، فقط نت‌هایی گام انتخاب‌شده را بنوازد.

از دیگر ویژگی‌های این دو دستگاه می‌توان به برخورداری آنها از یک صفحه نمایش LED سیاه‌وسفید برای نمایش ارزش پارامترها و نام پریست‌های موجود در پروژه، ماد ویل و پیچ بند استاندارد، ۱۶ درام پد و کی‌بد سینت اکشن حساس به شدت ضربه انگشتان (velocity) اشاره کرد.

همراه با دو میدی کنترلر نویشن FLkey 49 و FLkey 61، یک بسته نرم‌افزاری نیز عرضه می‌شود که پلاگین‌هایی کاربردی همچون XLN Audio Addictive Keys ،Spitfire Audio Expressive Strings ،Klevgrand DAW Cassette و باندل کامل AAS Session را در خود دارد. در این بسته، یک نسخه آزمایشی از آخرین نسخه نرم‌افزار آهنگسازی FL Studio Producer Edition نیز عرضه می‌شود که شش ماه فرصت آزمایش رایگان این نرم‌افزار را به خریدار این کیبوردها می‌دهد.

میدی کنترلرهای FLkey 49 و FLkey 61 هم‌اکنون از طریق وب‌سایت رسمی شرکت Novation قابل پیش‌خرید هستند؛ اما تاریخ دقیق عرضه آنها به بازار هنوز مشخص نیست. قیمت این دو محصول به‌ترتیب حدود ۲۲۷ و ۲۶۹ یورو اعلام شده است.

منبع: Sound On Sound
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *