Nord Stage 4: نسل جدید سینتی‌سایزر پرچمدار Clavia

چندی پیش، شرکت سوئدی کلاویا (Clavia)، تولیدکننده کیبوردها و سینتی سایزرهای برند Nord، از نسخه‌ای جدید از سینت پرچمدار خود، یعنی Stage رونمایی کرد.

این محصول جدید که Stage 4 نام دارد، شاهد بهینه‌سازی‌هایی مهم نسبت به نسل قبلی خود، یعنی Stage 3 بوده است که چشمگیرترین آنها را می‌توان طراحی جدید کنترل پنل، کی‌بد جدید با عملکرد بهتر، بخش افکت پیشرفته‌تر و موتور تولید صدای جدید آن دانست. این موارد، می‌توانند Stage 4 را در میان بهترین سینتی‌سایزرهای موجود در بازار قرار دهند.

طبق ادعای کلاویا، طراحی جدید کنترل پنل در Stage 4، کاربری آن را تسهیل کرده است. این رابط کنترلی، شکلی کاملاً متفاوت با رابط کنترلی نسل‌های پیشین اعضای سری Stage دارد و یک فیدر مجزا با نور داخلی LED نیز برای کنترل شدت هر یک از لایه‌های صوتی در حال تولید، در آن تعبیه شده است. در این کنترل پنل، اکثر ناب‌ها و دکمه‌ها یک پارامتر واحد را کنترل می‌کنند؛ امری که استفاده از سینتی‌سایزر و طراحی صدا با آن را بسیار آسان می‌سازد. بخش صداهای پیش‌فرض نیز در Stage 4 نسبت به نسل قبلی آن، شاهد تغییراتی مشهود بوده است که جستجو در میان پیش‌فرض‌های موجود و یافتن آنها را برای کاربر تسهیل می‌کند.

سینتی سایزر Stage 4

همانطور که گفته شد، کی‌بد این دستگاه نیز نسبت به Stage 3، دستخوش بهبودهایی شده است. این سینتی‌سایزر جدید، اکنون به یک کی‌بد با کلاویه‌هایی از نوع هَمِر اکشن با سنسور سه‌گانه و قابلیت اَفترتاچ تجهیز شده است که عملکردی بهتر از کیبورد Stage 3 دارد و می‌تواند تجربه نوازندگی جذابتری را برای کاربر رقم بزند. شایان ذکر است که بسیاری از صاحبان Stage 3، از عملکرد کی‌بد آن چندان راضی نبودند و امیدوار بودند که کلاویا در نسل جدید این محصول، آن را ارتقاء دهد.

بخش پیانو در Stage 4 نیز نسبت به نسل قبلی آن شاهد ارتقاء و توسعه بوده است و اکنون، اصوات پیش‌فرضی از انواع پیانوی دیواری، گرند و دیجیتال را در خود جای داده است. همچنین موتور تولید صدای این سینتی‌سایزر که بر پایه فناوری Nord Wave 2 بنا شده نیز بهبود یافته است. Wave 2 یک فناوری تولید صدای دیجیتال بسیار پیشرفته است که اولین بار توسط کلاویا در سینتی‌سایزری با همین نام معرفی شد. این موتور جدید می‌تواند با چند روش مختلف، اعم از آنالوگ مجازی، FM، وِیوتِیبل و سمپل‌های صوتی، تولید صدا کند. ناگفته نماند که بخش آرپژیاتور نیز در این سینت پیشرفت کرده است و همچنین، سمپل‌ها و پیش‌فرض‌های بسیاری نیز به مجموعه اصوات بارگذاری‌شده در آن، افزوده شده است. به‌علاوه، فضای موجود برای ذخیره‌سازی اصوات در Nord Stage 4 نیز به یک گیگابایت افزایش یافته است؛ مقداری که برای ذخیره‌سازی صد‌ها صدای پیش‌فرض جدید کافی است.

بر روی پنل رویی نورد Stage 4 و در بالای کلاویه‌های آن، اسلایدر‌هایی به شکل drawbar ارگان تعبیه شده است که می‌توان با کمک آنها، شبیه‌ساز ارگان این سینت را کنترل کرد. این قابلیت، در مدل Stage 3 Compact نیز وجود داشت؛ اما در کمال تعجب، در نمونه کامل‌تر و گران‌قیمت‌تر آن، یعنی Stage 3 تعبیه نشده بود. اکنون، Stage 4 نیز از این قابلیت جالب برخوردار است.

سینتی سایزر Stage 4

بخش افکت‌ها، دیگر بخشی در Stage 4 است که تغییراتی اساسی نسبت به Stage 3 در آن رخ داده است. اکنون این بخش می‌تواند یک مجموعه افکت جامع و کاملاً مستقل را برای هر لایه صوتی سینتی‌سایزر، به‌صورت مجزا ارائه کند. یک افکت جدید موسوم به Pump در این بخش تعبیه شده است که تأثیری همانند پردازش sidechain بر روی صدا می‌گذارد و می‌توان آن را بسته به تمپوی موسیقی، تنظیم کرد. افکت ریورب این دستگاه نیز نسبت به افکت مشابه موجود در نسل قبلی، ارتقاء یافته است و اکنون حالت‌هایی موسوم به spring ،booth و cathedral در آن قابل دسترسی است.

Stage 4 در سه نوع مختلف ۸۸ کلید، ۷۳ کلید و مدل Compact عرضه می‌شود که مدل آخر، نسخه‌ای کوچک و قابل‌حمل از نمونه ۷۳ کلید است. کلاویا وعده عرضه یک سری پدال جدید را نیز داده است که می‌توان با استفاده از آنها، به‌آسانی به بسیاری از امکانات سینتی‌سایزرهای سری Stage 4 دسترسی داشت و آنها را تنظیم و کنترل کرد.

سینتی‌سایزر Nord Stage 4، هم‌اکنون با قیمت ۵۶۹۹ دلار برای مدل ۸۸ کلید، ۵۳۹۹ دلار برای مدل ۷۳ کلید و ۴۸۹۹ دلار برای مدل Compact، در بازار جهانی قابل خریداری است.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *