فروش پیک کرت کوبین به قیمتی باورنکردنی

فروش پیک کرت کوبین به قیمتی باورنکردنی

چندی پیش و طی یک مزایده، یک پیک نارنجی‌رنگ متعلق به کرت کوبین (Kurt Cobain)، خواننده و گیتاریست افسانه‌ای گروه Nirvana، با قیمت باورنکردنی ۱۴۶۷۸ دلار به فروش رسید.

این مزایده که در دهم ماه ژوئن نهایی شد، پیک گیتار مذکور که از نوع Tortex شرکت Dunlop بود را به گران‌قیمت‌ترین پیک دنیا تبدیل کرد. اما چه چیزی باعث شده است که خریدار این شیء، حاضر به پرداخت چنین مبلغ هنگفتی برای تصاحب آن شود؟

این پیک از ویژگی‌های بسیاری برخوردار است که هر یک، می‌توانند آن را به یک شیء شگفت‌انگیز برای طرفداران نیروانا بدل کنند. چشمگیر‌ترین ویژگی ظاهری این پیک تورتکس، نام دست‌نوشته کرت کوبین بر روی آن است که طبق عادت او و به‌شوخی، به شکل اشتباه، یعنی Kurdt Kobain به جای Kurt Cobain نوشته شده است. کرت معمولاً نام خود را بر روی لوازم موسیقی خود به این شکل می‌نوشت. وی یک پدال Boss DS-1 نیز داشت که نام خود را بر روی آن به همین شکل نوشته بود و آن پدال دیستورشن نیز سال گذشته و طی مزایده‌ای به فروش رسید.

در روی دیگر این پیک، یک لوگوی Tortex خودنمایی می‌کند. اما این لوگو، به‌صورت چاپی و لوگوی اصلی محصول نیست؛ بلکه احتمالاً به دلیل استفاده مکرر کوبین از این پیک، لوگوی چاپی از روی سطح آن پاک شده است و کرت، خود این لوگو را با دست و با استفاده از یک ماژیک بر روی پیک نقاشی کرده است!

اما ویژگی اصلی این پیک گیتار، جزئیات ظاهری اشاره‌شده نیست؛ بلکه موقعیتی است که کوبین از آن استفاده کرده است! این پیک تورتکس در روز جمعه، ششم آوریل سال ۱۹۹۰ توسط کرت کوبین خریداری شده است؛ یعنی روزی که گروه نیروانا مشغول ضبط دموی قطعات آلبوم افسانه‌ای Nevermind در استودیوهای Smart متعلق به باچ ویگ (Butch Vig) بوده است. گفته می‌شود که نسخه نهایی قطعه Polly نیز در همین روز توسط نیروانا ضبط شده است. پس احتمال اینکه کوبین از این پیک دانلوپ در ضبط آثار آلبوم Nevermind استفاده کرده باشد، بسیار زیاد است.

صاحب نهایی این پیک در مزایده، فردی با نام شان ارتیشک (Shaun Ertischek)، از طرفداران پروپاقرص گروه موسیقی نیروانا است که خود را یک مجموعه‌دار آثار هنری مربوط به موسیقی و بزرگ‌شده صحنه راک گرانج و آلترنتیو دهه نود میلادی می‌خواند.

Ertischek درباره این پیک و خرید آن به مجله Guitar World چنین گفته است: «زمانی که دیدم این پیک به مزایده گذاشته شده است، بلافاصله متوجه شدم که با یک شی‌ء بسیار خاص روبرو هستم. همانطور که احتمالاً می‌دانید، سازها و لوازم موسیقی کرت کوبین اخیراً طی مزایده با قیمت‌هایی بسیار بالا به فروش می‌رسند و این پیک نیز یکی از آنها بود.»

پیک گیتار کرت کوبین

وی افزوده است: «من معمولاً پس از هر کنسرت و اجرای زنده، سعی می‌کنم یکی از پیک‌های استفاده‌شده توسط گیتاریست گروه موسیقی حاضر در صحنه را بیابم و با خود به خانه ببرم؛ اما پیک وسیله‌ای بسیار ساده، بدون هیچ جزئیات قابل توجهی است و به همین دلیل، ثابت کردن اینکه توسط یک هنرمند مشهور استفاده شده است، برای من تقریباً غیرممکن است. در واقع، اگر کسی از من بپرسد یکی از پیک‌های مجموعه‌ام توسط چه کسی استفاده شده است، من هیچ راهی برای اثبات اصالت آن ندارم. اما این پیک، به‌وضوح توسط کرت کوبین افسانه‌ای استفاده شده است و امضای وی در یک روی آن و نقاشی بامزه او در روی دیگرش، به‌خوبی بیانگر این امر و البته شخصیت جالب کرت است.»

البته این پیک Dunlop Tortex، اولین پیک کوبین نیست که طی مزایده با قیمتی بالا به فروش رسیده است. سال گذشته، یک پیک تورتکس نارنجی‌رنگ دیگر که آن نیز متعلق به کوبین بود و در سال ۱۹۹۱، در اجرای برنامه رادیویی John Peel توسط او استفاده شده بود، با قیمت ۵۷۶۰ دلار به فروش رسید. در آن زمان، این قیمت به اعتقاد متخصصین، عجیب بود و در واقع، بالاترین مبلغی بود که فردی صرف خرید یک پیک کرده بود. اما اکنون، با توجه به قیمت نزدیک به پانزده هزار دلاری پیک امضاشده کوبین، قیمت پیک قبلی او کاملاً عادی به نظر می‌رسد!

اما برنده شدن در مزایده چنین شیء منحصربه‌فردی چه احساسی دارد؟ شخص ارتیشک در این باره چنین گفته است: «اینکه صاحب پیکی چنین استثنایی شده‌ام که صاحب اصلی آن یکی از هنرمندان محبوب من بوده است، حسی شگفت‌انگیز به من می‌دهد. من تا کنون چنین پیک ویژه‌ای ندیده بودم و به‌واقع می‌توانم بگویم که اکنون، صاحب استثنایی‌ترین پیک دنیا هستم. کرت یک خواننده، گیتاریست و آهنگساز فوق‌العاده بود و در اختیار داشتن وسیله‌ای که به‌کرات توسط او استفاده شده است و به امضای او نیز مزین است، واقعاً برای من شگفت‌انگیز است!»

شان ارتیشک می‌گوید که فعلاً تصمیمی برای به نمایش گذاشتن این شیء برای عموم نگرفته است؛ اما قطعاً آن را به دوستان و نزدیکان خود که به موسیقی راک و گرانج دهه نود میلادی علاقه‌مند هستند، نشان خواهد داد و داستان این پیک استثنایی را برای آنها تعریف خواهد کرد.

همانطور که ارتیشک می‌گوید، نام کرت کوبین به‌عنوان یک فرد مشهور و یک موزیسین استثنایی، اهمیتی فوق‌العاده دارد و مبالغ شگفت‌انگیزی که صرف خرید سازها و وسایل او طی مزایده در سال‌های اخیر شده است، به‌خوبی گواه بر این امر است.

سال گذشته، گیتار الکتریک Fender Mustang متعلق به کوبین که در موزیک ویدیوی آهنگ افسانه‌ای Smells Like Teen Spirit در دستان او دیده می‌شود، با قیمت ۴٫۵ میلیون دلار به فروش رسید؛ قیمتی که این ساز را به گران‌ترین گیتار الکتریک دنیا تبدیل می‌کند.

چند سال قبل و در سال ۲۰۲۰ نیز گیتار آکوستیک Mardin D-18e کوبین که توسط او در اجرای مشهور MTV Unplugged استفاده شده بود، با قیمت شش میلیون دلار به فروش رسید که آن را به گران‌ترین گیتار جهان بدل کرد.

همچنین، پدال BOSS DS-1 کرت کوبین که کمی قبل در همین مطلب به آن اشاره شد نیز سال گذشته و طی یک مزایده، با قیمت ۷۵۰۰۰ دلار به فروش رسید و به گران‌ترین پدال دنیا تبدیل شد.

اما رکورد‌شکنی وسایل موسیقی کرت به اینجا ختم نمی‌شود؛ کمی پیش و در اوایل سال میلادی جاری، یک گیتار فندر استرتوکستر شکسته که متعلق به کرت کوبین بود، توسط فردی ناشناس با قیمت ۶۰۰ هزار دلار در مزایده خریداری شد. حتی این گیتار شکسته نیز به دلیل اینکه تحت مالکیت خواننده و نوازنده نیروانا قرار داشته و توسط او شکسته شده بود، به گران‌قیمت‌ترین گیتار شکسته تاریخ تبدیل شد!

حال، گران‌قیمت‌ترین پیک موجود در دنیا نیز نام کرت کوبین و تاریخچه شگفت‌انگیز فعالیت او در عرصه موسیقی را یدک می‌کشد.

منبع: GuitarWorld
نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *