انتشار پلاگین‌های Moogerfooger توسط موگ

پلاگین Moog Moogerfooger

توقف تولید پدال‌های محبوب Moogerfooger در سال ۲۰۱۸ توسط Moog، اتفاقی غم‌انگیز برای بسیاری از موزیسین‌ها و طرفداران این پدال‌های آنالوگ بود. حال، این شرکت آمریکایی تصمیم گرفته است تا این پدال‌ها را نه به‌صورت سخت‌افزاری، بلکه در قالب پلاگین‌هایی کاربردی، در دسترس علاقه‌مندان قرار دهد.

باب موگ، مؤسس کمپانی موگ، در سال ۱۹۹۸ و با عرضه لو-پس فیلتر MF-01 و رینگ ماژولیتور MF-102 که با الهام از سینتی سایزرهای او ساخته شده بودند، برند Moogerfooger را به‌صورت رسمی به بازار معرفی کرد. یک سال بعد نیز فیزر MF-103 و چهار پدال دیگر از این برند، در دسترس موزیسین‌ها قرار گرفتند.

اکنون، موگ تمامی هفت پدال Moogerfooger را در قالب پلاگین شبیه‌سازی کرده است تا بتوان آنها را به‌آسانی و بدون دردسرهای مرسوم پدال‌های سخت‌افزاری، در DAW استفاده کرد. طراحی هر پلاگین از این مجموعه، با دقت بسیار بالا از روی مدارهای آنالوگ آنها انجام شده است و همگی از خروجی استریو برخوردارند. به‌علاوه، می‌توان تمام پارامترهای این پلاگین‌ها را اتوماسیون کرد و تنظیمات پارامترها را در قالب یک پریست، ذخیره و در صورت نیاز، بارگذاری کرد.

پدال‌های Moogerfooger، به پورت‌های CV مجهز بودند و کاربر می‌توانست با اتصال آنها از این طریق به یکدیگر، افکت‌هایی پیچیده تولید کند. اکنون، این قابلیت، در نسخه نرم‌افزاری آنها نیز وجود دارد؛ بدین شکل که هر بخش از این پدال‌های نرم‌افزاری، می‌تواند پارامتری دیگر از پدال دیگر را نوسان دهد. همچنین، در هر یک از این پلاگین‌ها، قابلیت sidechain و DC offset تعبیه شده است و ورودی‌های CV مجازی آنها نیز به یک مبدل تضعیف‌کننده مجهزند.

پلاگین‌های Moogerfooger

شرکت موگ، سابقه‌ای طولانی در ساخت نسخه نرم‌افزاری محصولات خود، خصوصاً برای سیستم عامل‌های مک و iOS دارد؛ اما گفته می‌شود که این پلاگین‌های جدید، فصلی نو برای موگ در زمینه طراحی پلاگین محسوب می‌شوند و چندین پله پیشرفته‌تر از نرم‌افزارهای قبلی این شرکت نامدار هستند. Steve Dunnington، معاون فعلی بخش مهندسی Moog و یکی از کارآموزان سابق باب، معتقد است که اگر او اکنون زنده بود نیز همین خط مشی را برای بخش نرم‌افزاری شرکت در نظر می‌گرفت.

دادینگتن در این مورد می‌گوید: «باب دوست داشت تا به‌عنوان یک سازنده ابزار برای موزیسین‌ها شناخته شود. او معتقد بود که فناوری و ابزارها نباید به خلاقیت موزیسین جهت دهند؛ بلکه باید با بهره‌گیری از قدرت فناوری و با در نظر گرفتن نیازهای موزیسین‌ها، ابزارهایی ساخت که برای آنها مناسب باشد. او هیچ‌گاه در بحث میان ابزارهای موسیقی دیجیتال و آنالوگ متعصب عمل نکرد و هر دو این فناوری‌ها را روش‌هایی مختلف برای برآورده کردن نیازهای قشر محبوبش، یعنی موزیسین‌ها می‌دانست.»

وی افزود: «از زمان شروع ساخت پلاگین‌های Moogerfooger، مهم‌ترین هدف ما این بود که محصولات نهایی، صرفاً کپی‌هایی از نمونه‌های اصلی پدال‌ها نباشند. به همین دلیل، در تمام روند ساخت و طراحی این پلاگین‌ها، به دنبال موقعیت‌هایی بودیم تا از مزایای تکنولوژی دیجیتال در بهبود کاربری و ماهیت آنها نسبت به نمونه‌های سخت‌افزاری استفاده کنیم. این امر، دقیقاً با فلسفه باب موگ هم‌راستا است. وی نیز علاقه‌ای به بازتولید و کپی طراحی‌های قدیمی خود نداشت و همواره برای بهبود آنها و کارآمدسازی هر چه بیشتر آنها برای موزیسین‌ها تلاش می‌کرد. برای مثال، کنترل‌های دنبال‌کننده انولوپ در نسخه نرم‌افزاری MF-101، به لطف استفاده از مزایای فناوری دیجیتال، بسیار منعطف‌تر از نسخه اصلی آن هستند و کاربری وسیع‌تری دارند. اما این تنها تفاوت این سری با نمونه‌های سخت‌افزاری آنها نیست. در واقع، با اینکه این هفت پلاگین با الهام از نمونه اصلی خود طراحی شده‌اند، اما امکانات مدرن بسیاری نیز به آنها افزوده شده است. البته شکی نیست که صدای تولیدشده توسط این پلاگین‌ها، دقیقاً مشابه نسخه سخت‌افزاری پدال‌های Moogerfooger است!»

پلاگین موگ Moogerfooger

در ادامه، هر یک از پلاگین‌های Moogerfooger را به‌صورت اجمالی تشریح خواهیم کرد:

MF-101S Lowpass Filter: فیلتر نردبانی (ladder) کلاسیک موگ همراه با کنترل‌های انولوپ برای تنظیم پویا و زنده عملکرد

MF-102S Ring Modulator: یک اسیلاتور حامل جفت‌شده با یک LFO برای تولید ترمولوی ملایم تا رینگ ماژولیشن حجیم

MF-103S 12-Stage Phaser: عملکردی بسیار شبیه به فیزر رک‌مانت دهه هفتاد میلادی Moog، همراه با یک LFO

MF-104S Analog Delay: یک شبیه‌سازی بسیار دقیق از مدار دیلی و ماژولیشن آنالوگ

MF-105S MuRF: یک بانک فیلتر رزونانت همراه با یک تولیدکننده الگوهای صوتی

MF-107S FreqBox: یک بسته از اصوات تولیدی VCO، همراه با انولوپ و ماژولیشن FM

MF-108S Cluster Flux: یک پردازنده منعطف که افکت تولیدشده توسط آن می‌تواند در میان افکت‌های کورس، فلنجر و ویبراتو در نوسان باشد.

پلاگین‌های Moogerfooger، هم‌اکنون با قیمت اولیه ۱۴۹ دلار قابل دریافت هستند؛ اما این قیمت، بعدها به ۲۴۹ دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *