Minimoog Model D 2022: بازگشت ستاره موگ به بازار

در سال ۱۹۷۰، شرکت موگ (Moog) یک سینتی سایزر جمع‌وجور به نام Minimoog Model D را به بازار عرضه کرد که موفقیت تجاری خیره‌کننده‌ای در پی داشت و تولید آن تا یازده سال بعد نیز ادامه داشت. امروزه، بسیاری از صاحب‌نظران و آهنگسازان سبک الکترونیک، Model D را بهترین سینتی‌سایزر تاریخ می‌دانند.

در سال ۲۰۱۶، موگ تصمیم گرفت تا پس از نزدیک به چهار دهه، این سینت افسانه‌ای را برای باری دیگر به بازار عرضه کند. به دنبال این تصمیم، نمونه‌هایی از این محصول تولید و روانه بازار شد؛ اما کمی بعد و در سال ۲۰۱۷، موگ مجبور شد تا به دلیل کمبود قطعات مورد نیاز برای تولید Model D، عرضه آن را دوباره متوقف کند.

اکنون، پس از حدود پنج سال، شرکت Moog خبر از بازگشت Minimoog Model D به خط تولید داده است؛ خبری که می‌تواند برای تقریباً تمامی دوستداران موسیقی الکترونیک، خوشحال‌کننده باشد.

گفته می‌شود که این نمونه جدید از Model D، از موتور صوتی نسخه اصلی خود برخوردار است. همچنین تغییراتی که در نسخه ۲۰۱۶ این محصول صورت گرفته بود، در نسخه ۲۰۲۲ آن نیز وجود خواهد داشت. این تغییرات شامل مواردی چون افزوده شدن یک LFO با دو شکل موج square و triangle، کی‌بد Fatar حساس به فشار با افترتاچ قابل فعال‌سازی از طریق جک‌های CV تعبیه‌شده بر روی پنل دستگاه، همخوانی با فناوری MIDI، بهبود عملکرد پیچ بِند و تغییراتی کوچک در مدار میکسر می‌شود.

سینتی سایزر موگ

البته این نسخه از Model D، از ویژگی‌های جدیدی نیز نسبت به دو نسخه قدیمی‌تر خود برخوردار است. این ویژگی‌ها عبارتند از عملکرد فنری پیچ بند و بهبود کارکرد دستگاه با فناوری MIDI.

افزودن فنر به مکانیزم پیچ بند، باعث برگشت آن به موقعیت اولیه، پس از تنظیم پیچ توسط نوازنده می‌شود؛ قابلیتی که بسیاری از مشتریان Moog درخواست آن را داشتند.

نسخه بازآفرینی‌شده Minimoog Model D، در سایر بخش‌های خود، تفاوتی با نسخه اولیه و افسانه‌ای خود ندارد و همان سینت آنالوگ مونوفونیک با سه اسیلاتور است که به فیلتر لدر و میکسر مشهور موگ نیز تجهیز شده است.

بازار ادوات موسیقی از زمان توقف تولید Model D در سال ۲۰۱۶، تغییرات بسیاری کرده است و اکنون، شرکت Behringer نیز یک کپی ارزان‌قیمت از این سینتی‌سایزر را تولید می‌کند. به‌علاوه، بهرینگر، یک نسخه پلی‌فونیک از این دستگاه را نیز به بازار عرضه کرده است که Poly D نام دارد و از توانایی پخش چهار نت به‌صورت همزمان برخوردار است.

اما موگ، با بازآفرینی Model D، سعی در ارائه ناب‌ترین تجربه ممکن از این سینت را دارد و در راستای تحقق این امر، آن را تا حد ممکن، شبیه به نسخه اصلی تولید خواهد کرد. البته این عوامل موجب شده‌اند که قیمت محصول نهایی بسیار بالاتر از نمونه‌های کپی و ساخته‌شده توسط شرکت‌های دیگر باشد.

سینتی سایزر Moog Minimoog Model D

هر نمونه از Model D، به دست متخصصین شرکت موگ و با استناد به نقشه‌ای از نسخه اصلی آن ساخته می‌شود. این سینت، یک شاسی دست‌ساز از جنس آلومینیوم دارد که در بدنه‌ای از جنس چوب درخت گیلاس آپالاچی و گردو قرار گرفته است.

همانطور که گفته شد و انتظار می‌رفت، قیمت Minimoog Model D 2022 Edition بسیار بالاست. این محصول با قیمت ۴۹۹۹ دلار قابل خریداری است که امروزه و با پیشرفت تکنولوژی، قیمتی بسیار بالا برای یک سینتی‌سایزر مونوفونیک با سه اسیلاتور محسوب می‌شود؛ حتی اگر ساز مورد بحث، مهم‌ترین سینتی‌سایزر مونوفونیک تاریخ باشد.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *