Looper X2 و Drummer X2: دو پدال کاربردی از Mooer

Looper X2 و Drummer X2: دو پدال کاربردی از Mooer

روز گذشته، شرکت Mooer از دو پدال جدید رونمایی کرد که ادعا می‌کند می‌توانند نقش یک هم‌گروهی را برای نوازندگان سولو ایفا کنند.

این دو پدال که Looper X2 و Drummer X2 نام دارند، دارای امکاناتی کاربردی برای تسهیل تمرین و اجرای زنده به‌صورت انفرادی هستند.

در ادامه خبر، نگاهی نزدیک‌تر به ویژگی‌های این دو دستگاه خواهیم داشت.

Looper X2

پدال لوپر موئر

Looper X2، همانطور که از نامش مشخص است، یک پدال لوپر است که به دو فوت‌سوییچ مجهز است و امکان ساخت لوپ به‌صورت سریع را به کاربر می‌دهد. همچنین این دستگاه، فضای ذخیره‌سازی قابل توجهی دارد و می‌توان لوپ‌های بسیاری را در آن بارگذاری کرد.

موئر Looper X2 از ۱۱ بانک ذخیره‌سازی برخوردار است که هر کدام، هفت فضای مجزا در اختیار کاربر قرار می‌دهند. در این ۷۷ فضای ذخیره‌سازی می‌توان جمعاً ۳۰۰ دقیقه فایل صوتی ذخیره کرد که زمانی شگفت‌انگیز برای یک لوپر محسوب می‌شود.

نکته جالب در مورد بخش ذخیره‌سازی Looper X2 این است که هر یک از هفت فضای ذخیره‌سازی در هر ۱۱ بانک آن، مخصوص بخشی مشخص از ساختار متداول آهنگ است. به دنبال این امر، این اسلات‌ها به این شکل نام‌گذاری شده‌اند: Inter ،Bridge ،Chorus ،Middle ،Verse ،Intro و Outro.

هنگام پخش موسیقی، نام اسلات‌ها بر روی پنل جلویی دستگاه نمایان می‌شود. این ویژگی به کاربر امکان می‌دهد که یک موسیقی کامل را با بخش‌بندی دقیق، در این پدال ذخیره کند و آن را به‌عنوان بکینگ ترک پخش کند.

به‌علاوه، محتوای اسلات‌های مذکور و ترک‌های ضبط‌شده در Looper X2 را می‌توان با اتصال آن به کامپیوتر و از طریق نرم‌افزار ادیتور اختصاصی، تنظیم یا ویرایش کرد. این نرم‌افزار به‌صورت رایگان، برای کامپیوترهای مبتنی بر دو سیستم عامل ویندوز و مک قابل دریافت است.

از دیگر ویژگی‌های موئر Looper X2 می‌توان به ناب Fade برای کنترل میزان fade-out هر لوپ، کنترل ولوم مجزا برای ضبط و پخش صدا، یک ناب چندمنظوره دیجیتال جهت جستجو در میان لوپ‌های ضبط‌شده و قابلیت Auto Rec اشاره کرد که مورد آخر، سیگنال ورودی از ساز را تشخیص داده و به‌صورت خودکار، فرمان ضبط آن را به پدال می‌دهد.

همچنین، این پدال لوپر از ورودی و خروجی استریو، خروجی فوت‌سوییچ ۶٫۳ میلی‌متری و قابلیت بای‌پَس حقیقی سیگنال (true-bypass) برخوردار است.

Drummer X2

پدال Mooer Drummer X2

Drummer X2 که ظاهر و رابط کاربری نسبتاً مشابهی با Looper X2 دارد، اولین پدال درام ماشین مستقل شرکت Mooer محسوب می‌شود.

این محصول که طبق گفته موئر، ابزاری بسیار قدرتمند برای تمرین و اجرای زنده است، از یک بخش groove با قابلیت‌های تنظیمی پُرشمار برخوردار است که شامل ۱۲۱ گروو درامز، ۱۱ بانک مجزای ذخیره‌سازی لوپ و ناب‌های متعدد می‌شود. این موارد به کاربر امکان می‌دهند تا صدای تمامی اجزای بیتِ در حال پخش را به‌صورت زنده تنظیم کند.

۱۲۱ گروو درامز شامل ریتم‌هایی در ۱۱ سبک موسیقی، هر کدام با ۱۱ حالت ریتمیک مختلف می‌شوند. همچنین ریتم‌های محبوب کاربر نیز با تمپوی مشخص‌شده آن، در ۱۱ بانک لوپ پدال، قابل ذخیره‌سازی است.

علاوه بر ناب‌های Speed ،Genre ،Level و Pattern، پدال درام ماشین Drummer X2 در رابط کاربری خود از یک ناب Tap Tempo و یک ناب به نام EQ جهت تنظیم سریع ماهیت صوتی نیز بهره‌مند است. همچنین، این دستگاه دارای دو فوت‌سوییچ است که می‌توان به کمک آنها، پدال را به‌سرعت خاموش یا روشن کرد، در میان الگوهای ریتمیک آن جستجو کرد و یا یک پاساژ درامز را با استفاده از قابلیت Fill در ادامه ریتم در حال پخش قرار داد.

Drummer X2 نیز مانند Looper X2، با یک نرم‌افزار ادیتور انحصاری عرضه می‌شود که به‌صورت رایگان از طریق وب‌سایت شرکت Mooer قابل دریافت است.

از دیگر ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به ورودی و خروجی استریو و ورودی فوت‌سوییچ ۶٫۳ میلی‌متری اشاره کرد.

در حال حاضر، قیمت Looper X2 و Drummer X2 اعلام نشده است. این دو محصول، به‌زودی و در سال جاری میلادی، به بازار جهانی عرضه خواهند شد.

نویسنده: Sam Roche
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *