Mac یا PC؛ کدام‌یک برای تولید موسیقی بهتر است؟

Mac یا PC

اگر بخواهید کامپیوتر جدیدی تهیه کنید، باید اول به این پرسش پاسخ دهید: مک یا پی‌سی؟

اگرچه پاسخ این پرسش برای کسانی که صرفاً قصد دارند در اینترنت جستجو کنند و ایمیل‌های خود را پاسخ دهند چندان اهمیتی ندارد، اما برای کسانی که می‌خواهند کار خلاقانه انجام دهند، بسیار مهم خواهد بود. به هر حال کامپیوتر قلب استودیوی تولید و ضبط شماست و کامپیوتری که انتخاب می‌کنید، باید کاملاً با ابزارهای مورد استفاده شما هماهنگ باشد.

برخی معتقدند که تفاوت چندانی بین این دو وجود ندارد؛ ولی ما با این حرف موافق نیستیم. در انتخاب بین مک یا ویندوز به نکات زیر توجه کنید:

پشتیبانی از نرم‌افزار آهنگسازی

در درجه‌ی اول باید مطمئن شوید که کامپیوتر مورد نظر از نرم‌افزار آهنگسازی (DAW) شما پشتیبانی می‌کند یا نه. هر دو سیستم عامل از بیشتر نرم‌افزارهای شناخته‌شده پشتیبانی می‌کنند؛ اما چند استثنای مهم هم وجود دارد.

از نرم‌افزارهایی شروع کنیم که بر روی هر دو سیستم کار می‌کنند؛ پرو تولز، ایبلتن، کیوبیس، ریپر، بیتویگ استودیو (Bitwig Studio)، نیوئندو (Nuendo) و غیره.

امروزه حتی می‌توان اف‌ال استودیو را نیز بر روی هر دو سیستم عامل داشت؛ در صورتی که تا همین اواخر، این نرم‌افزار فقط برای ویندوز موجود بود.

اما همانطور که گفتیم بعضی از نرم‌افزار‌ها فقط برای یکی از این دو سیستم عامل موجود هستند؛ مثلاً لاجیک و گاراژبند فقط برای مکینتاش در دسترس هستند و نرم‌افزار سونار فقط برای ویندوز طراحی می‌شود.

می‌توان گفت که نرم‌فزارهای شناخته‌شده بیشتری از مکینتاش حمایت می‌کنند تا ویندوز؛ اما اختلاف این دو چندان زیاد نیست. اگر نرم‌افزار شما از هر دو سیستم عامل پشتیبانی می‌کند، پشتیبانی از نرم‌افزار برای شما یک فاکتور تعیین‌کننده نیست.

پشتیبانی از پلاگین‌ها و سایر نرم‌افزارها

به غیر از نرم‌افزار آهنگسازی، حتماً قصد دارید از پلاگین‌ها نیز استفاده کنید. خوشبختانه پلاگین‌ها بیشتر با نرم‌افزار آهنگسازی شما سر و کار دارند تا سیستم عامل کامپیوتر. اما سیستم عامل، کماکان در این انتخاب نقش داشته و در برخی موارد می‌تواند مشکل‌ساز شود.

به‌طور کلی بیشتر پلاگین‌های معروف در چند فرمت ارائه می‌شوند و احتمالاً یکی از آن فرمت‌ها با نرم‌افزار و سیستم عامل شما هماهنگ است. اما اگر پلاگین مورد نظر فقط با فرمت AU ارائه شده باشد، تنها با MacOS هماهنگ خواهد بود. از سوی دیگر، اگر پلاگین صرفاً با فرمت .dll ارائه شده باشد، فقط با ویندوز هماهنگ خواهد بود.

همانطور که گفتیم، هماهنگی پلاگین‌ها بیشتر به نرم‌افزار آهنگسازی بستگی دارد. مثلاً نرم‌افزار پرو تولز از فرمت VST پشتیبانی نمی‌کند؛ اما بسیاری از دیگر نرم‌افزارها بر روی مک و ویندوز از این فرمت پشتیبانی می‌کنند.

در اینجا باید چند نکته را در نظر گرفت. پلاگین‌های رایگان موجود در بازار اغلب با فرمت VST یا .dll در دسترس هستند و این فرمت فقط با ویندوز سازگار است. البته بسیاری از پلاگین‌های رایگان، روی مک نیز اجرا می‌شوند؛ اما اگر قصد دارید صرفاً از نرم‌افزارهای مجانی استفاده کنید، ویندوز انتخاب بهتری است.

درباره سایر نرم‌افزارها باید بگوییم که قاعده‌ی خاصی وجود ندارد و هر نرم‌افزار وضعیت جداگانه‌ای دارد. اگر قصد استفاده از نرم‌افزار خاصی را دارید، بهتر است درباره هماهنگی آن با سیستم عامل خود تحقیق کنید.

پشتیبانی از سخت‌افزار

نکته دیگری که در هنگام خرید کامپیوتر باید به آن توجه کنید، همخوانی سخت‌افزارهای استودیویی‌تان با سیستم عامل کامپیوتر است؛ زیرا برخی از سخت‌افزارها با هر دو سیستم عامل همخوانی ندارند.

بیشتر کارت صداهای موجود در بازار با هر دو سیستم عامل کار می‌کنند؛ اما باید پیش از خرید از وجود درگاه اتصال مناسب بر روی کامپیوتر خود اطمینان حاصل کنید. بسیاری از کارت صداهای مدرن از درگاه Thunderbolt 3 و یا USB-C بهره می‌برند و در اغلب موارد با هر دو سیستم عامل همخوانی دارند. همین موضوع درباره دستگاه‌های MIDI با درگاه USB نیز صادق است.

اما مانند تمام موارد دیگر، وضعیت پشتیبانی سخت‌افزاری برای هر دستگاه و هر سیستم عامل متفاوت است؛ لذا توصیه می‌کنیم که پیش از خرید کامپیوتر، درباره نوع اتصالات مورد نیاز خود نیز تحقیق کنید.

کدام‌یک برای تولید موسیقی بهتر است؟

کامپیوترهای مک ثبات و طول عمر بالایی دارند و به همین دلیل است که بسیاری از استودیو‌ها از Mac Pro استفاده می‌کنند. اگر قصد دارید از سیستم‌های مکینتاش استفاده کنید، iMac و MacBook Pro برای بیشتر استودیوهای خانگی مناسب هستند؛ اما اگر قصد دارید برای یک استودیوی حرفه‌ای کامپیوتر تهیه کنید، توصیه می‌کنیم Mac Pro یا iMac Pro را انتخاب کنید.

کامپیوترهای مبتنی بر ویندوز دسترسی بهتری به نرم‌افزارهای رایگان دارند و اغلب ارزان‌قیمت‌تر هستند. علاوه بر این، شما می‌توانید این کامپیوترها را در مدل‌های گوناگون و با مشخصات فنی مختلف پیدا کنید. اگر دوست دارید در هزینه خود صرفه‌جویی کنید و یا کامپیوتر را برای نیاز خود شخصی‌سازی کنید، توصیه می‌کنیم کامپیوتر‌های مبتنی بر ویندوز را انتخاب کنید.

منبع: All Things Gear
نویسنده: Christian de Looper
مترجم: کیان ایرجی

2 thoughts on “Mac یا PC؛ کدام‌یک برای تولید موسیقی بهتر است؟

  • پشتیبانی گیتارایران میگوید:

   وقت بخیر،
   نسخه‌ی اصلی FL Studio، چه برای ویندوز و چه برای مک، رایگان نیست.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *