فروش گیتار کرت کوبین در مزایده با قیمتی حیرت‌آور

فروش گیتار کرت کوبین با قیمتی خارق‌العاده

چند روز پیش و در تاریخ هجده نوامبر، یک گیتار الکتریک Fender Mustang ساخت سال ۱۹۹۳ متعلق به کرت کوبین (Kurt Cobain)، خواننده و گیتاریست گروه نیروانا، طی مزایده‌ای با قیمتی بسیار بالا به فروش رسید. این گیتار که به Sky Stang I مشهور است، با قیمتی معادل با ۱.۵ میلیون دلار فروخته شد.

پیش از این، بسیاری از گیتارهای کرت کوبین با قیمت‌هایی بی‌سابقه به فروش رسیده‌اند و نام این هنرمند فقید، با برخی از گران‌قیمت‌ترین گیتارهای دنیا مترادف است. اکنون، فروش این ماستنگ به قیمت ۱.۵ میلیون دلار، رکوردی دیگر در این زمینه محسوب می‌شود.

اکنون و پس از این مزایده، نام سه عدد از گیتارهای کرت کوبین در فهرست ده موردی گران‌قیمت‌ترین گیتارهای دنیا جای می‌گیرد. پیش از این، کوبین و دیوید گیلمور (David Gilmour)، هر کدام دو گیتار در این فهرست داشتند.

از لحاظ ارزش خالص، سه گیتار کوبین که در این فهرست وجود دارند نیز مجموعاً قیمتی بسیار بالاتر از گیتارهای گیلمور دارند. در واقع، دو گیتار گیلمور مجموعاً ارزشی معادل با ۵ میلیون و ۷۹۰ هزار دلار دارند؛ در حالی که سه گیتار کوبین در این فهرست، ارزشی معادل با ۱۲۱۴۷۵۰۰ دلار دارند.

زمانی که خبر به مزایده گذاشته شدن Sky Stang I به گوش طرفداران نیروانا رسید، حدس بر این بود که این ساز توسط جیم ارسی (Jim Irsay) خریداری شود و به کلکسیون میلیارد دلاری او بپیوندد. اما برنده نهایی مزایده این گیتار الکتریک، تاجری ژاپنی به نام میتسورو ساتو (Mitsuru Sato) بود که مبلغ ۱۵۸۷۵۰۰ دلار را برای خرید Sky Stang I پرداخت.

اما جیم ارسی چندان از باخت این مزایده دلسرد نشد؛ زیرا بخش اعظم عایدی این مزایده قرار است به مؤسسه غیرانتفاعی او با نام Kickin the Stigma برسد که مؤسسه‌ای با هدف بهبود آگاهی جامعه در مورد سلامت روان است. همچنین در این مزایده، وی توانست گیتار مشهور Gibson SG اریک کلپتون ملقب به The Fool را به قیمت یک میلیون و دویست و هفتاد هزار دلار خریداری کند.

فروش گیتار کرت کوبین با قیمتی خارق‌العاده

Sky Stang I یکی از ده عدد ماستنگی است که در تابستان سال ۱۹۹۳ توسط کرت کوبین از فندر خریداری شده بود. این گیتارها به‌صورت سفارشی در کشور ژاپن و توسط اسکات زیمرمن (Scott Zimmerman)، استادکار شرکت Fujigen که در آن زمان تولیدکننده گیتارهای فندر در ژاپن بود، ساخته شده‌اند. در آن سالها، فندر در کارگاه کاستم شاپ خود واقع در آمریکا، منابع لازم برای تولید مدل‌های چپ‌دست را نداشت و مجبور بود حتی گران‌قیمت‌ترین مدل‌های چپ‌دست خود را نیز در ژاپن و در کارخانه فوجیجن تولید کند.

Fender Sky Stang I به ساز اصلی کوبین در تور In Utero گروه نیروانا تبدیل شد و وی در ۵۳ اجرا از ۶۳ اجرای این تور، از جمله اجرای Live and Loud شبکه MTV و آخرین اجرای نیروانا در اول مارس سال ۱۹۹۴ در Terminal 1 مونیخ، از این گیتار الکتریک استفاده کرد.

اصالت این ساز به خاطر الگوی V-شکل موجود بر روی پیک‌گارد آن کاملاً ثابت شده است؛ زیرا این الگو در بسیاری از ویدیوهای موجود از این گیتار در زمانی که در اختیار کرت کوبین بود، به‌وضوح دیده می‌شود.

پس از مرگ کرت، Sky Stang I به مالکیت برادر او، یعنی چد کوبین (Chad Cobain) درآمد و پس از حدود سی سال، ماه پیش توسط او به مزایده گذاشته شد.

قیمت نهایی فروش این گیتار الکتریک در مزایده، بسیار بالاتر از خویشاوند نزدیک آن، یعنی Sky Stang III بوده است که در سال ۲۰۱۹ طی مزایده‌ای دیگر با قیمت ۳۴۰۰۰۰ دلار به فروش رسید. Sky Stang III نیز در تور In Utero توسط کوبین به‌کرات استفاده شده بود و بعدها، توسط کورتنی لاو (Courtney Love)، همسر کوبین، به یکی از طرفداران او هدیه داده شده بود.

اما قیمت بیش از یک میلیون دلاری Sky Stang، هنوز هم نسبت به قیمت ۴٫۵ میلیون دلاری گیتار الکتریک Smells Like Teen Spirit Mustang و قیمت شش میلیون دلاری گیتار آکوستیک مارتین مشهور کرت که در MTV Unplugged توسط او نواخته شده بود، مبلغی ناچیز به شمار می‌‌آید!

در میان هنرمندان معاصر، کرت کوبین را می‌توان پادشاهی بلامنازع در بحث قیمت گیتارهای فروخته‌شده در مزایده دانست. واقعاً نمی‌دانیم که اگر وی هنوز هم زنده بود، سازهایش با چنین قیمت‌هایی معامله می‌شدند یا خیر.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *