رونمایی Korg از کیت سینتی‌سایزر ARP Odyssey

شرکت کرگ (Korg)، در سال ۲۰۱۵ از اولین نسخه بازآفرینی‌شده از سینتی سایزر وینتج مشهور ARP Odyssey رونمایی کرد و پس از آن نیز طرفداران این ساز جذاب را با عرضه یک ماژول مجزا، یک اپلیکیشن مبتنی بر سیستم عامل iOS، یک پلاگین نرم‌افزاری و یک نمونه فول سایز از آن، غافلگیر ساخت.

اکنون، کرگ از نمونه‌ای ویژه از نسخه FS این سینت پرده برداشته است که به شکل کیت عرضه می‌شود و خریدار باید آن را سر هم کند.

این محصول جدید، از نظر عملکرد و مشخصات، هیچ تفاوتی با ARP Odyssey FS ندارد؛ اما قطعات آن، پیش از بسته‌بندی توسط کرگ، بر روی یکدیگر مونتاژ نشده‌اند و این کار به عهده خود خریدار است. البته طبق گفته کرگ، برای سر هم کردن این دستگاه، نیاز به هیچ‌گونه مهارت و ابزار اضافه همچون هویه نخواهید داشت و می‌توانید تنها با دستان خود، این کیت را به یک سینتی‌سایزر آماده تبدیل کنید.

کیت سینتی‌سایزر ARP Odyssey

یک راهنمای تصویری در بسته‌بندی ARP Odyssey FS Kit وجود دارد که می‌توان با کمک آن، به‌آسانی و در زمانی نسبتاً کم، سینتی‌سایزر را به‌طور کامل مونتاژ کرد.

به‌جز این مورد، تنها نقطه تمایز کیت ARP Odyssey FS با نمونه آماده آن، برخورداری این نسخه از یک پلاک فلزی بر روی بدنه خود است.

مدار و کی‌بِد سه اکتاو فول-سایز این کیت، دقیقاً همان مدار و کی‌بدی است که در نسخه معمولی ARP Odyssey FS وجود دارد.

طبق گفته کرگ، این کیت بر پایه نسخه سوم ARP Odyssey FS با نام Rev 3 ساخته شده است؛ اما با استفاده از کنترل‌های فیلتر تعبیه‌شده در رابط کاربری ARP Odyssey FS Kit، می‌توان به فیلتر هر سه نسخه از این سینت دسترسی داشت.

نسخه جدید ARP Odyssey FS، از مشخصات فنی کاملاً شبیه به نسخه اصلی خود برخوردار است و همانند آن، یک سینتی‌سایزر آنالوگ با قابلیت تولید صدا در دو شکل موج square و sawtooth، قابلیت همگام‌سازی اسیلاتورها، ring modulation و تولیدکننده نویز سفید و صورتی است.

از اتصالات مهم این ساز می‌توان به جک‌های خروجی ۶.۳ میلی‌متری و XLR و یک جک ورودی صوتی اشاره کرد. همچنین همانند نسخه اصلی این سینت، می‌توان با اتصال خروجی هدفون به ورودی صوتی دستگاه، آن را وارد حالت self-feedback کرد.

کیت سینتی‌سایزر ARP Odyssey

این کیت به جک‌های CV ،Gate و Trigger و پورت‌های ورودی MIDI و USB MIDI نیز مجهز است و چند کابل پچ ۶.۳ و ۳.۵ میلی‌متری همراه با آن عرضه می‌شود.

نسخه اصلی Odyssey، در سال ۱۹۷۲ توسط شرکت ARP به بازار عرضه شد و پاسخی از سوی این شرکت به سینتی‌سایزر افسانه‌ای موگ، یعنی Minimoog محسوب می‌شد. این ساز در میان دو قشر از موزیسین‌ها به محبوبیتی بسیار دست یافت. در زمان عرضه و در اوایل دهه هفتاد میلادی، Odyssey در میان هنرمندان سبک پراگ راک همچون Edgar Winter ،Tony Banks و Joe Zawinul بسیار محبوب شد و یک دهه بعد نیز به ساز محبوب هنرمندان سبک نیو وِیو همچون Devo ،Ultravox و Gary Numan تبدیل شد. امروزه نیز Odyssey محبوبیتی افسانه‌ای در میان قشر وسیعی از موزیسین‌ها دارد و بسیاری از آهنگسازان از آن به عنوان سینتی‌سایزر اصلی خود استفاده می‌کنند.

کیت آماده ساخت سینتی‌سایزر آنالوگ ARP Odyssey FS با نام ARP Odyssey Kit، از چند روز دیگر و به‌صورت محدود، با قیمت ۱۸۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری خواهد بود.

منبع: Sound On Sound
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *