ارائه یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری جامع برای Profiler از سوی Kemper

Kemper Profiler Liquid Profiling

دیروز، شرکت کمپر (Kemper) از عرضه یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری جامع و رایگان برای دستگاه‌های Profiler در آینده نزدیک خبر داد که پروفایل‌هایی جدید موسوم به Liquid را به این دستگاه می‌افزاید.

گفته می‌شود که این پروفایل‌های جدید، در بخش ایکولایزر و گین خود نیز به‌صورت دقیق از روی امپلیفایرهای حقیقی نمونه‌برداری شده‌اند و می‌توانند عملکردی بسیار طبیعی و شبیه به یک واقعی امپ در این بخش‌ها ارائه کنند.

این به‌روزرسانی جدید که در قالب یک نرم‌افزار مجانی توسط کمپر ارائه می‌شود، سعی دارد تا یکی از بزرگترین و تنها ایرادات محصولات Profiler کمپر، یعنی صدای کمی مصنوعی پروفایل‌های آنها هنگام تنظیم ایکولایزر و گین را برطرف سازد.

Christoph Kemper، مؤسس و مدیرعامل شرکت Kemper طی یک ویدیو در مورد این به‌روزرسانی جدید توضیح داده است: «پروفایل‌های Liquid در این به‌روزرسانی جامع، ترکیبی بی‌نقص میان دو فناوری پروفایلینگ و مادلینگ ما هستند و می‌توانند مزایای هر دو را به نحو احسن به نوازنده ارائه کنند… در گذشته، کاربران در انتخاب میان دو تکنیک پروفایلینگ و مادلینگ سردرگم و مردد بودند و به دنبال راهی بودند که مزایای هر دو تکنیک‌ را بدون نقطه ضعف ارائه کند. اکنون ما توانسته‌ایم این خواسته را با به‌روزرسانی نرم‌افزاری جدید Profiler، به بهترین نحو برآورده کنیم.»

در همین راستا، گفته می‌شود که در پروفایل‌های Liquid، مدل صوتی کانال تن کنترل امپلیفایر همانند یک لایه بر روی پروفایل اصلی امپ قرار می‌گیرد تا شکلی طبیعی‌تر به کنترل‌های صوتی آن ببخشد. در واقع، در این پروفایل‌ها، صدای اصلی از پروفایل اصلی امپ که پیش از این نیز در دستگاه وجود داشته تولید می‌شود؛ اما هر یک از نتظیمات EQ و گین امپ انتخاب‌شده، در قالب یک مدل صوتی، پاسخ‌دهی نمونه اصلی امپ در تنظیم پارامتر مورد نظر را شبیه‌سازی می‌کنند. پیش از این، کنترل‌های امپ‌های شبیه‌سازی‌شده در پروفایلر به‌شکل کاملاً دیجیتال صورت می‌گرفت؛ اما حال، بر اساس یک مدل دقیق از عملکرد حقیقی امپ هنگام تنظیم هر پارامتر انجام می‌شود.

کریستوف کمپر در این مورد گفته است:«صدای امپ در این نسخه از نرم‌افزار پروفایلر، هنوز هم بر پایه پروفایل‌های امپ تولید می‌شود و تنها تنظیمات آن بر پایه مدل‌های صوتی مجزاست. مادلینگ تنظیمات یک امپ، کار سختی نیست. در واقع، فقط بخش‌های EQ همانند کنترل‌های بیس، مید، تربل، پرزنس و کانال Bright در پروفایل‌های Liquid بر پایه مدل‌های صوتی شبیه‌سازی می‌شوند و همین امر باعث شده است که این پروفایل‌ها بتوانند صدایی بسیار طبیعی و نزدیک به نمونه اصلی امپ تولید کنند.»

کمپر پروفایلر

گفته می‌شود که نسخه اولیه آپدیت جدید پروفایلر، دارای مدل‌های صوتی از تنظیمات حدود ۴۰ امپلیفایر مختلف است و قرار است که به‌زودی، تعداد آنها افزایش یابد. در حال حاضر، فهرستی کامل از این ۴۰ امپ توسط کمپر منتشر نشده است؛ اما این شرکت به چندی از آنها اشاره کرده است که شامل محصولاتی چون فندر Twin Reverb و Deluxe Reverb، مارشال Plexi و JTM45 و وکس AC30 می‌شوند.

پروسه پروفایلینگ در این نسخه جدید از نرم‌افزار پروفایلر، همانند قبل است؛ اما اگر بخواهید یک پروفایل از نوع Liquid از امپلیفایر خود بسازید، دستگاه موقعیت‌های ناب در امپ را به شما اعلام می‌کند و شما برای ساخت پروفایل، باید ناب‌ها را در موقعیت‌های اعلا‌م‌شده قرار دهید.

اما یکی از ویژگی‌های جالب این به‌روزرسانی، این است که می‌توانید مدل‌های صوتی Liquid را بر روی پروفایل‌های پیش‌فرض دیگر موجود در دستگاه نیز اعمال کنید. این قابلیت می‌تواند برای طراحان تن گیتار بسیار جذاب باشد و ساخت تن‌هایی منحصربه‌فرد و جذاب را امکان‌پذیر می‌کند.

کمپر در این باره گفته است: «شما می‌توانید این سیستم را با افزودن مدل‌های صوتی یک امپ بر روی پروفایل یک امپ دیگر گول بزنید و این قابلیت به عمد در سیستم تعبیه شده است. در واقع، شما اکنون می‌توانید هر پروفایل عادی موجود در پروفایلر خود را انتخاب کرده و با استفاده از تنظیمات امپلیفایری که در دسترس دارید، آن را به یک پروفایل Liquid تبدیل کنید.»

کمپر می‌گوید این کار ممکن است باعث شود که عملکرد پروفایل مورد نظر، خصوصاً اگر تنظیمات پروفایل را با تنظیمات مدل در حال ضبط تطبیق ندهید، دیگر چندان طبیعی نباشد و ماهیت صوتی امپ را با دقت شبیه‌سازی نکند. اما این قابلیت در کل می‌تواند بسیار جذاب و کاربردی باشد.

از دیگر امکاناتی که به این نسخه جدید از فرمور Profiler اضافه شده است، می‌توان به امکان ساخت پروفایل از طریق نرم‌افزار ادیتور Rig Manager، پشتیبانی از سیستم عامل اندروید جهت کنترل دستگاه و امکان اتصال پروفایلر به‌عنوان یک کارت صدا از طریق USB به کامپیوتر اشاره کرد. قابلیت آخر می‌تواند ضبط صدای گیتار به‌صورت مستقیم با پروفایل‌های شبیه‌ساز Profiler را برای کاربر خود بسیار آسان سازد.

همچنین، در این نسخه، یک بخش جدید نیز در نرم‌افزار Rig Manager تعبیه شده است که می‌توان در آن پروفایل‌های عادی و Liquid پروفایلر که توسط اشخاص ثالث ساخته شده‌اند را خریداری کرد.

تاریخ رسمی عرضه Liquid Profiling هنوز مشخص نشده است؛ اما امیدواریم که این به‌روزرسانی، به‌زودی از طریق وب‌سایت شرکت Kemper قابل دریافت و نصب باشد.

منبع: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *