رونمایی سیمور دانکن از پیکاپ محبوب جو باناماسا

پیکاپ Seymour Duncan Joe Bonamassa The Bludgeon 1951 Nocaster

جو باناماسا (Joe Bonamassa) طی همکاری مجدد با شرکت سیمور دانکن (Seymour Duncan)، از عرضه یک ست پیکاپ جدید به بازار خبر داد. این محصول، نسخه‌ای بازآفرینی‌شده از پیکاپ‌هایی است که بر روی یکی از مهمترین گیتارهای مجموعه شخصی باناماسا نیز وجود دارد.

گیتار الکتریک مورد بحث، یک Fender Nocaster است که در سال ۱۹۵۱ تولید شده است و توسط جو باناماسا، The Bludgeon به معنای چماق نام گرفته است.

Bludgeon در سال ۲۰۱۴ توسط جو خریداری شد و از همان روز اول، به‌خوبی در دل او جای باز کرد! او طی مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۹، از Nocaster خود به‌عنوان برترین گیتار مجموعه‌اش یاد کرده است و در مورد آن چنین گفته است: «Bludgeon برای من یک ابزار و حتی یک سلاح است! می‌توانم به‌جرأت بگویم که این ساز، پویاترین گیتاری است که تا کنون تجربه نوازندگی با آن را داشته‌ام.» چنین توصیفی از فردی که بیش از ۵۰۰ گیتار باکیفیت در مجموعه خود دارد، بسیار ارزشمند است و می‌تواند گویای معجزه‌ای در این ساز باشد.

عشق و وابستگی باناماسا به این گیتار الکتریک باعث شد تا وی در سال ۲۰۱۹، طی همکاری با فندر، شروع به طراحی و تولید یک نسخه سیگنچر از آن کند. این ساز سیگنچر ۸۵۰۰ دلاری پس از چند سال و در سال ۲۰۲۱، به بازار عرضه شد و فروش خوبی را نیز تجربه کرد.

جالب است بدانید که طی پروسه طراحی این گیتار، نسخه اصلی Nocaster باناماسا به سرقت رفت و مدتی بعد و پس از تلاش‌های پیاپی و بی‌وقفه، به او بازگردانده شد.

پیکاپ گیتار الکتریک Seymour Duncan Joe Bonamassa The Bludgeon 1951 Nocaster

جو ساخت نمونه مشابه پیکاپ‌های گیتار خود برای نصب بر روی نسخه بازآفرینی‌شده آن را به شرکت سیمور دانکن سپرد. حال، این پیکاپ‌ها به‌صورت جداگانه به بازار عرضه شده‌اند و در قالب یک ست که شامل یک پیکاپ سینگل کویل و یک پیکاپ هامباکر می‌شود، به فروش خواهند رسید.

بازآفرینی صدای بهترین و پویاترین گیتار نوازنده‌ای همچون باناماسا، قطعاً هدفی چالش‌برانگیز و دشوار برای یک شرکت محسوب می‌شود. اما در نهایت، به نظر می‌رسد که جو از نتیجه همکاری فندر و سیمور دانکن در ساخت نسخه بازآفرینی‌شده گیتارش کاملاً راضی است. به دنبال همین امر نیز این ست با مهر تأییدی ویژه از سوی باناماسا به فروش می‌رسد!

زمانی که باناماسا گیتار فندر نوکستر ۱۹۵۱ خود را خریداری کرد، یک پیکاپ هامباکر از نوع PAF در موقعیت نک و یک پیکاپ سینگل کویل در موقعیت بریج آن نصب شده بود. سیمور دانکن برای بازآفرینی این پیکاپ‌ها و تن ویژه‌شان، از آهنرباهای ریخته‌گری‌شده Alnico 2 در پیکاپ هامباکر استفاده کرده و پیکاپ بریج را نیز به‌نحوی طراحی کرده است که بتواند تن روشن و خروجی صدای بالای نمونه نصب‌شده بر روی نوکستر جو را با شباهتی کم‌نظیر ارائه کند.

طبق گفته سیمور دانکن، ۲۵۰ نمونه اول این ست، با یک پروسه کهنه‌سازی ویژه موسوم به Antiquity، رلیک خواهند شد تا ظاهری بسیار شبیه به نمونه‌های اصلی خود داشته باشند. همچنین این پیکاپ‌ها، به امضای جو باناماسا، شخص سیمور دانکن و البته مارسیلا خوارز (Marciela Juarez)، سازنده ارشد بخش کاستم شاپ شرکت سیمور دانکن مزین هستند.

ست پیکاپ گیتار الکتریک Seymour Duncan Joe Bonamassa The Bludgeon 1951 Nocaster، هم اکنون و با قیمت ‌۳۴۰ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *