رونمایی از گیتار جدید جیم روت توسط شارول

گیتار الکتریک شارول

در سال‌های اخیر، جیم روت، گیتاریست مشهور گروه‌های Slipknot و Stone Sour، چند گیتار سیگنچر را با همکاری فندر خلق کرده است که با استقبال بسیار خوب نوازندگان نیز مواجه شده‌اند؛ اما این بار، گیتار جدید او نه با همکاری فندر، بلکه توسط شرکت شارول تولید خواهد شد که یکی از زیرمجموعه‌های کمپانی فندر محسوب می‌شود.

این مدل که Jim Root Signature Pro-Mod San Dimas Style 1 HH FR نام دارد، گیتاری با استایل استرتوکستر است که تلفیقی از ویژگی‌های کلاسیک و مدرن را همزمان در خود دارد.

طراحی مینیمال همیشگی گیتارهای جیم روت در این ساز نیز دیده می‌شود. Jim Root Signature Pro-Mod در دو رنگ مشکی و سفید با فینیش سَتین، قطعات فلزی مشکی‌رنگ، فرت‌بورد مِیپِل یا آبنوس (بسته به رنگ گیتار) و کنترل‌های معمول گیتارهای جیم روت که متشکل از یک سوئیچ سه‌حالته برای انتخاب پیکاپ و یک ناب ولوم است، عرضه می‌شود.

این گیتار الکتریک به یک جفت پیکاپ هامباکر اکتیو EMG Jim Root Daemonum مجهز است که طبق گفته شارول، با هدف ارائه صدای وسیع و طبیعی پیکاپ‌های پسیو و قدرت هامباکرهای اکتیو طراحی شده‌ است.

گیتار الکتریک شارول

از دیگر ویژگی‌های Charvel Jim Root Signature Pro-Mod San Dimas Style 1 HH FR می‌توان بدنه ساخته‌شده از چوب ماهون (mahogany)، نشانه‌های روی دسته Luminlay، امکان تنظیم تراس‌راد از انتهای دسته، تیونرهای قفل‌شونده شارول، ۲۲ فرت جامبو و بهره‌گیری از میله‌های تقویت‌کننده گرافیتی در دسته اشاره کرد.

فرت‌بورد در نسخه سفیدرنگ این گیتار از چوب آبنوس و در نسخه مشکی‌ٰرنگ آن از چوب میپل است. لبه‌های فرت‌بورد مانند بسیاری از گیتارهای شارول کمی گرد شده است تا حس بهتری به دست نوازنده منتقل کند. این فرت‌بورد دارای ریدیس متغیر ۱۲ تا ۱۶ اینچ است که یعنی در سر دسته انحنای بیشتری دارد و با نزدیک‌ شدن به بدنه، انحنای آن کاهش می‌یابد و تخت‌تر می‌شود تا اجرای تکنیک‌هایی چون بِند با سهولت بیشتری صورت گیرد.

نکته‌ جالب توجهی که در مورد Charvel Jim Root Signature وجود دارد و پیش از این در گیتارهای جیم روت سابقه نداشته است، استفاده از ترمولو قفل‌شونده Floyd Rose 1500 Series است.

نسخه مشکی این گیتار الکتریک ۱۳۹۹ دلار قیمت دارد؛ اما قیمت نسخه سفید آن، احتمالاً به دلیل استفاده از آبنوس در فرت‌بورد و قیمت بالاتر این چوب نسبت به میپل، کمی بالاتر است و ۱۴۹۹ دلار اعلام شده است. هر دو نسخه در ماه آگوست و به همراه یک گیگ بگ هاردشِل خوش‌ساخت، به بازار جهانی عرضه خواهند شد.

منبع: Guitar و Charvel
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *