DK1A و DK1 H: دو گیتار الکتریک خیره‌کننده از جکسون

رونمایی جکسون از دو گیتار الکتریک چشمگیر از سری X

امسال شرکت جکسون (Jackson) در رویداد NAMM 2024 حضور نداشت و محصولات آن در غرفه‌های این رویداد به چشم نمی‌خوردند؛ با این حال، این شرکت از چند محصول جدید رونمایی کرده است که چشمگیرترین‌های آنها را می‌توان دو گیتار الکتریک جدید از سری X دانست. این دو ساز، از نوع Dinky DK1 هستند و ظاهری خیره‌کننده دارند که پیش از این در هیچ گیتاری از سری X وجود نداشته است.

Dinky را می‌توان یکی از مشهورترین و قدیمی‌ترین انواع گیتار الکتریک در میان محصولات شرکت جکسون دانست. نام این ساز یعنی دینکی (Dinky)، در زبان انگلیسی به معنای کوچک و جذاب است و به این دلیل بر روی این گیتار گذاشته شده است که اندازه بدنه آن، در حدود ⅞ گیتار دابل-کات‌اِوِی مشهور جکسون، یعنی سولوئیست (Soloist) است. همچنین در گیتار دینکی، دسته به وسیله پیچ به بدنه متصل شده است؛ در حالی که در مدل سولوئیست، طراحی دسته از نوع through-body است.

دو عضو جدید سری X که DK1A و DK1 H نام دارند، بدنه‌ای کاملاً مشابه با هم‌خانواده‌های خود دارند؛ اما در این دو ساز، بدنه به فینیش‌هایی بسیار جذاب و متفاوت مزین است که می‌تواند یادآور گیتارهای کاستم یا سفارشی باشد. همچنین این دو گیتار الکتریک از لحاظ فنی بسیار ساده هستند و می‌توانند سازهایی ایده‌آل برای نوازندگان سبک متال مدرن باشند.

DK1A و DK1 H بدنه‌ای از جنس چوب نیاتو (nyatoh) دارند که یک دسته از جنس چوب افرا، مجهز به میله‌های تقویتی گرافیتی به آن متصل شده است. این دسته به فرت‌بوردی از جنس چوب indian laurel با شعاع ترکیبی ۱۲-۱۶ اینچ مجهز است که آن را به سازی بسیار مناسب برای نوازندگی در سبک متال و در کل نوازندگی سریع تبدیل می‌کند.

در بخش سخت‌افزار نیز این دو ساز زیبا به بریج ترمولوی قفل‌شونده از نوع Floyd Rose Special و تیونرهای ساخت جکسون از جنس فلز ریخته‌گری‌شده مجهز هستند.

گیتار الکتریک جکسون X Series DK1

اما وجوه تفاوت DK1 H و DK1A، در فینیش و چینش پیکاپ آنها نهفته است.

با نگاهی به بدنه Jackson X Series Dinky DK1A احتمالاً فکر می‌کنید که این گیتار از چینش پیکاپ HS برخوردار است؛ اما در واقع، پیکاپ نک این ساز یک پیکاپ هامباکر است و به این ترتیب، با یک گیتار با چینش پیکاپ HH روبرو هستیم.

DK1A در موقعیت بریج به یک پیکاپ هامباکر با خروجی بالا ساخت جکسون و در موقعیت نک نیز به یک پیکاپ هامباکر از نوع rail-style در اندازه یک پیکاپ سینگل کویل تجهیز شده است. این پیکاپ‌ها را می‌توان به وسیله یک رابط کنترلی ساده متشکل از یک ناب ولوم، یک ناب تن و یک سوییچ سه‌حالته انتخاب پیکاپ، کنترل و تنظیم کرد. بدنه DK1A به فینیشی موسوم به Tortoise White مزین است که در واقع، رنگی سفید با طرحی مشکی‌رنگ به شکل لاک لاک‌پشت است.

گیتار دیگر این رونمایی که DK1 H نام دارد، از لحاظ فنی ساده‌تر است و تنها به یک پیکاپ هامباکر تجهیز شده است. ترکیب یک پیکاپ هامباکر و بریج فلوید رز در این ساز، ما را به یاد گیتارهای مشهور ادی ون هیلن (Eddie Van Halen) می‌اندازد و این گیتار را به یک ساز جذاب و نویدبخش برای نوازندگان متال بدل کرده است. رابط کنترلی DK1 H تنها به یک ناب ولوم خلاصه می‌شود و به این ترتیب، نوازنده برای تغییر تن ساز خود باید به تغییر تکنیک نوازندگی و انواع افکت‌ها متوسل شود!

Jackson X Series Dinky DK1 H به فینیشی موسوم به Skull Kaos مزین است و هداستاک آن نیز با طرحی مشابه پوشیده شده است. این طرح متفاوت و کمی شلوغ، حس‌وحالی جالب به این ساز بخشیده است که می‌تواند برای بسیاری از نوازندگان جذاب باشد.

DK1A و DK1 H هم‌اکنون در بازار جهانی قابل خریداری هستند. قیمت گیتار الکتریک جکسون DK1A حدود ۷۰۰ دلار و قیمت گیتار دوم یعنی DK1 H، حدود ۶۰۰ دلار اعلام شده است؛ مبالغی که این دو ساز را به محصولاتی بسیار وسوسه‌انگیز تبدیل می‌کنند.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *