رونمایی جکسون از گیتار سیگنچر جدید جف لومیس

گیتار الکتریک جکسون Pro Series Signature Jeff Loomis Kelly HT6

چندی پیش، شرکت جکسون (Jackson) از یک گیتار الکتریک جدید رونمایی کرد که با همکاری نوازنده مشهور گروه موسیقی Arch Enemy، یعنی جف لومیس (Jeff Loomis) طراحی شده است.

این ساز که Pro Series Signature Jeff Loomis Kelly HT6 Ash نام دارد، سومین گیتار سیگنچر لومیس در همکاری چند-دهه‌ای او با جکسون محسوب می‌شود و دومین گیتار از سری Kelly است که این برند برای لومیس تولید کرده است.

پس از همکاری در سال گذشته برای ساخت یک مدل سیگنچر از نوع Soloist، حال جکسون و جف لومیس تصمیم گرفته‌اند تا با عرضه یک مدل سیگنچر دیگر از نوع Kelly که همانند اولین گیتار سیگنچر لومیس است، به ریشه‌های همکاری خود بازگردند و یک گیتار متالی جذاب دیگر به بازار عرضه کنند. طبق توصیف سازنده، این محصول جدید که قرار است به‌صورت محدود تولید شود، یک ساز فوق‌العاده قدرتمند با طراحی بی‌نقص و بسیار مناسب برای نوازندگان امروزی است.

در نگاه اول، به نظر می‌رسد که Jeff Loomis Kelly HT6، تنها نسخه‌ای بازآفرینی‌شده از گیتار Kelly سیگنچر اول لومیس است؛ اما با نگاهی دقیق‌تر متوجه خواهید شد که این ساز، یک تفاوت مهم و بنیادی با نسخه اولیه خود دارد که از نام آن نیز قابل حدس است. بریج این گیتار الکتریک از نوع ثابت یا هارد تیل است. این امر بدین معناست که Kelly HT6 در واقع نسخه‌ای هارد تیل از مدل Kelly سیگنچر لومیس است که در آن، بریج ترمولوی Floyd Rose 1500 با یک بریج ثابت از نوع Hipshot Hardtail جایگزین شده است تا بتواند عملکردی باثبات‌‌تر در شرایط سخت اجراهای زنده داشته باشد.

با این اوصاف، Jeff Loomis Kelly HT6 می‌تواند گزینه‌ای بسیار جذاب برای افرادی باشد که طرفدار نسخه اولیه این گیتار بودند، اما دردسرهای بریج فلوید رز، آنها را از خرید این ساز بازمی‌داشت.

گیتار الکتریک جکسون Pro Series Signature Jeff Loomis Kelly HT6 Ash

اما به جز این تغییر سخت‌افزاری، HT6 در تمامی مشخصات ظاهری و فنی خود، کاملاً شبیه به نسخه اولیه خود است و همانند آن، می‌تواند یک ساز متالی بسیار جذاب باشد.

یکی از مهمترین این ویژگی‌ها، دسته through-body ساز است که به وسیله میله‌هایی گرافیتی تقویت شده است و میزبان یک فرت‌بورد با شعاع ترکیبی ۱۲-۱۶ اینچ از جنس چوب آبنوس است. این فرت‌بورد به اینلی‌هایی با طرح کلاسیک و ساید دات‌هایی از جنس Luminlay مزین است.

بدنه گیتار الکتریک جکسون Jeff Loomis Kelly HT6 از چوب بسوود (basswood) ساخته شده است که در بخش رویی آن، صفحه‌ای از جنس چوب زبان گنجشک سندبلاست‌شده (sandblasted ash) قرار دارد و لبه‌های آن نیز به حاشیه‌کاری سفیدرنگ مزین است.

صدای این ساز به وسیله یک جفت پیکاپ‌ هامباکر از نوع Jeff Loomis Blackout ساخت شرکت سیمور دانکن (Seymour Duncan) تولید می‌شود. این دو پیکاپ را می‌توان به وسیله یک رابط کنترلی ساده، متشکل از یک ناب ولوم و یک سوییچ سه‌حالته انتخاب پیکاپ، تنظیم و کنترل کرد.

اما ویژگی مورد علاقه شخص لومیس از این گیتار چیست؟ فینیش آن یا بریج جدید آن؟ باید بگوییم که توجه شخص جف، بیش از هر چیز به یک ویژگی بسیار جزئی‌تر از این ساز جلب شده است.

گیتار الکتریک جکسون Pro Series Signature Jeff Loomis Kelly HT6 Ash

لومیس در این باره چنین توضیح داده است: «ویژگی مورد علاقه من در این نسخه جدید از Kelly، مهره تراس‌راد آن است که در پاشنه گیتار تعبیه شده است. این ویژگی به من امکان می‌دهد که در صورت نیاز به تنظیم دسته گیتار در میان اجرا، بتوانم به‌آسانی و بدون نیاز به اعمال هیچ تغییری بر روی گیتار، این کار را انجام دهم.»

طبیعتاً شخص لومیس علاقه‌ای بسیار به Jeff Loomis Kelly HT6 دارد و در ادامه سخنان خود در مورد آن، چنین گفته است: «این گیتار ظاهر و مشخصاتی بسیار متال-محور دارد. همچنین حس نوازندگی با آن فوق‌العاده است و به لطف رابط کنترلی ساده این ساز که تنها از یک ناب ولوم و یک سوییچ انتخاب پیکاپ تشکیل شده است، می‌توان تن آن را به‌سادگی و به شکلی بسیار مؤثر تنظیم کرد. من از قدیم با گیتارهای جکسون می‌نواختم و با این شرکت نیز همکاری گسترده‌ای داشته‌ام؛ به همین دلیل، همکاری دوباره با این شرکت معظم برای ساخت یک محصول جدید، برای من تجربه‌ای بسیار رضایت‌بخش بوده است.»

گیتار الکتریک جکسون Pro Series Signature Jeff Loomis Kelly HT6، هم‌اکنون و به‌صورت محدود، با قیمت ۱۵۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *