با چقدر سرمایه میتوانم یک استودیوی خانگی داشته باشم؟

تجهیزات

با چقدر سرمایه میتوانم یک استودیوی خانگی داشته باشم؟

وقتی بحث به ضبط میرسد، نحوه ی انتخاب تجهیزات تاثیر مستقیمی روی صدای موسیقی شما خواهد داشت. انتخاب شما بایستی هوشمندانه باشد و شما باید با تجهیزاتی که در موسیقی های مورد علاقه شما استفاده شده آشنا باشید. پس قبل از خرید تحقیقات و مطالعه ی زیادی انجام بدید.

فرانک زاپا ضبط موسیقی را به آشپزی تشبیه می کرد و اعتقاد داشت اگر حتی مبالغ زیادی برای تجهیزات خرج نکنید هم میتوانید نتیجه ی خوبی بگیرید و میگفت اگر تمام تجهیزات را نداری بهتر است با روشی دیگر به طور بداهه بشقاب غذا رو ارائه کنی …..
Frank Vincent Zappa (1940-1993)

مبانی تجهیزات ضبط

تجهیزات اصلی:

وقتی شما در استدیوی صدابرداری هستید، قصد دارید هوای لرزان و مواج تولید شده را به صورت فایل در آورده و در اینترنت قرار دهید. دیدگاه جالبیست اما چطور ممکن است؟

منبع صدا یا صوت یعنی هر چیزی که باعث لرزیدن هوا و تولید فرکانس قابل شنود شود؛ مثلا یک ترومپت یا طبل یا آمپلیفایر گیتار و یا حنجره انسان. صدای تولید شده توسط یک میکروفن دریافت می شود، دستگاهی که صوت را به الکتریسیته تبدیل میکند.
از آنجا، سیگنال الکتریسیته به کامپیوتری با نرم افزار تحلیل صدا منتقل شده و به صورت داده های صفر و یک دیجیتال که دوباره قابل پخش هست ذخیره میگردد. برای شنیدن فایل نیاز به یک خروجی مثل اسپیکر یا هدفن دارید.
افکت ها و پروسسور ها به شما اجازه میدهند تا صدا را به دلخواه خود تدوین و تزیین کنید، چه زمان ضبط و چه زمان بازپخش.

تجهیزات نامرئی:

تمام اجزایی که در بالا گفته شد در ولتاژ و بلندای مشخصی عمل میکنند و برای تغییر ولتاژ و تقویت بلندا از آمپلیفایر ها استفاده میشود. بی شک مهمترین آمپلیفایر ها، پری آمپ است که بلندای سیگنال میکروفن را تا اندازه بلندای سیگنال لاین تقویت میکند تا جایی که قابل ضبط شود.
دستگاه تبدیل یک سیگنال الکتریسیته به داده های کامپیوتری و برعکسش را کانورتر می نامند. در اینجاست که سیگنال الکتریسیته را آنالوگ و داده های کامپیوتری را دیجیتال می نامیم.

گرد هم آورده:
امیر وفایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *