الهام گرفتن چندان هم مهم نیست!

آیا فکر می‌کنید برای شروع آهنگسازی نیاز به الهامات غیبی دارید؟ شاید مشکل شما از همین امر سرچشمه می‌گیرد.

همه ما برای ساختن موسیقی تا حدی به الهامات غیبی تکیه می‌کنیم؛ اما منتظر الهام نشستن اشتباه تازه‌کارهاست.

اگر صرفاً برای تفریح موسیقی می‌سازید، مشکلی نیست؛ اما اگر به موسیقی به چشم یک حرفه نگاه می‌کنید، ماجرا کمی فرق خواهد کرد. اگر می‌خواهید حرفه‌ای باشید، باید مثل حرفه‌ای‌ها فکر کنید. حرفه‌ای‌ها هیچ کاری را به حساب شانس نمی‌گذارند. آنها به‌جای اینکه منتظر رسیدن نتیجه باشند، به دنبال نتیجه می‌روند.

«حرفه‌ای‌ها می‌دانند که بهترین ایده‌ها، قبل از شروع کار ظاهر نمی‌شوند؛ بلکه در روند انجام کار شکل می‌گیرند. فعالیت، زمینه‌ساز پیدایش ایده‌هاست.»

در کار، لحظات جادویی وجود دارند که حتماً شما هم آنها را تجربه کرده‌اید. در این لحظات (اکثراً بر حسب اتفاق) چیزی به ذهنتان خطور می‌کند که می‌توانید آن را پالایش کنید تا به یک ایده ناب برسید و همه‌ چیز ناگهان سر جای خود قرار می‌گیرد و پیش می‌رود. بهترین لحظه‌های کار، همین‌ها هستند و دلیل اتفاق افتادن آنها این است که تصمیم گرفته بودید دست‌به‌کار شوید. اینکه در آغاز کار، الهامی به شما رسیده یا نه، هیچ ربطی به پیدایش این لحظه‌ها ندارد.

طبیعت الهام گرفتن همین است؛ لازم نیست در ابتدای کار جرقه خلاقیتی وجود داشته باشد و اکثر اوقات، الهام و خلاقیت در طی روند کار ایجاد خواهند شد.

دفعه بعد که دست و دلتان به کار نمی‌رفت، این نکته را به یاد بیاورید و در هر صورت کار را شروع کنید. زحمتتان را بکشید و در پایان روز ببینید این زحمت شما را به کجا رسانده است. ممکن است یک ربع بعد از شروع کار، یک ایده عالی به شما الهام شود و ممکن است نشود. همه ما روزهای بد کاری را هم تجربه می‌کنیم و هیچ تضمینی برای سر رسیدن ایده‌های ناب وجود ندارد. در هر صورت باید کار را شروع کرد.

در بلندمدت، تفاوت بین افراد موفق و ناموفق در همین است. البته شروع کار تنها شرط موفقیت نیست؛ ولی یک پیش‌نیاز حیاتی برای موفقیت به حساب می‌آید. حتماً دست‌به‌کار شوید و دست‌به‌کار شدن را برای خود تبدیل به یک عادت کنید. اگر از پس این بخش از کار برآیید، احتمال دارد موفق شوید.

منبع: وب‌سایت Resoundsound
نویسنده: Ilpo Kärkkäinen
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *