AZ2203N و LM1: اعضای جدید سری گیتارهای AZ شرکت آیبانز

شرکت ژاپنی آیبانز (Ibanez)، سال جدید میلادی را بسیار پربار و همراه با رونمایی از محصولات جدید متعدد شروع کرده است.

هفته گذشته، آیبانز از یک پدال بسیار جذاب و یک سری گیتار الکتریک جدید پرده برداشت و حال، این شرکت خبر از افزودن دو مدل جدید با ترکیب پیکاپ SSS به سری گیتارهای AZ خود داده است.

یکی از این گیتارها، یک مدل استاندارد با نام AZ2203N Prestige و دیگری، یک مدل سیگنچر به نام LM1 است که با همکاری لوکا مانتووانلی Luca Mantovanelli، ستاره نوظهور ایتالیایی ساخته شده است.

این دو گیتار الکتریک را می‌توان اولین اعضای سری AZ آیبانز دانست که به سه پیکاپ سینگل کویل مجهز شده‌اند. به همین دلیل، انتظار داریم که موفقیت خوبی را برای آیبانز رقم بزنند.

AZ2203N Prestige

نخستین محصولی که به آن می‌پردازیم، AZ2203N Prestige است که در دو رنگ فیروزه‌‌ای (Antique Turquoise) و مشکی تولید خواهد شد.

این گیتار الکتریک به سه پیکاپ سینگل کویل Seymour Duncan مجهز است که تنظیم آنها به‌وسیله یک رابط کنترلی متشکل از یک سوییچ انتخاب پیکاپ پنج‌حالته، ناب‌های ولوم و تن و یک ناب blend صورت می‌گیرد.

ناب blend، ترکیب پیکاپ‌ها به روش‌هایی غیرمعمول را امکان‌پذیر می‌کند؛ برای مثال، می‌توان با استفاده از این ناب، هر سه پیکاپ ساز را فعال کرد و یا از دو پیکاپ بریج و نک، بدون فعال‌سازی پیکاپ وسط، به‌صورت همزمان استفاده کرد.

AZ2203N Prestige و LM1

همچنین، AZ2203N به جای سیستم سوئیچینگ Dyna-MIX9، به مدار Alter Switch تجهیز شده است که معمولاً در استرت‌های HSS به‌کار می‌رود.

در سایر بخش‌ها، AZ2203N Prestige تفاوتی با دیگر اعضای سری AZ ندارد و همچون آنها، بدنه‌ای از جنس چوب توسکا (alder)، دسته‌ای از چوب افرا (roasted maple) و فرت‌بوردی از چوب رُزوود دارد. بر روی فرت‌بورد، ۲۲ فرت جامبو از جنس فولاد ضد زنگ و اینلی‌هایی صدفی نصب شده است.

از دیگر ویژگی‌های AZ2203N می‌توان به بریج Gotoh T1502S، نات ساخته‌شده از استخوانی، ریدیس ترکیبی ۲۲۸ تا ۳۰۵ میلی‌متری فرت‌بورد و طول اسکیل ۲۵٫۵ اینچ اشاره کرد.

LM1

لوکا مانتووانلی (Luca Mantovanelli)، گیتاریست ۴۰ ساله ایتالیایی، به لطف فعالیت‌های خود در فضای مجازی و تدریس در مؤسسه JTC Guitar، محبوبیت زیادی در جهان گیتار دارد.

وی در همکاری با شرکت آیبانز، یک گیتار الکتریک سیگنچر طراحی کرده است که در نگاه اول، شباهت زیادی به AZ2203N دارد و تنها در رنگ سفید بدنه خود با آن ساز تفاوت دارد. اما با نگاهی نزدیک‌تر به LM1، متوجه تفاوت‌هایی جزئی در آن نسبت به AZ2203N می‌شویم.

AZ2203N Prestige و LM1

همانطور که گفته شد، مدل AZ2203N به بریج Gotoh T1502S مجهز است؛ در حالی که بریج LM1، از نوع Gotoh T1702B است. به‌علاوه، اینلی‌ها نیز در LM1، از جنس مروارید آبالون است و گوشی‌های کوک آن از نوع Gotoh MG-T است که تفاوت مشهودی با نمونه‌های استفاده‌شده در AZ2203N دارد.

در سایر بخش‌ها اما، LM1 هیچ تفاوتی با AZ2203N Prestige ندارد و از همان بدنه‌، دسته‌، فرت‌بورد و کنترل‌ها برخوردار است.

گیتارهای AZ2203N Prestige و LM1 که هر دو در کشور ژاپن ساخته می‌شوند، از امروز با قیمت‌های به‌ترتیب ۲۰۹۹ و ۲۱۸۵ دلار، در بازار جهانی قابل خریداری هستند.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *