نکاتی مهم در مورد تنظیم محل قرارگیری اسپیکر مانیتورینگ

اسپیکر مانیتورینگ یکی از مهم‌ترین ابزارهای لازم برای تولید موسیقی است و تقریباً در هر استودیوی خانگی و حرفه‌ای به چشم می‌خورد؛ ولی بسیاری از دارندگان استودیوی خانگی به اصول تعیین محل قرارگیری اسپیکرها توجهی نمی‌کنند. در واقع اگر جای اسپیکر مانیتورینگ به‌درستی تنظیم نشده باشد، شاید تفاوت کیفی قابل توجهی بین آنها و اسپیکرهای معمولی وجود نداشته باشد. تنظیم درست محل قرارگیری اسپیکرها در داخل استودیو، یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای بهبود کیفیت صداست. بدین نحو فرکانس‌های میانی زنده، فرکانس‌های بالای شفاف، دامنه استریوی وسیع و فرکانس‌های پایین دقیق و قدرتمندی خواهید داشت و هیچ جزئی از صدا، اغراق‌شده یا ضعیف به گوش شما نمی‌رسد.

در این ویدئوی آموزشی، به سه نکته پیرامون اسپیکرهای استودیویی می‌پردازیم که کمک می‌کنند در زمان میکس و مسترینگ، تصمیمات بهتری بگیرید و از شنیدن موسیقی نیز لذت بیشتری ببرید. پیش از اینکه تصمیم بگیرید اسپیکرهای خود را با یک مدل گران‌قیمت‌تر تعویض کنید، پیشنهاد می‌کنیم این ویدئوی پنج دقیقه‌ای را تماشا کنید و نکات مطرح‌شده در آن را مورد بررسی قرار دهید.

به‌طور مختصر، این سه نکته عبارت هستند از:

۱- ارتفاع اسپیکر را به نحوی تنظیم کنید که توییتر آن با گوش شما هم‌تراز باشد. بدین شکل، صدای توییترها به‌درستی به گوش شما می‌رسد و فرکانس‌های بالا و میانی را به‌صورت دقیق می‌شنوید.

۲- اسپیکر مانیتورها و محل نشستن شما باید یک مثلث متساوی‌الاضلاع را شکل دهند تا ساونداستیج وسیع و عمیقی را تجربه کنید.

۳- با استفاده از استند یا پدهای ایزوله‌کننده، بین میز و مانیتورهای خود فاصله ایجاد کنید تا جلوی ارتعاشات مزاحم فرکانس‌های پایین و کثیف شدن صدا را بگیرید.

به کمک این ویدئو و مقالات و ویدئوهایی دیگری که در وب‌سایت گیتارایران برای شما تدارک دیده‌ایم، می‌توانید عملکرد مانیتورهای خود را بهبود دهید. اگر درباره کار با اسپیکرهای مانیتورینگ پرسشی دارید و یا تجربه کار با آنها را دارید، سؤالات و تجربیات خود را در قسمت نظرات یا در شبکه‌های اجتماعی با ما و دیگر مخاطبان در میان بگذارید.

منبع: کانال یوتیوب In The Mix
مترجم و گوینده: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *