چگونه نویز صدای گیتار را از بین ببریم؟

وسایل دارای ترانسفورماتور یا هر وسیله‌ای که میدان الکترومغناطیسی قدرتمندی تولید کند، می‌تواند بر عملکرد پیکاپ‌های گیتار تأثیر بگذارد و تداخل الکترومغناطیسی ایجاد کند. امری که منجر به صدایی پر از نویز می‌شود. این نویز که از آن به‌عنوان ۶۰-Cycle Hum یا نویز تداخل الکتریکی یاد می‌شود، در پیکاپ‌های سینگل کویل (Single-Coil) بیشتر به چشم می‌آید.

برای مقابله با این نویز، چند راه‌حل وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

– بدیهی است که اولین راه‌حل پیشنهادی (در صورت امکان)، خاموش کردن وسیله‌ای است که زمینه‌ساز اختلال و هام می‌شود. ولی به‌عنوان‌مثال اگر وسیله‌ی مورد نظر، سیستم تهویه‌ ساختمان باشد، شما قادر به خاموش کردن آن نخواهید بود. از همین رو باید به راه‌حل‌های بعدی روی آوریم.

– در جهت مخالف دستگاهی که باعث تولید میدان الکترومغناطیسی شده است، بچرخید. با چرخیدن به‌صورت ۳۶۰ درجه، نقطه‌ای را پیدا کنید که کمترین نویز در آنجا وجود دارد و در همان موقعیت بنوازید.

– از دستگاهی که میدان الکترومغناطیسی تولید می‌کند، فاصله بگیرید.

– از یک پدال نویز ‌گیت (Noise Gate) استفاده کنید. گیتار خود را به یک نویز گیت متصل کنید و سپس کنترلر Threshold پدال را تا حدی بچرخانید که هنگامی که در حال نواختن نیستید، هیچ نویزی به گوشتان نرسد. در نظر داشته باشید که به‌محض نواختن ساز، گیت باز می‌شود و شما صدای نویز را به همراه صدای گیتار خواهید شنید.

– از یک دستگاه کاهش‌دهنده‌ی نویز مانند Rocktron Hush یا Electro-Harmonix Hum Debugger استفاده کنید.

– اگر از گیتاری استفاده می‌کنید که مجهز به پیکاپ سینگل کویل است، با استفاده از پیکاپ سلکتور، حالت پیکاپ‌ها را به‌‌نحوی تنظیم کنید که در صورت ترکیب، هام و نویز را از بین ببرند.

– اگر از پیکاپ‌های سینگل کویل استفاده می‌کنید، بد نیست آنها را با پیکاپ‌های هامباکر جایگزین کنید.

– سعی کنید از پیکاپ‌های اکتیو (Active) استفاده کنید؛ زیرا این پیکاپ‌ها مقاومت بالاتری نسبت به میدان‌های الکترومغناطیسی دارند.

– شیلدینگ محفظه‌ی قرارگیری قطعات الکترونیکی و پیکاپ‌ها را فراموش نکنید. با این کار، میزان دریافت میدان الکترومغناطیسی توسط آنها کمتر می‌شود.

– حتماً از کابل‌ های شیلددار استفاده می‌کنید.

منبع: Sweetwater
مترجم: پویا ستوده

1 thoughts on “چگونه نویز صدای گیتار را از بین ببریم؟

  1. مسعود افتخار میگوید:

    بعضی مواقع در تاسیسات برق ساختمان سیم ارث جای گذاری نشده و این مسئله هم میتونه دخیل باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *