چگونه کاری را که شروع می‌کنیم، به سرانجام برسانیم؟

مشکل

من در طی بیش از بیست سال تولید و نشر موسیقی، آثار زیادی را به بازار عرضه کرده‌ام؛ ولی کمتر کسی خبر دارد که چیزی قریب به ۷۰٪ پروژه‌هایی که شروع کرده‌ام، هرگز شنیده نشده‌اند. خیلی از آنها ایده‌هایی هستند که به سرانجام نرسیده‌اند، ولی تعداد زیادی هم هستند که هرگز منتشر نشده‌اند. مثلاً من سه آلبوم تولید کرده‌ام که از محصول نهایی آنها راضی نبودم و در نهایت یک گوشه مانده‌اند. امروز که به گذشته نگاه می‌کنم، می‌بینم بخش زیادی از این آثار قابلیت پخش شدن داشته‌اند.

تمام کردن کار، همواره یک مشکل جدی برای من بوده است. به گمانم علت آن ترکیبی از کمال‌گرایی و کمبود تمرکز و انسجام دیدگاه است و اعتراف می‌کنم که یک «شروع‌کننده مزمن هستم». شروع کردن یک کار جدید، ساده و لذت‌بخش است، اما پایداری در تلاش، پس از فروکش کردن هیجان اولیه، سخت است و اصلاً هم لذت‌بخش نیست.

این مشکل من تنها مربوط به موسیقی نیست. من در همه زمینه‌ها همین‌گونه هستم. شاید نزدیک به ۱۵۰ مطلب نیمه‌نوشته و چندین ایده نانوشته دارم.

همه این‌ها، سؤالی را تداعی می‌کند: اگر تمام این ایده‌ها و آثار را تکمیل و منتشر کرده بودم، امروز در چه جایگاهی قرار داشتم؟! این منشأ اضطرابی است که از وجودش اصلاً خشنود نیستم. در عین حال هم می‌دانم که همین مشکل، یک فرصت نیز هست. این اضطراب مثل یک راهنمای GPS در زندگی من است و بزرگترین مشکلی که باید حل کنم تا به‌عنوان یک انسان خلاق در زندگی پیشرفت کنم را نمایان می‌کند. می‌دانم که اگر بتوانم این در را باز کنم، کلید درهای بسیاری را به دست خواهم آورد.

برای حل این مشکل، من یک برنامه ترتیب داده‌ام.

برنامه

تصمیم دارم برای یادگیری نحوه‌ی اتمام آثار و رهایی از اضطراب اشاره‌شده، پروژه‌ای عظیم را آغاز کنم. باید این فصل از زندگی خود را ببندم تا بتوانم فصلی جدید را شروع کنم.

نام این پروژه را گلچین ناشنیده‌ها (The Unheard Anthology) گذاشته‌ام. برنامه من این است که تمام آثار ناتمام قابل ارائه از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ را دوباره مستر کنم و در قالب یک مجموعه بر روی Bandcamp منتشر نمایم (اکنون گلچین ناشنیده‌های Resound بر روی بندکمپ موجود است). طی دو هفته گذشته، در آرشیو و بک‌آپ‌های قدیمی گشته‌ام و هر اثری که قابلیت شنیده شدن داشته را جدا کرده‌ام.

سی‌دی‌های بک‌آپ قدیمی من

اینها سی‌دی‌های بک‌آپ قدیمی من هستند. قدیمی‌ترین آنها متعلق به سال ۲۰۰۱ است. سه روز طول کشید تا تمام اینها را روی هارد دیسک کپی کنم و تازه تنها بخش کوچکی از آنها را جستجو کرده‌ام.

علاوه بر این آثار که آماده انتشار هستند، قصد دارم در میان پروژه‌هایم بگردم و ایده‌هایی که می‌توانم از آنها در کارهای آینده‌ام استفاده کنم را استخراج کنم. بدین شکل دیگر احساس نخواهم کرد که کارهای ناتمام سالهای گذشته به هدر رفته‌اند.(۱)

منبع: وب‌سایت Resoundsound
نویسنده: Ilpo Kärkkäinen
مترجم: کیان ایرجی


۱هدف از انتخاب و ترجمه این مقاله، ایجاد بحث، تبادل نظر و ارائه راهکار توسط شما مخاطبان عزیز و گرامی راجع به مشکل پروژه‌های ناتمام است که مشکلی شایع در بین تمام موزیسین‌ها در جای‌جای جهان به شمار می‌آید. لطفاً با ارائه نظرات و پیشنهادات خود در این زمینه، ما و سایر مخاطبان را یاری کنید. (مترجم)

One thought on “چگونه کاری را که شروع می‌کنیم، به سرانجام برسانیم؟

  1. آریا پورشکیب میگوید:

    باید تایم لاین بذاریم و خودمون رو مجبور کنیم تا پروژه تموم نشده پروژه جدیدی کلید نزنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *