تصمیم گیبسون برای فروش مستقیم برخی از گیتارهای وینتج و ارزشمند خود

گیتار الکتریک گیبسون

چندی پیش، شرکت گیبسون اعلام کرد که قصد دارد برخی از گیتارهای وینتج و بسیار ارزشمند خود را به‌صورت مستقیم، در قالب طرحی به نام Certified Vintage، به فروش برساند.

برای شروع این طرح، گیبسون پنج گیتار الکتریک را برگزیده است که هر یک، از تاریخچه‌ای غنی برخوردار هستند. این پنج گیتار شامل یک Sunburst Les Paul Standard ساخت سال ۱۹۵۹، یک Les Paul SG Standard ساخت سال ۱۹۶۱، یک ES-355 Mono ساخت سال ۱۹۵۹، یک Moderne ساخت سال ۱۹۸۲ و یک Les Paul Junior ساخت سال ۱۹۵۶ می‌شوند. در آینده نیز گیتارهای دیگری به این طرح اضافه می‌شوند که یا مربوط به سالهای طلایی گیبسون هستند، یا پیش‌تر در مالکیت افرادی مشهور بوده‌اند و یا نمونه اولیه برخی از مدل‌های این کمپانی پرافتخار هستند.

گیتار الکتریک Gibson Les Paul
Gibson 1959 Les Paul Standard

از میان این پنج ساز، Sunburst Les Paul Standard تولید سال ۱۹۵۹، بی‌شک نظر بسیاری از کلکسیونرها را به خود جلب خواهد کرد. بر اساس گفته گیبسون، این ساز توسط موزیسین‌های نامدار متعددی نواخته شده است و مدت‌ها به‌عنوان یک الگو در کارگاه Murphy Lab برای ساخت گیتارهایی شبیه به نمونه‌های قدیمی، مورد استفاده قرار گرفته است. اگر با تاریخچه و ارزش لس پال‌های اواخر دهه پنجاه میلادی آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله جذاب «چرا گیبسون لس پال‌های سان‌برست سالهای ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۰، بهترین گیتارهای جهان محسوب می‌شوند؟» را مطالعه کنید.

همچنین گفته می‌شود که Les Paul SG Standard موجود در این طرح نیز در وضعیت کم‌نظیری قرار دارد. این ساز در واقع متعلق به دوره‌ای است که هنوز نام SG به این مدل اطلاق نشده بود و به همین دلیل، روی هداستاک آن عبارت Les Paul به چشم می‌خورد.

تمامی گیتارهایی که در این طرح قرار دارند، به همراه وارانتی مادام‌العمر و گواهی اصالت عرضه می‌شوند و فقط از طریق Gibson Garage در شهر نشویل قابل خریداری هستند. گیبسون مدعی است که تنها کارشناسان این کمپانی می‌توانند ارزش حقیقی و اصالت یک گیتار گیبسون را تشخیص دهند؛ ادعایی که قطعاً به مذاق متخصصین گیتار خوش نخواهد آمد.

گیتار الکتریک گیبسون
Gibson 1982 Moderne

تا کنون فقط قیمت Moderne اعلام شده است و این ساز قرار است با قیمت ۱۲۵۰۰ دلار به فروش برسد. اما شکی نیست که قیمت چهار گیتار دیگر نیز به هیچ وجه پایین نخواهد بود و شاید حتی برخی از آنها با قیمت‌هایی سرسام‌آور و چندصد هزار دلاری به فروش برسند. البته با توجه به ارزش تاریخی بسیار بالای این سازها، احتمالاً مدت زیادی در Gibson Garage باقی نخواهند ماند.

منبع: Guitar.com
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *