Suona: مجموعه‌ای جدید و بسیار زیبا از سازهای فندر

گیتار فندر Suona

از شروع سال ۲۰۲۳ تا به امروز، شرکت فندر (Fender) با رونمایی از چندین و چند سری گیتار جدید، با اختلاف به برجسته‌ترین و خبرسازترین شرکت سازنده گیتار در سال جاری تبدیل شده است. این شرکت در طی هفت ماه گذشته، از سازهایی بسیار جذاب و گوناگون در تقریباً تمامی محدوده‌های قیمتی رونمایی کرده است که هر یک از آنها می‌توانند برای قشری خاص مناسب و جذاب باشند. این رونمایی‌های پرشمار، شامل برندهای زیرمجموعه فندر همچون شارول، گرچ و جکسون نیز می‌شد و تمامی این برند‌ها هم حداقل از یک سری جامع از محصولات در چند ماه گذشته پرده‌برداری کردند. اکنون، در حال گذراندن نیمه دوم سال ۲۰۲۳ میلادی هستیم و به نظر می‌رسد که فندر قصد ندارد سرعت خود را در معرفی محصولات جدید کاهش دهد و روز گذشته، باز هم از یک سری جذاب دیگر رونمایی کرده است.

این سری جدید که Suona نام دارد، شامل دو گیتار الکتریک و یک گیتار بیس است که ظاهری بسیار متفاوت دارند و بدنه هر سه آنها از نوع Thinline است.

شرکت فندر درباره این سه‌گانه جذاب چنین گفته است: «سری گیتارهای Suona می‌توانند با طراحی ویژه و کیفیت بی‌نظیر خود، الهام‌بخش هنرمندان باشند و تأثیری عمیق بر روی آنها بگذارند. وقار ویژه‌ای که در صدا و ظاهر این سه ساز وجود دارد، مهارت و عشق ویژه سازندگان آنها به حرفه خود را به‌خوبی منعکس می‌کند. اعضای سری Suona، تعبیری نو و غیرمعمول از مشهورترین سازهای فندر هستند و تن گرم و دلچسب و ظاهر کلاسیک و منحصربه‌فرد آنها به‌خوبی نشان‌دهنده تلاشی است که برای طراحی و ساختشان صرف شده است. با نوازندگی با سازهای Suona می‌توانید ترکیبی بی‌نقص از سابقه درخشان طراحی‌های قدیمی فندر و ویژگی‌های نوآورانه را تجربه کنید و از تنی بسیار گوش‌نواز و متفاوت نیز لذت ببرید.»

این جملات باعث می‌شوند که برای نوازندگی با یکی از اعضای این مجموعه وسوسه شویم؛ اما جدای از این تعریفات، گیتارهای این سری از چه ویژگی‌های فنی و ساختاری برخوردارند؟ در ادامه این مطلب، به این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

Limited Edition Suona Stratocaster Thinline

گیتار الکتریک فندر Limited Edition Suona Stratocaster Thinline

اولین گیتار الکتریک سری Suona که در این خبر به آن می‌پردازیم، یک استرتوکستر جذاب و دیدنی است.

این ساز، بدنه‌ای نیمه-توخالی (semi-hollow) از جنس چوب ون (ash) دارد که بر روی بخش رویی آن، صفحه‌ای از جنس چوب اسپروس ایتالیایی آلپ (Italian alpine spruce) به کار گرفته شده است. به این بدنه نفیس، دسته‌ای از چوب حرارت‌دیده افرا (roasted flame maple) با پروفایل C-شکل متصل شده که میزبان فرت‌بوردی از جنس چوب آبنوس با شعاع ترکیبی ۷.۲۵ تا ۹.۵ اینچ است.

در بخش اجزای الکترونیک، Fender Suona Stratocaster Thinline از سه پیکاپ سینگل کویل برخوردار است که پیکاپ بریج آن از نوع کاستوم و منحصر به محصولات سری Suona و دو پیکاپ دیگر آن از نوع Custom Shop ’69 است.

از دیگر ویژگی‌های چشمگیر این استرتوکستر نفیس و زیبا می‌توان به فینیش نیتروسلولزی بدنه با رنگی موسوم به Violin Burst، هداستاک همرنگ با بدنه و بریج ترمولوی وینتج اشاره کرد.

گیتار الکتریک فندر Limited Edition Suona Stratocaster Thinline با قیمت ۲۹۹۹ دلار و به شکل محدود به فروش می‌رسد؛ قیمتی که آن را در میان گیتارهای گران‌قیمت بازار قرار می‌دهد.

Limited Edition Suona Telecaster Thinline

گیتار الکتریک فندر Limited Edition Suona Telecaster Thinline

تلکستر سری Suona، مشخصات فنی مشترک بسیاری با استرتوکستر این مجموعه دارد. این گیتار الکتریک نیز از بدنه‌ای نیمه-توخالی از جنس چوب ون و صفحه رویی از چوب اسپروس ایتالیایی برخوردار است. جنس دسته و فینگربورد و شعاع فینگربورد این ساز نیز تفاوتی با Suona Stratocaster ندارد.

اما همانطور که روشن است، این ساز یک تلکستر است و تفاوت‌های سخت‌افزاری مشهودی با یک استرتوکستر دارد. Suona Telecaster Thinline به یک بریج وینتج تلکستر با سه سدل از نوع ashtray مجهز است که طبق گفته فندر، سدل‌های برنجی ویژه آن می‌توانند پایداری تن بسیار بالا را در کنار تن کلاسیک و ویژه تلکستر به ارمغان بیاورند.

در بخش پیکاپ، این ساز نفیس به دو پیکاپ سینگل کویل تجهیز شده است که پیکاپ بریج آن از نوع Suona Tele و پیکاپ نک آن نیز از نوع کاستم شاپ Twisted Tele است.

بدنه گیتار الکتریک فندر Limited Edition Suona Telecaster Thinline نیز همانند ساز قبلی، با رنگی موسوم به Violin Burst پوشیده شده است. این ساز نیز به‌صورت محدود و با قیمت ۲۹۹۹ دلار توسط فندر به فروش خواهد رسید.

Limited Edition Suona Jazz Bass Thinline

گیتار بیس فندر Limited Edition Suona Jazz Bass Thinline

Jazz Bass سری Suona، یک گیتار بیس با ظاهری بسیار شبیه به گیتارهای الکتریک این مجموعه است و در بسیاری از مشخصات فنی خود نیز تفاوتی با آنها ندارد. این جز بیس از بدنه‌ای نیمه-توخالی از چوب ون برخوردار است که صفحه‌ای از جنس چوب اسپروس ایتالیایی بر روی آن قرار گفته است. همچنین دسته نیز در این ساز هرچند طولی بسیار بیشتر دارد، اما همچون دیگر اعضای این سری، از چوب افرا ساخته شده است و میزبان فرت‌بورد‌ی از جنس چوب آبنوس با شعاع ترکیبی ۷.۲۵ تا ۹.۵ اینچ است.

بریج Suona Jazz Bass Thinline از نوع HiMass Vintage است که طبق گفته فندر، دیرند و طنینی بسیار خوب به تُن آن می‌بخشد. همچنین بر اساس ادعای فندر، پیکاپ‌های ویژه Suona Jazz Bass که بر روی این بیس نصب شده‌اند، تنی بسیار پویا و گرم با‌ هارمونی غنی و عمقی بسیار بالا تولید می‌کنند.

Fender Limited Edition Suona Jazz Bass Thinline نیز به فینیشی مشابه با دو ساز دیگر این سری، یعنی Violin Burst با پوشش نیتروسلولز مزین است و هداستاک آن نیز به همین رنگ است. اما قیمت اعلام‌شده از سوی فندر برای این ساز، کمی بالاتر از دو مدل دیگر است و با قیمت ۳۰۹۹ دلار در بازار جهانی به فروش خواهد رسید.

شرکت فندر تیراژ دقیق تولید این سه ساز را اعلام نکرده است؛ اما با توجه به مشخصات ویژه و قیمت بالای این محصولات، انتظار داریم که تولید بسیار محدودی داشته باشند.

منبع: Guitar.com
نویسنده: Sam Roche
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *