رونمایی فندر از گیتار بیس سیگنچر نوازنده گروه Mastodon

روز گذشته، شرکت فندر (Fender) خبر از همکاری با تروی سندرز (Troy Sanders)، بیسیست گروه موسیقی Mastodon، برای ساخت یک نسخه ویژه از گیتار بیس Precision Bass داد.

این ساز دیدنی که به فینیشی متفاوت موسوم به Silverburst مزین شده است، ویژگی‌های ظاهری و فنی جالب توجه بسیاری در خود دارد که چشمگیرترین‌های آنها را می‌توان یک پری‌امپ ویژه، پیکاپ‌های کاستوم طراحی‌شده توسط Tim Shaw و طرح‌های جذاب بدنه ساز دانست.

Fender Troy Sanders Silverburst Precision Bass از بدنه‌ای از چوب توسکا (alder) برخوردار است که یک دسته از چوب افرا (maple) با پروفایل ۷۰s P-Bass C به آن متصل شده است. بر روی این دسته، فرت‌بوردی از جنس چوب رزوود با شعاع ۹.۵ اینچ نصب شده است که میزبان ۲۰ فرت مدیوم جامبو، اینلی‌های مستطیلی از جنس مروارید مصنوعی و یک نات از جنس استخوان مصنوعی است.

گیتار بیس فندر Troy Sanders Precision Bass

همانطور که گفته شد، پرسیژن بیس سیگنچر جدید تروی سندرز به یک جفت پیکاپ ویژه مجهز است که توسط طراح مشهور پیکاپ، یعنی Tim Shaw و به‌طور ویژه برای این ساز ساخته شده‌اند. پیکاپ بریج این گیتار بیس، از نوع Troy Sanders Single-Coil Jazz Bass و پیکاپ وسط آن از نوع Troy Sanders Split-Coil P-Bass است. صدای این دو پیکاپ را می‌توان به وسیله یک ناب مستر ولوم و یک سوییچ انتخاب پیکاپ کنترل کرد. اما علاوه بر آنها، این ساز به یک پری‌امپ اکتیو ویژه نیز مجهز است که در کنار تقویت سیگنال خروجی، کنترل دقیق دو باند فرکانسی بیس و تربل را نیز امکان‌پذیر می‌کند. همچنین یک سوییچ نیز در این بخش از ساز تعبیه شده است که می‌توان با کمک آن، حالت پیکاپ‌های گیتار را از اکتیو به پسیو و بالعکس تغییر داد.

در بحث سخت‌افزار، پرسیژن بیس سندرز به تیونینگ ماشین‌های دنده‌باز و بریج HiMass Vintage با چهار سدل مجهز است. از جزئیات ظاهری ویژه این ساز نیز می‌توان به طرحی از آلبوم Remission گروه Mastodon بر روی پلاک دسته، یک اینلی با طرحی از آلبوم Emperor of Sand در فرت دوازدهم و یک برچسب با طرح امضای تروی سندرز در پشت هداستاک اشاره کرد.

تروی سندرز طی مصاحبه‌ای درباره این گیتار بیس جدید گفته است: «Precision Bass سیگنچر جدید من، ورای هر چیزی است که می‌توانستم از یک گیتار بیس تصور کنم. به‌شخصه با هر بار دیدن این ساز، به همکاری خود با فندر افتخار می‌کنم.»

گیتار بیس فندر Troy Sanders Precision Bass

سندرز در ادامه گفته است: «Silverburst رنگ مورد علاقه من در گیتار است. این رنگ به این دلیل به رنگ محبوب من تبدیل شد که هر دو گیتاریست Mastodon، از روز اول تشکیل این گروه، تصادفاً از سازهایی به این رنگ استفاده می‌کردند. در طی این سالها، من هم به دنبال ساخت یا خرید یک بیس به این رنگ بودم تا در اجرای زنده، تمامی سازهای مورد استفاده‌مان به رنگ Silverburst باشد و در کنار یکدیگر، ظاهری یکدست داشته باشیم. از نظر من، جذاب‌ترین بخش در این پرسیژن بیس جدید، طرح حک‌شده بر روی پلاک دسته آن است که با الهام از آلبوم Remission گروه ما طراحی شده است و بیانگر عزم راسخ ما در حرفه‌مان است. بی‌صبرانه منتظرم تا نوازندگان سراسر دنیا، این گیتار بیس جدید را در دست گرفته و با آن به نوازندگی بپردازند!»

گیتار بیس فندر Troy Sanders Precision Bass، ار امروز، همراه با یک گیگ بگ Deluxe، با قیمت ۱۴۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

نویسنده: Jackson Maxwell
مترجم:
امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *