رونمایی فندر از کابینت‌های سری Tone Master

اسپیکر کابینت فندر FR-10 و FR-12

شرکت فندر (Fender) معمولاً مدتی نسبتاً طولانی محصول جدیدی به بازار عرضه نمی‌کند و پس از آن، ناگهان از مجموعه‌ای بزرگ از محصولات خود رونمایی می‌کند. این بار نیز این شرکت آمریکایی، پس از مدتی نسبتاً طولانی، از دو عضو جدید سری Tone Master رونمایی کرده است که هر یک، به نوع خود اولین محصول شرکت فندر در آن دسته‌بندی هستند. چشمگیرترین محصول این رونمایی، یک پدال افکت موسوم به Tone Master Pro بود که در میان رقبای خود، از برترین مشخصات فنی و پیشرفته‌ترین امکانات برخوردار است.

اما علاوه بر این مولتی افکت، فندر از یک مجموعه کبینت نیز رونمایی کرده است که اولین اسپیکر کب‌های FRFR سری Tone Master محسوب می‌شوند.

اگر در زمینه تجهیزات امپ و اسپیکر گیتار اطلاعات خوبی داشته باشید، می‌دانید که FRFR مخفف عبارت Full Range, Flat Response (به معنای بازه صوتی کامل و پاسخ‌دهی فرکانسی خطی) است. این دسته از اسپیکر کابینت‌ها با این هدف طراحی می‌شوند که کمترین تأثیر را بر روی ماهیت صوتی سیگنال ورودی داشته باشند و ظرافت‌های صوتی و پویایی امپ‌ها، کب‌ها و افکت‌های دیجیتال را با تمام جزئیات به نمایش بگذارند.

فندر در مورد کب‌های FRFR خود نیز توصیفاتی مشابه با مولتی افکت Tone Master Pro ارائه کرده است و آنها را محصولاتی انقلابی و بهترین کبینت‌های موجود در بازار برای انواع مادلر (شبیه‌ساز امپ گیتار) و پروفایلر توصیف می‌کند. طبق ادعای فندر، این اسپیکر کب‌ها از ماهیت صوتی بسیار شفاف و کیفیت صدایی بسیار بالا برخوردارند و می‌توانند تمامی جزئیات صوتی محصولات شبیه‌ساز امپ و افکت را به وسیله اسپیکر خود به گوش کاربر برسانند.

اسپیکر کابینت فندر FR-10 و FR-12

این سری شامل دو مدل با نام‌های FR-10 و FR-12 می‌شود که همانگونه که از نامشان پیداست، به‌ترتیب به اسپیکرهای ۱۰ اینچ و ۱۲ اینچ از نوع Special Design شرکت فندر تجهیز شده‌اند. تنها تفاوت این دو مدل با یکدیگر نیز سایز اسپیکر آنهاست و در سایر مشخصات فنی، کاملاً با یکدیگر یکسان هستند.

این امر بدین معناست که هم FR-10 و هم FR-12، از اسپیکرهای اکتیو two-way، یک امپ Class-D با قدرت خروجی ۱۰۰۰ وات برای حاصل شدن هدرومی بالا، یک توییتر یک اینچی از نوع Wide Dispersion High Frequency و یک ایکولایزر اکتیو سه-باند با قابلیت کنترل کات-آف فرکانس‌های بالا برخوردارند.

دو کابینت جدید سری Tone Master نیز همانند تمامی امپ‌های کامبوی این سری، بدنه‌ای ساده، یادآور امپ‌های قدیمی فندر دارند که از تخته‌های چندلایه چوب سبک‌وزن ساخته شده است و از جزئیاتی جذاب همچون پایه‌های تاشو و یک چراغ نشانگر جواهرگون برخوردارند.

اما علاوه بر تمامی این مشخصات نویدبخش، FR-10 و FR-12 وزنی بسیار سبک نیز دارند. کاربران دستگاه‌های شبیه‌ساز امپ، معمولاً در مکانی ثابت به نوازندگی نمی‌پردازند و نیاز به جابجایی تجهیزات خود دارند. به دنبال همین امر نیز فندر تمامی تلاش خود را کرده است تا این دو اسپیکر کبینت را به سبک‌ترین حالت ممکن تولید کند. وزن دقیق FR-10، معادل با ۱۱.۶ کیلوگرم و وزن مدل بزرگتر یعنی FR-12، معادل با ۱۲.۵ کیلوگرم است که آنها را در میان سبک‌وزن‌ترین کب‌های ده و دوازده اینچی موجود در بازار قرار می‌دهد.

روز گذشته، فندر با رونمایی از محصولات جدید سری Tone Master، روز مهمی را برای خود رقم زد و به همگان ثابت کرد که می‌تواند در تولید تقریباً تمامی تجهیزات مربوط به گیتار، پیشرو و نوآور باشد. تعهد فندر به نوآوری، به‌خوبی در این محصولات جدید حس می‌شود و نویدبخش محصولاتی حتی جذاب‌تر در آینده است.

کابینت‌های FR-10 و FR-12 سری Tone Master شرکت Fender، هم‌اکنون و با قیمت به‌ترتیب ۴۹۹ و ۵۴۹ دلار، در بازار جهانی قابل خریداری هستند.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *