همکاری فندر و کوین شیلدز در ساخت یک پدال فاز بسیار جذاب

پدال فاز فندر Shields Blender Limited Edition

روز گذشته، شرکت فندر (Fender) از همکاری با کوین شیلدز (Kevin Shields)، گیتاریست مشهور گروه My Bloody Valentine، در ساخت یک پدال جدید به نام Shields Blender خبر داد.

Shields Blender، اولین پدال فاز سیگنچر فندر و همچنین، نسخه‌ای مدرن از یکی از شاهکارهای نایاب این شرکت آمریکایی به شمار می‌آید.

البته همانطور که از یک محصول سیگنچر از کوین شیلدز، یکی از خلاق‌ترین طراحان تن گیتار انتظار می‌رود، Shields Blender با وجود شباهت بسیار خود به پدال فاز قدیمی فندر، تنها نام شیلدز را یدک نمی‌کشد و شاهد تغییراتی جدی در مدار خود نیز بوده است.

اما Blender دقیقاً چگونه پدالی است و شیلدز چه تغییراتی را در طراحی آن اعمال کرده است؟

اگر از طرفداران قدیمی برند فندر باشید، احتمالاً با پدال فاز Blender این شرکت آشنا هستید. نسخه اولیه پدال Blender با رابط کنترلی متشکل از چهار ناب، در سال ۱۹۶۸ به بازار عرضه شد و تولید آن تا سال ۱۹۷۷ نیز ادامه یافت. کوین شیلدز نیز یک نمونه از این پدال فاز افسانه‌ای را در اختیار دارد و بسیاری از تن‌های غیرمعمول و ریف‌های جالب خود در گروه My Bloody Valentine را به کمک Blender پدید آورده است. به‌علاوه، نوازنده پیشروی گروه موسیقی Smashing Pumpkins، یعنی بیلی کورگن (Billy Corgan) نیز جزو طرفداران این پدال است.

اگر بخواهیم خلاصه بگوییم، Blender یک پدال با تنی شگفت‌انگیز است که فندر آن را به‌عنوان پاسخی تجاری برای پدال‌های فاز بسیار محبوب آن زمان، یعنی Maestro Fuzz-Tone و Fuzz Face به بازار عرضه کرد.

پدال فاز فندر Shields Blender

نسخه قدیمی Blender اندازه‌ای بسیار بزرگ دارد و بخشی قابل توجه از پدال‌بورد را اشغال می‌کند؛ اما تنها اندازه فیزیکی این پدال بزرگ نیست و صدای تولیدی آن نیز بسیار وسیع و نافذ است. در واقع، این اعجوبه می‌تواند افکت فازی بسیار قوی و پویا از نوع اکتاو فاز تولید کند که طبق گفته فندر، با الهام از تن پدال Octavia طراحی شده است.

چهار ناب تعبیه‌شده بر روی پنل رویی نسخه اصلی Blender، امکان تنظیم پارامترهای ولوم، ساستین، تن و blend را به کاربر می‌دادند. همچنین علاوه بر فوت‌سوییچ بای‌پَس، یک فوت‌سوییچ دیگر نیز در بلندر وجود داشت که مداری موسوم به Tone Boost را فعال می‌ساخت. این مدار، فرکانس‌های بالای سیگنال گیتار را تقویت می‌کرد تا تنی روشن‌تر و شفاف‌تر به آن ببخشد.

اما نسخه جدید Blender که با همکاری کوین شیلدز طراحی شده است، علاوه بر ارائه این ویژگی‌ها، از امکانات متعدد دیگری نیز برخوردار است که آن را به یک هیولا تبدیل می‌کنند! این پدال از هشت ناب و چهار فوت‌سوییچ برخوردار است و ظاهر آن، شبیه به یک پنل کنترلی در فیلم‌های علمی تخیلی کلاسیک همچون Star Trek است!

طبق گفته فندر، مدار Shields Blender از روی مدار کانال صوتی اول نسخه اصلی Blender کپی شده است؛ اما این نسخه جدید، امکانات کنترلی بسیار بیشتری را نسبت به نسخه اولیه خود در اختیار کاربر قرار می‌دهد و می‌تواند بازه تُنال بسیار وسیع‌تری را تولید کند.

یکی از چشمگیرترین امکانات کنترلی که به این محصول جدید افزوده شده است، دکمه Octave-Up است که با فشردن آن، افکت اکتاو پایین‌تر که همراه با صدای گیتار پخش می‌شد و عمقی ویژه به صدای آن می‌بخشید، غیرفعال می‌شود.

پدال Fender Shields Blender

از دیگر فوت‌سوییچ‌های موجود در Fender Kevin Shields Blender می‌توان به فوت‌سوییچی موسوم به Octave است که با فشردن آن، افکتی ترکیبی از تن‌های فاز و کلین به یک کانال پدال و افکتی مرکب از فاز عادی و فاز مونوفونیک با یک اکتاو پایین‌تر از نت نواخته‌شده به کانال دیگر آن ارسال می‌شود.

یکی از ویژگی‌های مدار Shields Blender این است که بسته به شدت پیک زدن نوازنده یا در کل شدت سیگنال، قدرت ورودی به ترانزیستور‌ها را کاهش می‌دهد تا طبق گفته فندر، آشوبی کنترل‌شده حاصل شود و تنی بسیار جالب پدید آید.

اگر تا به اینجای مطلب با ما همراه بوده‌اید، شاید با خود فکر کنید که این محصول، برای کاربری عادی بیش‌ازحد پیچیده است و اگر چنین فکری می‌کنید، باید بگوییم که اشتباه نمی‌کنید. علاوه بر این، قیمت ۴۹۹ دلاری پدال فاز فندر Shields Blender Limited Edition نیز آن را به محصولی غیرقابل دسترسی برای بسیاری از نوازندگان عادی تبدیل می‌کند. اما هدف فندر و کوین شیلدز نیز از ساخت این محصول، نه گیتاریست‌های عادی بلکه افرادی بوده است که به دنبال افزودن یک عنصر غیرمعمول و شگفت‌انگیز به پدال‌بورد خود هستند.

Shields Blender نیز همانند پدال اخیر ۲۱۰۰ دلاری T-Rex، یعنی نسخه جدید Echorec، تنها در تیراژ ۷۰۰ دستگاه تولید خواهد شد. این تیراژ تولید پایین و قیمت نسبتاً بالا احتمالاً باعث خواهد شد که این محصول تنها به پدال‌بورد نوازندگان و آهنگسازان مشهور و خوره‌های تجهیزات جانبی گیتار راه یابد.

شایان ذکر است که تمامی اجزای Shields Blender در کشور ایالات متحده آمریکا تولید خواهد شد و بی‌شک این امر نیز بر قیمت آن اثرگذار بوده است.

نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *