Hybrid II Noir: مجموعه گیتارهای سیاه‌پوش فندر ژاپن برای بازار جهانی

Hybrid II Noir: مجموعه گیتارهای سیاه‌پوش فندر ژاپن برای بازار جهانی

روز گذشته، شعبه ژاپن کمپانی فندر (Fender) از یک سری گیتار جدید و بسیار زیبا رونمایی کرد که قرار است علاوه بر بازار ژاپن، به بازارهایی همچون اروپا و انگلیس نیز عرضه شوند. این سازها تماماً به رنگ مشکی مات هستند و خطی قرمز در حاشیه‌های پیک‌گارد و لوگوی خود دارند که زیبایی مضاعفی به آنها بخشیده است.

این سری جدید که MIJ Noir نام دارد، از یک استرتوکستر، یک تلکستر، یک جزمستر و یک جز بیس تشکیل شده است که همگی ظاهری مشابه دارند. این سازها که ظاهراً تولیدی محدود نیز دارد، درست پس از استرتوکسترهای Hybrid II بسیار جذاب و رنگارنگ فندر ژاپن معرفی شده‌اند و اشتراکاتی زیاد با استرت‌های مذکور نیز دارند.

بدنه تمام سازهای سری Noir از جنس چوب توسکا (alder) است و با فینیش اورتان مات پوشیده شده است. در همه این گیتارها، یک دسته از جنس چوب افرا (maple) به وسیله پیچ به بدنه متصل شده است که پروفایل آن از نوع Modern C است و فرت‌بورد آن نیز شعاعی معادل با ۹.۵ اینچ دارد.

طول اسکیل تمامی گیتارهای الکتریک این سری، ۲۵.۵ اینچ است و فرت‌های آنها نیز ۲۲ عدد از نوع Narrow Tall است. گیتار بیس Jazz Bass سری Noir اما به ۲۱ فرت تجهیز شده است و طول اسکیلی معادل با ۳۴ اینچ دارد. نات در تمامی این سازهای جدید از جنس استخوان مصنوعی است و تمامی اجزای سخت‌افزار آنها نیز با رنگ مشکی پوشیده شده است.

اعضای سری Noir به پیکاپ‌هایی ویژه مجهز هستند که مشخصاً برای این سازها طراحی شده‌اند. در کل، تمام اعضای خانواده Hybrid II کمپانی فندر از پیکاپ‌هایی ویژه برخوردارند که در هیچ‌یک از محصولات این شرکت مشهور وجود ندارد.

گیتار الکتریک فندر Made in Japan Limited Hybrid II Noir
گیتارهای الکتریک سری Made in Japan Limited Hybrid II Noir

استرتوکستر MIJ Noir، طبق روال معمول فندر به سه پیکاپ سینگل کویل مجهز است که کنترل آنها به وسیله یک رابط کنترلی متشکل از یک سوییچ پنج‌حالته انتخاب پیکاپ، دو ناب تن و یک ناب ولوم صورت می‌گیرد. تلکستر Noir نیز همانند استرتوکستر مذکور، از سیستم پیکاپی استاندارد برخوردار است که از دو پیکاپ سینگل کویل تلکستر و یک رابط کنترلی با یک سوییچ سه‌حالته انتخاب پیکاپ، یک ناب تن و یک ناب ولوم تشکیل شده است.

آخرین گیتار الکتریک خانواده Noir یعنی Jazzmaster نیز پیکاپ‌هایی بزرگ از نوع سینگل کویل با ظاهری آشنا دارد؛ اما رابط کنترلی آن کمی ساده‌تر از نمونه‌های معمول جزمستر است و از یک سوییچ انتخاب پیکاپ سه‌حالته در شانه گیتار، یعنی مکان عادی تنظیمات سیستم rhythm circuit در نمونه‌های عادی جزمستر و یک ناب تن و و ولوم در بخش پایینی بدنه گیتار تشکیل شده است.

در آخر، گیتار بیس Jazz Bass این مجموعه نیز به دو پیکاپ سینگل کویل تجهیز شده است که کنترل آن از طریق یک ولوم ناب و یک ولوم تن صورت می‌گیرد.

گیتار بیس فندر Hybrid II Noir
بیس Made in Japan Limited Hybrid II Noir

در بخش سخت‌افزار نیز سازهای سری Noir از مشخصاتی آشنا برخوردارند. گیتار تلستر این سری یعنی Made in Japan Limited Hybrid II Telecaster Noir، بریجی به سبک Ashtray دارد که سه سدل برنجی در آن تعبیه شده است. Hybrid II Stratocaster Noir به یک ترمولوی دو-پیچ استاندارد استرت مجهز است که در آن سدل‌هایی وینتج از نوع فولادی به کار رفته است. Hybrid II Jazzmaster Noir به یک بریج ترمولوی شناور جزمستر مجهز است که شش سدل در خود دارد و در نهایت، Hybrid II Jazz Bass Noir از یک بریج وینتج با چهار سدل برخوردار است. تمامی این سازها به تیونرهای قفل‌شونده از نوع وینتج مجهزند.

طبق اعلام رسمی شرکت فندر، سری Noir به‌صورت محدود به بازار عرضه خواهند شد و می‌توان محصولات این مجموعه را هم‌اکنون از وب‌سایت رسمی فندر خریداری کرد. گفته می‌شود که این گیتارها از سوم ماه جولای به صاحبانشان تحویل داده خواهند شد. با این وجود، تیراژ دقیق سازهای MIJ Noir نیز همانند دیگر گیتارهای جدید فندر ژاپن، به‌طور رسمی اعلام نشده است و مشخص نیست که تولید آنها چقدر محدود است!

گیتارهای الکتریک و بیس MIJ Hybrid II Noir همگی همراه با یک سافت کیس و با قیمت ۱۲۹۹ پوند به بازار عرضه خواهند شد؛ قیمتی که به عقیده ما، برای یک گیتار فندر ساخت ژاپن بسیار وسوسه‌انگیز است.

نویسنده: Jonathan Horsley
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *