Stratocaster Custom: ترکیبی استثنایی از استرتوکستر و تلکستر

گیتار الکتریک فندر Souichiro Yamauchi Stratocaster Custom

سویچیرو یامائوچی (Suichiro Yamauchi)، نوازنده گروه موسیقی Fujifabric، به گیتارهای سیگنچر جذاب خود مشهور است و سازهایی که شرکت فندر (Fender) برای او طراحی کرده است، همواره تحسین فعالان این زمینه و طرفداران یامائوچی را به دنبال داشته‌اند. اما گیتار الکتریک سیگنچر جدید این هنرمند، با ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خود، سازی شگفت‌انگیز است که شاید در جهان نظیر نداشته باشد.

این محصول جدید که توسط کارخانه ژاپن شرکت فندر ساخته شده است، ویژگی‌های فنی و ظاهری یک تلکستر کاستم و استرتوکستر ساخت سال ۱۹۵۲ یامائوچی را در یک ساز واحد ارائه می‌کند و Souichiro Yamauchi Stratocaster Custom نام دارد.

اولین گیتار سیگنچر یامائوچی، بر پایه یک استرتوکستر ساخت سال ۱۹۵۲ به رنگ Fiesta Red ساخته شده بود و او در اکثر سالهای همکاری‌اش با گروه راک Fujifabric، از این ساز استفاده کرده است. این استرتوکستر ویژه به پیکاپ‌های Custom Shop Fat ’50s مجهز است و تا مدتی پیش، توسط فندر ژاپن تولید می‌شد.

علاوه بر این، سویچیرو پیش‌تر طی همکاری با فندر، یک تلکستر سیگنچر موسوم به Maroon نیز طراحی کرده بود که به اجزای غیرمعمولی همچون بریج Jazzmaster، ویبراتوی Bigsby و پیکاپ‌های Shawbucker مجهز بود و بدنه آن نیز از نوع نیمه-توخالی یا semi-hollow بود. این گیتار الکتریک تنها در یک رنگ قهوه‌ای ویژه موسوم به Maroon تولید شد که طبق گفته شخص یامائوچی، با الهام از قطارهای راه‌آهن Hankyu انتخاب شده بود؛ قطارهایی که گویا او هر روز با استفاده از آنها، از خانه به دبیرستانش می‌رفته است.

گیتار جدید یامائوچی، یعنی Souichiro Yamauchi Stratocaster Custom نیز همانند سازهای مذکور، پر از خلاقیت و ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد است و می‌توان گفت که تولید چنین گیتاری، تنها با همکاری شرکتی خلاق همچون فندر ژاپن ممکن بوده است.

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد این ساز جدید، چه در ظاهر و چه در باطن آن، فراوانند و مسلماً ترکیب بی‌نقص شاخصه‌های تلکستر و استرتوکستر در این گیتار الکتریک، نوازندگان زیادی را به سوی آن خواهد کشاند.

گیتار الکتریک فندر Souichiro Yamauchi Stratocaster Custom

Stratocaster Custom که یادآور ساخته‌های غیرمعمول سری‌های Parallel Universe شرکت فندر و Paranormal شرکت اسکوایر است، در برخی از اجزای خود شبیه به یک تلکستر Deluxe و در برخی دیگر، همانند یک استرتوکستر است. در نگاه اول، پیکاپ نِک این گیتار الکتریک بیش از هر بخش آن، توجه را به خود جلب می‌کند؛ این پیکاپ، از نوع هامباکر CuNiFe است که درون یک قاب آلومینیومی با طراحی اختصاصی جای گرفته است و به‌واقع، ظاهری کاملاً منحصر‌به‌فرد به ساز می‌بخشد.

اگر نگاهی اجمالی به استرتوکستر سیگنچر یامائوچی بیندازید، سریعاً متوجه خواهید شد که شکل بدنه، رابط کنترلی و هداستاک آن، دقیقاً شبیه به یک استرتوکستر هستند؛ اما با نگاهی دقیق‌تر، متوجه عناصری می‌شوید که مربوط به تلکستر هستند. از این عناصر می‌توان به پروفایل دسته U-شکل، یک پیکاپ سینگل کویل ویژه تلکستر و بریج ویژه تلکستر اشاره کرد. گفته می‌شود که دلیل انتخاب این بریج توسط یامائوچی، طنین صوتی بهتر آن نسبت به بریج‌های استرت بوده است.

اما اگر پیک‌گارد Fender Souichiro Yamauchi Stratocaster Custom را باز کرده و به کنار بزنید، متوجه خواهید شد که بدنه آن که از چوب زبان گنجشک (ash) ساخته شده است، از نوع نیمه-توخالی است و نحوه تراش بخش داخلی آن، یادآور گیتارهای Telecaster Thinline است.

رابط کنترلی این استرتوکستر/تلکستر ویژه، در ظاهر کاملاً شبیه به رابط کنترلی استاندارد استرتوکستر است؛ اما برخلاف استرت، این رابط در اصل دو ناب دارد که یکی از آنها، ناب مستر ولوم و دیگری، ناب مستر تن است. ناب تن وسط که در نسخه‌های عادی استرتوکستر کنترل تن پیکاپ نک را بر عهده دارد، در این گیتار مستقیماً پیکاپ نک CuNiFe را فعال می‌کند و کاربرد دیگری ندارد. طبق گفته یامائوچی، به لطف این قابلیت، نوازنده می‌تواند به‌سرعت و تنها با چرخاندن یک سوییچ، ساز را از یک گیتار ریتم به گیتار لید تبدیل کند. سوییچ انتخاب پیکاپ Souichiro Yamauchi Stratocaster Custom نیز در ظاهر مشابه نمونه‌های مشابه در استرتوکستر است؛ اما در اینجا، همانند تلکستر از نوع سه‌حالته است!

گیتار الکتریک فندر

اما در دیگر بخش‌ها، این گیتار الکتریک از مشخصات فنی نسبتاً معمولی برخوردار است که از مهمترین‌های آنها می‌توان به دسته ساخته‌شده از چوب افرا (maple)، فرت‌بورد ساخته‌شده از چوب رزوود، نات استخوانی و تیونرهای وینتج اشاره کرد. همچنین با نگاهی به پشت این ساز، پلاک دسته ویژه آن خودنمایی می‌کند که به لوگوی گروه موسیقی Fujifabric مزین است.

گیتار الکتریک فندر Souichiro Yamauchi Stratocaster Custom را می‌توان با اختلاف، یکی از ویژه‌ترین و جذاب‌ترین سازهای سیگنچر عرضه‌شده به بازار در سالهای اخیر دانست. مسلماً طراحی این گیتار، خلاقیتی بسیار نیاز دارد و یامائوچی را شایسته تقدیر و تحسین می‌کند؛ اما شرکتی که جسارت تولید انبوه چنین سازی را داشته است، مثل همیشه فندر ژاپن است و معتقدیم که چنین حرکتی در بازار امروز، لایق تشویقی ایستاده است!

خبر ناامیدکننده این است که Souichiro Yamauchi Stratocaster Custom نیز همانند اکثر گیتارهای فندر ژاپن، حداقل فعلاً تنها در بازار بومی همین کشور به فروش خواهد رسید و به نظر می‌رسد که فندر برنامه‌ای برای عرضه آن به بازار جهانی ندارد. اما اگر روزی به ژاپن سفر کردید، می‌توانید با پرداخت مبلغ دویست و بیست هزار ین (معادل با ۱۴۷۰ دلار آمریکا)، صاحب این گیتار الکتریک استثنایی شوید!

البته اگر نیازی به پیکاپ جذاب CuNiFe این ساز احساس نمی‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به Squier Paranormal Custom Nashville Stratocaster بیندازید که آن مدل نیز ترکیبی از استرتوکستر و تلکستر است و با قیمت بسیار مناسب خود (۴۳۰ دلار) می‌تواند عطش شما برای تصاحب چنین گیتاری را برطرف کند.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *