رونمایی فندر از تلکستر ۲۵۰۰۰ دلاری Waylon Jennings

امروز، شرکت فندر از عرضه نسخه باز‌آفرینی‌شده‌ی تلکستر Waylon Jennings، نوازنده فقید سبک کانتری، خبر داد. این گیتار الکتریک که حاصل کار یکی از استادکاران ماهر بخش Custom Shop کمپانی فندر است، با توجه و دقت بسیار زیاد از روی تلکستر مشهور ساخت سال ۱۹۵۴ جنینگز خلق شده است. علاوه بر این ساز، چند محصول سیگنچر دیگر شامل یک پدال فیزر نیز برای پاسداشت میراث جنینگز توسط فندر تولید شده است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

اگر با ویلن جنینگز آشنایی ندارید، باید بگوییم که این نوازنده، خواننده و بازیگر آمریکایی، یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان موسیقی کانتری به شمار می‌آید و سابقه همکاری با جانی کش و ویلی نلسون را نیز در کارنامه خود دارد. مشهورترین گیتاری که جنینگز در طول حرفه هنری خود از آن استفاده کرده است، تلکستر ۱۹۵۴ منحصربه‌فرد اوست که بدنه آن با چرم پوشیده شده بود و روی آن نیز مزین به نقوشی برجسته و زیبا بود. این ساز را اعضای گروه جنینگز، یعنی The Waylors، به او هدیه داده بودند.

پسر او، شوتر جنینگز، در مورد محصولات جدید فندر برای بزرگداشت ویلن جنینگز می‌گوید: «هرگز پدرم را بدون تلکسترش نمی‌دیدید و این مجموعه، راهی زیبا برای بزرگداشت میراث او است. این گیتار Fender Custom Shop کاملاً مشابه گیتار پدرم است. بسیار خوشحالم که اکنون نوازندگان دیگر نیز می‌توانند با یک ساز بسیار شبیه به گیتار پدرم بنوازند و یاد او را زنده نگه دارند.»

گیتار الکتریک فندر Waylon Jennings

این ساز که نام کامل آن Custom Shop Limited Edition Masterbuilt Waylon Jennings Telecaster Relic است، توسط دیو براون (Dave Brown) ساخته شده است و از بدنه‌ای متشکل از دو تکه چوب وَن (ash)، دسته‌ای از چوب افرا (maple) و دو پیکاپ سینگل کویل Custom Shop Hand-Wound ’50/’51 Blackguard برخوردار است.

جزئیات ظاهری Masterbuilt Waylon Jennings Telecaster نیز کاملاً شبیه نسخه اصلی است و همان پوشش و حاشیه‌کاری چرمی، نقوش برجسته و فینیش Butterscotch Blonde، در این محصول نیز دیده می‌شود. به‌علاوه، کیس و استرپ همراه این گیتار نیز به نقوشی شبیه به نقوش روی بدنه ساز مزین شده‌اند.

یک ویژگی مهم دیگر Masterbuilt Waylon Jennings Telecaster که در نسخه قدیمی آن نیز وجود داشت و مورد علاقه جنینگز بود، امکان تغییر کوک سیم «E» بم (سیم شش) از کوک استاندارد به D است.

دیو براون، خالق این گیتار الکتریک می‌گوید: «تلکستر ۱۹۵۴ ویلن جنینگز، هم از حیث صدا و هم از حیث ظاهر، یک ساز متمایز است. برای من، همکاری با شوتر و سایر اعضای خانواده جنینگز در بازآفرینی سازی که نقشی اساسی در حرفه جنینگز ایفا کرده است، یک افتخار بزرگ است.»

او در ادامه افزوده است: «تلکستر اصلی جنینگز در دهه شصت به او هدیه شده بود و بعدها به وسیله دست روی آن چرم‌دوزی شده بود. برای من بسیار هیجان‌انگیز بود که شاخصه‌های آن گیتار را بازآفرینی کنم؛ به‌خصوص تیونر بانجوی آن که امکان پایین آوردن کوک سیم E بم به نت D را فراهم می‌کند.»

در خارق‌العاده بودن این گیتار الکتریک شکی نیست؛ اما قیمت آن نیز به همان اندازه خارق‌العاده است و برای خرید آن باید ۲۵۰۰۰ دلار بپردازید.

فندر تلکستر Waylon Jennings

همانطور که در ابتدای خبر اشاره شد، فندر علاوه بر Waylon Jennings Telecaster، از محصولات دیگری نیز رونمایی کرده است که همگی ادای احترام به آثار و میراث ویلن جنینگز محسوب می‌شوند. این محصولات شامل یک استرپ گیتار ۱۴۹ دلاری، یک هارد کیس ۲۱۹ دلاری، یک پیک‌گارد تلکستر ۱۴۹ دلاری با نقوش چرمی و البته یک پدال فیزر ۱۲۹ دلاری می‌شوند.

مورد آخر، یعنی Fender Waylon Jennings Phaser، با هدف ارائه تُن یونیت‌های فیزر محبوب جنینگز در دهه‌های ۷۰ و ۸۰، مانند MXR Phase 90، طراحی شده است و از یک مدار JFET با طراحی دهه هفتادی بهره‌مند است.

این پدال می‌تواند فیزینگ دو، چهار و شش مرحله‌ای را به نوازنده ارائه کند که از طریق یک سوییچ قابل انتخاب هستند. همچنین سه ناب به نام‌های Range ،Rate و Feedback نیز بر روی بدنه دستگاه به چشم می‌خورد که وظیفه کنترل پارامترها را بر عهده دارند. افزون بر این موارد، یک سوییچ کوچک به نام Sweet نیز در کنار سوییچ Phase قرار دارد که طبق گفته فندر، مطلوب‌ترین حالت صوتی ممکن (sweet spot) را فعال می‌کند.

همانطور که اشاره شد، پدال فیزر فندر Waylon Jennings با قیمت ۱۲۹ دلار قابل خریداری است.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Parker

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *