رد کردن

بازآفرینی استرتوکستر مشهور جری گارسیا توسط فندر کاستوم شاپ

Fender Custom Shop Jerry Garcia Alligator Stratocaster

اگر جری گارسیا (Jerry Garcia)، گیتاریست مشهور گروه Grateful Dead، امروز زنده بود، تولد هشتاد سالگی خود را جشن می‌گرفت. بخش کاستوم شاپ شرکت فندر نیز به این مناسبت و برای بزرگداشت این نوازنده مشهور، از یک نمونه بازآفرینی‌شده از استرتوکستر وی که Alligator نام داشت، رونمایی کرد. این گیتار که قرار است تنها صد عدد از آن تولید شود، بازآفرینی بسیار دقیق گیتار محبوب گارسیا است.

آستین مک‌نات (Austin MacNutt)، استادکاری است که بازآفرینی Alligator را به عهده دارد و سعی کرده تا هر خط و خش و ویژگی ظاهری نمونه اصلی را با دقتی باورنکردنی در این نسخه جدید پیاده کند.

این نسخه، با کمک استیو پریش (Steve Parish)، مسئول مراقبت و نگهداری از سازهای گارسیا، ساخته شده است. بسیاری از تغییرات بی‌شمار انجام‌شده بر روی Alligator، توسط شخص پریش انجام شده است و می‌توان گفت که وی پس از گارسیا، بیشترین وقت را با آن ساز مشهور صرف کرده است. چشمگیرترین تغییری که بر روی Alligator توسط پریش انجام شده است، پیک‌گارد کوچک برنجی است که در زیر کنترل‌های تُن و ولوم این گیتار الکتریک قرار دارد.

استیو پریش درباره این ساز می‌گوید: «نکات زیادی درباره این گیتار وجود دارد که می‌توانم آنها را بازگو کنم. جری چندین و چند گیتار در اختیار داشت و تجربه نوازندگی ده‌ها استرت را نیز داشت. Fender Twin Reverb، امپلیفایر مورد علاقه او بود و بیشتر از هر امپلیفایری توسط او استفاده می‌شد. ما تقریباً تمامی محصولات فندر را خریداری می‌کردیم و آنها را مورد آزمایش قرار می‌دادیم؛ اما تنها یک گیتار بود که به ساز محبوب او تبدیل شد.»

نسخه بازآفرینی‌شده Alligator Strat، با هدف بازگویی داستان کامل زندگی این گیتار با جری گارسیا ساخته شده است. در سال ۱۹۷۰، گراهام نش (Graham Nash)، به پاس قدردانی از کمک‌های گارسیا به وی برای تولید آلبوم Songs for Beginners، یک فندر استرتوکستر ساخت سال ۱۹۵۵ با بدنه‌ای از چوب swamp ash را به او هدیه داد. چیزی نگذشت که گارسیا شدیداً به این گیتار علاقه‌مند شد. یک سال بعد، این استرت شاهد یکی از بزرگ‌ترین تغییرات خود بود. شبی در اواسط اجرای جری گارسیا در Boston Symphony Hall، هوای سرد باعث ترک خوردن پیک‌گارد Alligator شد و اعضای تیم وی، آن را به‌صورت موقت تعمیر کردند. پس از اجرا، پیک‌گارد به‌طور کلی تعویض شد و بعدها، یک صفحه برنجی نیز در قسمت پایین پیک‌گارد و در زیر کنترل‌های تن و ولوم، قرار گرفت. اما این تازه شروع تغییرات وسیعی بود که بر روی Alligator رخ داد.

گیتار الکتریک فندر Jerry Garcia Alligator

در سال ۱۹۷۲ و تنها دو سال پس از اینکه گارسیا صاحب استرت ۵۵ خود شده بود، این گیتار الکتریک به‌قدری تغییر کرده بود که می‌توان گفت تبدیل به یک ساز دیگر شده بود. از مهم‌ترین تغییراتی که در آن دوران بر روی این استرت صورت گرفته بود، می‌توان به بریج برنجی با پلیت ساخته‌شده از رُزوود، گوشی‌های کوک Schaller، یک میله نگهدارنده سیم بر روی هداستاک و سه برچسب خاص بر روی بدنه آن اشاره کرد که یکی از آنها، همان برچسب تمساحی بود که باعث اطلاق نام Alligator به این گیتار شد.

تمامی این جزئیات، در نسخه بازآفرینی‌شده این گیتار توسط فندر نیز وجود دارد. این امر، به لطف فردی به نام اندی لوگان (Andy Logan) ممکن شده است که نسخه اصلی Alligator را در مزایده‌ای در سال ۲۰۱۹ خریداری کرد و اکنون آن را در اختیار مک‌نات، استادکار Fender Custom Shop گذاشته است تا وی، آن را مورد بررسی کامل قرار دهد. در اختیار داشتن نسخه اصلی Alligator این امکان را به مک‌نات داد که بتواند آن را به‌صورت دقیق اندازه‌گیری و وارسی کند و عکس‌هایی بی‌شمار نیز از جزئیات آن بگیرد. همچنین وی با صرف وقت با این گیتار، به اختلاف‌نظرها در مورد سال تولید آن نیز پایان داد و اعلام کرد که این ساز، برخلاف گفته بسیاری از متخصصین، نه یک استرت ۵۷ یا ۵۸، بلکه تولید سال ۱۹۵۵ است.

نسخه بازآفرینی‌شده Alligator نیز همچون نمونه اصلی، از بدنه‌ای از چوب swamp ash و دسته‌ای یک‌تکه از چوب افرا (میپل) برخوردار است که با تکیه بر یک اسکن دیجیتال از نمونه اصلی ساخته شده‌اند. همچنین این گیتار نیز مانند نسخه اصلی خود، از یک صفحه ساخته‌شده از فلز برنج چکش‌خورده در زیر کنترل‌های تن و ولوم، یک بریج برنجی کاستوم و تیونرهای Schaller بهره می‌برد.

گیتار الکتریک فندر

در بخش اجزای الکترونیکی، Fender Custom Shop Alligator Stratocaster مجهز به سه پیکاپ سینگل کویل Josefina است که طبق گفته فندر، صدایی شفاف و زنگ‌دار و میدرنجی بسیار غنی تولید می‌کنند. این پیکاپ‌ها به یک خروجی ویژه Clean Boost، یک سوئیچ انتخاب پیکاپ پنج-حالته، یک ناب مستر والیوم و دو ناب تُن متصل شده‌اند.

از دیگر ویژگی‌های این گیتار الکتریک می‌توان به ریدیس فرت‌بورد ۷٫۲۵ اینچ، نات برنجی با عرض ۱٫۶۲۵ اینچ، ۲۱ فرت مدیوم وینتج و بک‌پلیت ساخته‌شده از چوب زیبای افرا اشاره کرد. بر روی بدنه این ساز سه استیکر Alligator ،Harley-Davidson و Police Helper دیده می‌شود که در نسخه اصلی نیز وجود داشتند.

آستین مک‌نات، استادکار فندر کاستوم شاپ درباره ساخت این ساز می‌گوید: «گیتار Alligator جری گارسیا، بخشی از فرهنگ آمریکاست. در پس هر تغییر و قطعه Alligator، داستانهایی نهفته است و از اینکه فرصت در اختیار داشتن این گیتار، بررسی عمیق قطعات آن و بازسازی آن نصیب من شده است، بسیار مفتخر هستم.»

Fender Custom Shop Jerry Garcia Alligator Stratocaster، به‌زودی و به‌صورت سفارشی، با قیمت بیست هزار دلار، قابل خریداری خواهد بود.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *