رونمایی فندر از مجموعه گیتارهای استثنایی California Streetwoods

رونمایی فندر از مجموعه گیتارهای Masterbuilt California Streetwoods

چندین سال است که شرکت فندر، در میانه‌های سال، سازهای ساخته‌شده به دست استادکاران بخش کاستم شاپ را در قالب یک مجموعه روانه بازار می‌کند؛ سازهایی که هر یک، نشان‌دهنده اوج خلاقیت سازنده خود هستند و یک اثر هنری تمام‌عیار به شمار می‌آیند. امروز و در ادامه این روند، Fender Custom Shop از مجموعه‌ای استثنایی به نام Masterbuilt California Streetwoods رونمایی کرد که همگی توسط استادکاران برجسته این کارگاه ساخته شده‌اند و از مشخصات، طراحی و البته قیمت حیرت‌آوری برخوردار هستند.

در تولید این گیتارها، به حفظ محیط زیست و پوشش طبیعی زمین توجه بسیار زیادی شده است و در همین راستا، استادکاران فندر تلاش کرده‌اند که عمدتاً از چوب‌های به‌دست‌آمده از ساختمان‌های قدیمی و درختان آسیب‌دیده و مرده استفاده کنند. به همین منظور، فندر به سراغ شرکت تأمین‌کننده چوب Street Tree Revival رفته است که در این زمینه تخصص بسیار زیادی دارد. همانطور که می‌توانید تصور کنید، بهره‌گیری از این چوب‌های منحصربه‌فرد، مشخصات فنی جسورانه و نگاه پیشرو و هنرمندانه استادکاران فندر، منجر به خلق سازهایی خارق‌العاده شده است.

در مجموع، مجموعه Masterbuilt California Streetwoods هجده عضو دارد که شامل مدل‌های استرتوکستر، تلکستر، Esquire و پرسیژن بیس می‌شوند و اغلب بین ۹ تا ۱۲ هزار دلار قیمت دارند. شایان ذکر است که از هر یک از این هجده ساز، تنها یک عدد تولید می‌شود.

در ادامه مطلب نگاهی کوتاه خواهیم داشت به برخی از اعضای این مجموعه نفیس.

استرتوکسترهای Masterbuilt California Streetwoods

گیتار الکتریک فندر California Streetwoods Ficus Stratocaster
Ficus Green Wash

در میان استرتوکسترهای سری California Streetwoods، نخستین سازی که چشم ما را به خود خیره کرد، Ficus Green Wash است که توسط Dennis Galuszka ساخته شده است و ۱۰۸۷۵ دلار قیمت دارد. در ساخت بدنه این گیتار الکتریک، از چوب گونه‌ای درخت انجیر بهره گرفته شده است و دسته آن از چوب افرا (maple) ساخته شده است.

هداستاک بزرگ Fender California Streetwoods Ficus Stratocaster و تک‌پیکاپ هامباکر Curtis Novak آن نیز تا حدی یادآور گیتار سیگنچر Tom DeLonge است که چند روز پیش روانه بازار شد و ما نیز در گیتارایران به آن پرداختیم.

گیتار الکتریک فندر California Streetwoods Black Walnut Stratocaster
Black Walnut Stratocaster

دومین استرتوکستر این مجموعه که نظر ما را به خود جلب کرد، California Streetwoods Black Walnut Stratocaster است که توسط Dylan Del Pizzo ساخته شده است. Del Pizzo که فعلاً در حال گذراندن دوره آموزشی در کارگاه Custom Shop است، به‌خوبی توانسته است با این گیتار الکتریک زیبا، توانایی‌های خود را به همگان ثابت کند. بدنه کهنه‌کاری‌شده Black Walnut Stratocaster، همانطور که از نامش مشخص است، از چوب گردوی سیاه ساخته شده است و یک پیک‌گارد چوبی نیز بر روی آن نصب شده است. قیمت این ساز هنوز به‌صورت رسمی اعلام نشده است.

گیتار الکتریک فندر
Shamel Ash Stratocaster

اما شاید چشمگیرترین استرت این مجموعه، Shamel Ash Stratocaster باشد که توسط استادکار مشهور، Yuri Shishkov ساخته شده است. بدنه این گیتار الکتریک از چوب نوعی درخت زبان گنجشک به نام Shamel Ash تشکیل شده است؛ اما نکته‌ جالب توجه این است که این چوب از دیزنی‌لند به دست آمده است. یک نکته مهم دیگر در مورد Fender California Streetwoods Shamel Ash Stratocaster، جنس فینگربورد آن است که از چوب درخت پسته چینی (Chinese pistache) است و زمانی که زیر نور سیاه یا بلک‌لایت قرار گیرد، می‌درخشد. به‌علاوه، استفاده از چوب اکالیپتوس لیمویی در ساخت دسته نیز باعث شده است که این گیتار، علاوه بر ظاهر جذاب، بوی خوبی نیز داشته باشد! از دیگر ویژگی‌های Fender Shamel Ash Stratocaster می‌توان به پیکاپ‌های سینگل کویل Josefina و ترمولو بریج وینتج اشاره کرد. این گیتار الکتریک خارق‌العاده، با قیمت ۱۰۶۵۰ دلار قابل خریداری است.

تلکسترهای Masterbuilt California Streetwoods

گیتار الکتریک فندر
Bookmatched Telecaster

پس از این سه استرت، بیایید نگاهی بیندازیم به برخی از تلکسترها /اسکوایرهای جذاب مجموعه California Streetwoods.

ابتدا با تلکستر ساخت Kyle McMillin شروع می‌کنیم که بدنه آن از چوب نارون ساخته شده است و یک تاپ (صفحه رویی) خیره‌کننده از چوب افرای سفید بر روی آن قرار گرفته است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این گیتار الکتریک می‌توان به پروفایل دسته Soft V، پیکاپ بریج Josefina، پیکاپ نک Twisted Tele، بریج RSD Tele با سدل‌های برنجی، نات ساخته‌شده از استخوان و تیونرهای وینتج-استایل اشاره کرد. Fender California Streetwoods Bookmatched Telecaster با قیمت ۱۲۱۵۰ دلار به فروش می‌رسد.

گیتار الکتریک فندر California Streetwoods Shou Sugi Ban Redwood Esquire
Shou Sugi Ban Redwood Esquire

پس از این ساز، به سراغ Shou Sugi Ban Redwood Esquire می‌رویم که توسط Andy Hicks ساخته شده است و به عقیده ما، جزو زیباترین سازهای فندر در سال اخیر است. در تولید این گیتار Esquire از فرایندی به نام Shou Sugi Ban یا Yakisugi استفاده شده است که از هنر ژاپن برآمده است و شامل سوزاندن و حرارت دادن چوب با روغن به منظور تغییر ظاهر و افزایش مقاومت آن است.

بدنه California Streetwoods Shou Sugi Ban Redwood Esquire از دو تکه چوب درخت سرخ‌چوب و دسته آن از چوب درخت گلابی ساخته شده است. از دیگر مشخصه‌های این گیتار الکتریک ۱۱۵۲۵ دلاری می‌توان به پروفایل دسته ۶۰s style C، یک پیکاپ سینگل کویل Josefina 51 Nocaster و فینیش Closet Classic اشاره کرد.

گیتار الکتریک فندر
Elm Top Cabronita

آخرین تلکستر مجموعه جدید فندر که در این مطلب به آن می‌پردازیم، California Streetwoods Elm Top Cabronita است که توسط Dave Brown ساخته شده است. مدل Cabronita همواره به‌عنوان نسخه‌ای ساده از تلکستر شناخته شده است و این بار دیو براون تلاش کرده تا با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های این مدل و بهینه‌سازی مواردی چون شکل دسته، سیم‌کشی و طراحی ظاهری، Cabronita را به اوج برساند. بر روی بدنه این ساز که از چوب درخت زبان گنجشک ساخته شده است، یک صفحه رویی نفیس از چوب نارون قرار گرفته است. در نهایت نیز بدنه با روغن فینیش شده است تا رگه‌ها و نقش‌های چوب بتوانند به‌خوبی خودنمایی کنند.

دسته Elm Top Cabronita نیز از یک تکه چوب درخت گلابی و با پروفایل C-شکل ساخته شده است و به نظر می‌رسد که ارائه‌کننده حس و راحتی بی‌نقصی باشد.

در موقعیت بریج این گیتار، یک پیکاپ TV Jones Power’Tron و در موقعیت نِک آن، یک پیکاپ TV Jones Classic قرار گرفته است.

گیتار الکتریک فندر California Streetwoods Elm Top Cabronita، با قیمت ۱۱۸۷۵ دلار به فروش می‌رسد.

بیس‌های Masterbuilt California Streetwoods

گیتار بیس فندر
Himalayan Cedar P-Bass

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، مجموعه سازهای جدید شرکت Fender، شامل چند گیتار بیس نیز می‌شود که به نظر ما، جذاب‌ترین آنها، Himalayan Cedar P-Bass است. چوب مورد استفاده در ساخت مخلوق جدید Vincent Van Trigt، از یک درخت کریسمس بسیار قدیمی در ایالت کالیفرنیا به دست آمده است و همانطور که از چوب سدر هیمالیا انتظار می‌رود، عطری مسحورکننده و آرامش‌بخش دارد.

از مهمترین ویژگی‌های گیتار بیس فندر California Streetwoods Himalayan Cedar P-Bass می‌توان به پروفایل دسته ۶۰s Oval C، پیکاپ Josefina ’51 P-Bass، بریج Babicz z-series FCH-4 و تیونرهای Gotoh GB640 اشاره کرد. این ساز با قیمت ۱۱۹۰۰ دلار در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

سازهایی که در بالا به آنها پرداختیم، تنها بخشی از مجموعه حیرت‌آور Masterbuilt Malifornia Streetwoods هستند و این سری شامل ساخته‌های اساتید دیگری چون Levi Perry ،Jason Smith و Dale Wilson نیز می‌شود که هر یک در نوع خود، تحسین‌برانگیز و الهام‌بخش هستند.

منبع: Guitar World و MusicRadar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *