رد کردن

Kingfish Telecaster Deluxe: گیتار سیگنچر جدید فندر

گیتار الکتریک فندر

دیروز، شرکت فندر، طی همکاری با نوازنده مشهور و جوان سبک بلوز، Christone Ingram ملقب به Kingfish، یک گیتار الکتریک Telecaster Deluxe و یک پیکاپ هامباکر سیگنچر را به بازار عرضه کرد.

Kingfish را می‌توان یکی از تأثیرگذارترین نوازندگان در صحنه موسیقی بلوز مدرن دانست و بسیاری از افراد معتقد بودند که این هنرمند بااستعداد، شایسته گیتار سیگنچر خود است؛ امری که سرانجام دیروز و با رونمایی از Kingfish Telecaster Deluxe محقق شد.

همانطور که گمان می‌رفت، کینگ‌فیش برای ساخت گیتار سیگنچر خود، شرکت فندر و مدل Telecaster Deluxe را برگزیده است؛ زیرا او در سال‌های اخیر، اغلب از نسخه‌های مختلف این ساز در اجراهای خود استفاده می‌کرد. حتی در چند وقت اخیر، کینگ‌فیش در اجراهای خود با گیتاری دیده می‌شد که به نظر می‌رسید نمونه پروتوتایپ مدل سیگنچر او باشد.

گیتار مورد بحث، بدنه‌ای بسیار شبیه به American Professional II Telecaster Deluxe دارد؛ اما تفاوت‌هایی میان این دو مدل به چشم می‌خورد که مهم‌ترین آنها، پیکاپ‌های هامباکر به‌کاررفته در آنها است. پیکاپ‌های Kingfish Telecaster Deluxe به‌صورت ویژه بر اساس خواسته‌های شخص کینگ‌فیش طراحی شده‌اند و طبق گفته فندر، صدایی مخمل‌گون همراه با میدرنجی غنی و اتکی کوبنده تولید می‌کنند که می‌تواند برای نوازندگان تمامی سبک‌ها جذاب و الهام‌بخش باشد. شایان ذکر است که این پیکاپ‌ها به‌صورت جداگانه و با قیمت حدود ۳۲۰ دلار (برای هر جفت) نیز به فروش خواهند رساند.

گیتار سیگنچر جدید فندر

جاستین نورول، معاون اجرایی محصولات فندر در مورد این پیکاپ‌ها می‌گوید: «پیکاپ‌های هامباکری که در همکاری با کینگ‌فیش تولید کرده‌ایم، به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که صدای گیتارهای الکتریک دهه پنجاه میلادی را تداعی کنند؛ یعنی همان صدای داینامیک، عمیق، جذاب و قدرتمندی که در موسیقی‌های بلوز راک شنیده می‌شود.»

از دیگر مشخصات متمایزکننده این ساز نسبت به American Professional II، می‌توان به برخورداری از بریج Adjust-O-Matic و تِیل‌پیس ثابت به‌جای بریج سه سدلی معروف تلکستر اشاره کرد. همچنین پروفایل دسته این گیتار الکتریک نیز V-شکل است؛ در حالی که پروفایل دسته تلکستر امریکن پروفشنال، Deep C است.

در بخش ظاهری، این گیتار به رنگی اکلیلی خیره‌کننده‌ای با نام Mississippi Night مزین شده است که در واقع، نمونه‌ای ویژه از رنگ Dark Night است. طبق گفته فندر، این رنگ و نام آن، شب‌های شهر زادگاه کینگ‌فیش، یعنی Clarksdale ایالت می‌سی‌سی‌پی را برای او تداعی می‌کند.

Kingfish Telecaster Deluxe از بدنه‌ای از چوب آلدر (توسکا)، دسته‌ای از جنس میپل (roasted maple) و فرت‌بوردی از چوب رُزوود با ریدیس ۱۲ اینچ برخوردار است. همچنین این گیتار الکتریک به ۲۱ فرت مدیوم جامبو، ناتی از جنس استخوان و اینلِی‌های ساخته‌شده از مروارید مصنوعی مجهز است.

گیتار سیگنچر جدید فندر

بر روی پیک‌گارد سه‌لایه این ساز، یک سوئیچ انتخاب پیکاپ سه‌حالته، همراه با کنترل‌های همیشگی تلکستر دیلاکس که متشکل از دو ناب ولوم و دو ناب تن است، دیده می‌شود.

Kingfish Telecaster جزئیاتی جذاب نیز در خود دارد که نقش کینگ‌فیش در ساخت آن را نشان می‌دهند. از جمله این جزئیات می‌توان به پلاک پشت دسته (نِک پِلیت) با حکاکی ویژه، امضای کینگ‌فیش در پشت هداستاک و لوگوی K با تاج بر روی روکش کرومی پیکاپ‌ها اشاره کرد.

کینگ‌فیش درباره این همکاری می‌گوید: «گیتاری که با همکاری فندر طراحی کرده‌ایم، انعطاف بسیار بالایی دارد و به من در نواختن هر سبکی، از بلوز تا راک احساس راحتی و اعتمادبه‌نفس می‌دهد… برای من مهم است که گیتاریست‌ها بتوانند با ساز خود بازه وسیعی از سبک‌ها را بنوازند. به همین دلیل نیز پیکاپ‌هایی را طراحی کردیم که می‌توانند صدایی جذاب برای نوازندگان تمامی سبک‌ها ارائه کنند. نوازنده یک سبک مشخص بودن می‌تواند لذت‌بخش باشد؛ اما مقوله نوازندگی وسیع‌تر از تنها یک سبک است. من همواره تن خشن و پُرحجم کسانی چون گری مور و فردی کینگ را تحسین کرده‌ام و از طرفداران آنها هستم. امیدوارم این تلکستر نیز بتواند با ماهیت صوتی ویژه خود که به صدای گیتار هنرمندان مذکور شباهت دارد، منبع الهام و سازی بی‌نظیر برای نوازندگان سبک‌های گوناگون باشد.»

گیتار الکتریک Fender Kingfish Telecaster Deluxe، هم‌اکنون با قیمت ۱۹۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است. یک هارد کیس Deluxe نیز این محصول را همراهی می‌کند.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *