گیتار یا امپ؛ کدام‌یک مهم‌تر است؟

هزینه کردن برای ادوات موسیقی، کاری نگران‌کننده ولی لذت‌بخش است. اگر هزینه خود را درست صرف کرده و نتیجه دلخواه را بگیرید، هر چقدر هم که هزینه کرده باشید، باز هم از این خرید راضی خواهید بود. ولی اگر حتی مقدار اندکی از پول خود را صرف خرید تجهیزاتی نامطلوب و اشتباه کنید، پشیمانی این خرید تا مدتها شما را رها نخواهد کرد. یکی از بزرگترین دغدغه‌های گیتاریست‌ها این است که پول خود را صرف کدام بخش از تجهیزات خود کنند. به‌خصوص یکی از سخت‌ترین تصمیم‌ها این است که باید بخش اصلی بودجه را صرف خرید گیتار بهتر کرد یا امپلیفایر بهتر؟

در این ویدئو پل دیویدز (Paul Davids) با مقایسه هر دو حالت سعی می‌کند تا گوشه‌ای از این معمای همیشگی «امپ یا گیتار» را برای مخاطبان روشن کند. برای این کار، او نتیجه حاصل از ترکیب یک گیتار الکتریک اقتصادی و یک امپ گران‌قیمت را با نتیجه استفاده از یک گیتار الکتریک گران‌قیمت و یک امپ اقتصادی مقایسه می‌کند.

در یک سمت ماجرا، گیتار‌ الکتریک اقتصادی اسکوایر Affinity Series Stratocaster، امپ رده بالای Tone King Imperial، دستگاه Universal Audio OX Amp Top Box، پدال‌ اوردرایو Klon KTR و پدال دیلِی Strymon Volante قرار گرفته و در سمت دیگر، گیتار گران‌قیمت فندر Custom Shop Cunetto Relic ’97، امپ‌ نسبتاً اقتصادی فندر Mustang GT 100 و افکت‌های داخلی امپ.

همانطور که روشن است، در حالت اول، بخش اصلی بودجه به امپ و پدال‌ها و در حالت دوم، به گیتار اختصاص داده شده است.

به نظر شما، در تُن نهایی، گیتار نقش مهم‌تری را ایفا می‌کند یا امپ؟ لطفاً پس از تماشای ویدئو، نظر و تجربیات شخصی خود را با ما و دیگر مخاطبان در میان بگذارید.

منبع: کانال یوتیوب Paul Davids
ترجمه و دوبله: کیان ایرجی

3 thoughts on “گیتار یا امپ؛ کدام‌یک مهم‌تر است؟

 1. سعید ربیعی میگوید:

  علیرغم اینکه همیشه به این باور بودم که هزینه کردن برای گیتار مهم تر از آمپ هست ( در مقایسه هزینه این دو محصول ) اما با دیدن این ویدیو اینطور بهم القا شد که ظاهرا هزینه کردن برای آمپ و تجهیزات صدا سازی میتونه خروجی به نسبت بهتری داشته باشه
  البته اینو اضافه کنم که در حال حاضر خودم چندتا گیتار متوسط به بالا دارم و در کنار یه امپ هیوز ۳۰ وات و اور ام ایکس آر و مانیتورینگ و کارت صدا ترکیب های جالبی میگریم که نتونستم برای همیشه یکیشون رو انتخاب کنم
  اما چیزی که برای من خیلی واضح شد اینه که یک امپ خوب و چند تا پدال مورد نیاز خوب میتونه ترکیب عالی و بصرفه ای باشه

 2. ابوالفضل شکیبا زاد میگوید:

  توی این ویدئو و این دو کانفیگ، من صدای “گیتار بهتر و امپ ارزونتر” رو ترجیح میدم. به نظرم صدا تو این گزینه تُرد تر و در عین حال قابل کنترل تر بود. ولی دامنه تن صدای گیتار ارزونتر محدود تر بود. به هر حال به نظر شخصیم (و نه تخصصی) اینه که صدای اصلی مال خود گیتاره و هر چقدر هم امپ خوبی داشته باشیم اگر تن قابل قبولی نتونیم واردش کنیم، خروجی هم آنچنان جذاب نخواهد بود.

 3. Bobby میگوید:

  با درود …. نظر من گیتار خوب هستش که میتومنه توسط پیکاپهاش فرکانس صدایی زلال و تمیز رو به آمپ برسونه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *