رونمایی اپیفون از نسخه‌ای مقرون‌به‌صرفه از گیتار Flying V کرک همت

گیتار الکتریک Epiphone Kirk Hammett 1979 Flying V Signature

چند ماه پیش، کرک همت (Kirk Hammett)، گیتاریست گروه موسیقی مشهور متالیکا (Metallica)، در همکاری با بخش کاستم شاپ شرکت گیبسون (Gibson)، یک گیتار الکتریک سیگنچر از نوع ۱۹۷۹ Flying V به بازار عرضه کرد که در بخش اخبار گیتارایران نیز به آن پرداختیم. حال، این نوازنده افسانه‌ای، طی همکاری با مهمترین برند زیرمجموعه گیبسون، یعنی اپیفون (Epiphone)، از نسخه‌ای مقرون‌به‌صرفه از آن ساز رونمایی کرده است.

در اکثر اوقات، محصولات برند اپیفون، نسخه‌هایی ارزان‌قیمت‌تر اما بسیار باکیفیت از گیتارهای گران‌قیمت گیبسون هستند؛ اما تفاوت قیمت گیتار الکتریک Flying V اپیفون با نسخه گیبسون آن، متعجب‌کننده است. نسخه کاستم شاپ ۱۹۷۹ Flying V سیگنچر کرک همت، همانند تمامی محصولات گیبسون کاستم شاپ، بسیار گران‌قیمت است و قیمتی معادل با ۱۵۰۰۰ دلار دارد؛ اما نسخه اپیفون این ساز، با وجود اینکه با همکاری استادکاران بخش کاستم شاپ گیبسون ساخته شده است، قرار است با قیمت تنها ۱۲۹۹ دلار به فروش برسد. قیمتی که شاید در مقایسه با محصولات دیگر اپیفون، چندان هم ارزان به نظر نرسد؛ اما برای چنین سازی، بسیار مناسب است.

برای طرفداران متالیکا، عرضه یک گیتار با مشخصات شبیه به Flying V مشهور کرک همت و قیمتی مناسب، همواره یک رؤیا بوده و این رؤیا، امروز به واقعیت پیوسته است.

شوق طرفداران کرک همت برای این ساز، به این دلیل است که نسخه اصلی آن، یکی از مهمترین گیتارهای همت است و او آن را برای ضبط پنج آلبوم اول متالیکا به کار گرفته است.

تا به امروز، نسخه اصلی این Flying V، یکی از ستون‌های مجموعه گیتارهای کرک همت بوده است و شرکت اپیفون نیز آن را یکی از مهمترین گیتارهای سبک هوی متال خوانده است.

به دنبال همین امر، عرضه یک نسخه بسیار باکیفیت از چنین ساز مشهوری، آن هم با قیمتی کمتر از یک دهم قیمت نسخه کاستم شاپ آن، اتفاقی بسیار هیجان‌انگیز و مهم است و نوازندگان متال در سراسر دنیا را به وجد آورده است.

گیتار الکتریک اپیفون Kirk Hammett 1979 Flying V Signature

Epiphone Kirk Hammett 1979 Flying V نیز همانند نسخه گیبسون کاستم شاپ خود، بدنه‌ای از جنس چوب ماهون دارد که با رنگی موسوم به Ebony و همچنین رنگ جذاب بنفش متالیک پوشیده می‌شود.

اما این ساز جدید، تفاوت‌هایی نیز با نسخه کاستم شاپ خود دارد که از مهمترین‌های آنها می‌توان به پروفایل دسته C-شکل گرد و فرت‌بورد ساخته‌شده از چوب indian laurel اشاره کرد. نسخه کاستم شاپ فلاینگ وی همت، از دسته‌ای با پروفایل ویژه و سفارشی برخوردار بود که فرت‌بوردی از جنس چوب رزوود هندی بر روی آن نصب شده بود.

در بخش سخت‌افزار، این گیتار به تیونرهای Grover Rotomatic، یک بریج ویژه دقیقاً همانند نمونه استفاده‌شده در نسخه کاستم شاپ و تیل‌پیس LockTone Stop Bar تجهیز شده است که بر ارزش قیمتی آن می‌افزایند.

در زیر سیم‌های Kirk Hammett 1979 Flying V، یک جفت پیکاپ هامباکر از نوع Calibrated T-Type ساخت شرکت گیبسون قرار دارد که هر یک از آنها به یک ناب ولوم ویژه و یک ناب تن مشترک متصل شده‌اند. انتخاب پیکاپ نیز در این ساز، به وسیله یک سوییچ انتخاب پیکاپ سه‌حالته صورت می‌گیرد.

با نگاهی دقیق‌تر به بدنه این گیتار الکتریک، متوجه جزییاتی جذاب می‌شوید که چشمگیرترین آنها را می‌توان وجود طرحی همچون سایه کرک همت در حال نواختن گیتار در پشت هداستاک (سردسته) دانست.

گیتار الکتریک اپیفون Kirk Hammett 1979 Flying V Signature

از دیگر ویژگی‌های مهم این گیتار الکتریک جذاب می‌توان به نات Graph Tech، اینلی‌های نقطه‌ای، ۲۲ فرت مدیوم جامبو، پتانسیومترهای CTS، پیک‌گارد سه‌لایه سفیدرنگ و شعاع فینگربورد ۱۲ اینچ اشاره کرد‌.

گیتار الکتریک Epiphone Kirk Hammett 1979 Flying V Signature، هم اکنون در بازار جهانی قابل خریداری است. همانطور که گفته شد، قیمت اعلام‌شده برای هر دو رنگ این ساز، به همراه یک هارد کیس خوش‌ساخت، ۱۲۹۹ دلار است.

البته این ساز مدت زیادی در سبد محصولات اپیفون تنها نخواهد ماند و به‌زودی، این شرکت نسخه‌ای مقرون‌به‌صرفه از گیتار افسانه‌ای Greeny همت را نیز به بازار عرضه خواهد کرد. شخص کرک همت ظاهراً نسخه اپیفون از Greeny را بسیار پسندیده است و در ادعایی جسورانه می‌گوید که آن را از بعضی جهات نسبت به نسخه تولیدشده توسط گیبسون کاستم شاپ برتر می‌داند!

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *