رونمایی اپیفون از گیتار سیگنچر جدید Alex Lifeson

گیتار الکتریک اپیفون الکس لایفسن

روز گذشته، شرکت اپیفون (Epiphone) خبر از همکاری دوباره با الکس لایفسن (Alex Lifeson)، گیتاریست گروه موسیقی Rush، در ساخت یک گیتار الکتریک سیگنچر داد.

این لس پال جدید که Alex Lifeson Les Paul Custom Axcess نام دارد، از جزئیات ظاهری بسیار جذابی چون فینیش قرمزرنگ موسوم به Ruby و سخت‌افزاری طلایی‌رنگ برخوردار است که در کنار یکدیگر، جلوه‌ای ویژه به گیتار بخشیده‌اند.

فینیش جدید این ساز، رنگ Royal Crimson را در ذهن بیننده تداعی می‌کند که گیتار سیگنچر گران‌قیمت لایفسن موسوم به Gibson Custom Shop Alex Lifeson Les Paul Axcess به آن مزین بود؛ اما رنگ Ruby، کمی تیره‌تر است. همچنین این گیتار با برخورداری از طرح‌های Custom اپیفون، اینلی‌های مستطیلی، حاشیه‌کاری چندلایه در دسته و بدنه و البته اینلی لوزی‌شکل بر روی هداستاک خود، چیزی از گیبسون لس پال گران‌قیمت لایفسن کم ندارد.

علاوه بر جزئیات مذکور، Les Paul Custom Axcess در قسمت رویی بدنه خود به یک صفحه از جنس چوب افرای رگه‌دار AAAA تجهیز شده است که ظاهری بسیار شکیل به آن می‌بخشد.

مواد استفاده‌شده در ساخت این گیتار الکتریک جدید، همانند اکثر لس پال‌های ساخته‌شده توسط گیبسون و برندهای زیرمجموعه آن است. بدنه‌ Les Paul Custom Axcess از جنس چوب ماهون ساخته شده است که دسته‌ای از همین جنس به آن متصل است. این دسته به وسیله چسب به بدنه ساز متصل شده و میزبان فرت‌بوردی از جنس چوب آبنوس با شعاع ۱۲ اینچ است که ۲۲ فرت مدیوم جامبو بر روی آن قرار گرفته است.

طبق مشخصات فنی اعلام‌شده، این گیتار الکتریک نیز همانند اکثر لس پال‌های عادی، طول اسکیلی معادل با ۲۴٫۷۵ اینچ دارد و عرض نات آن نیز ۴۳ میلی‌متر است.گیتار الکتریک اپیفون Alex Lifeson Les Paul Custom Axcess

نکته جالب در مورد این محصول جدید این است که به نظر می‌رسد پروفایل دسته آن برخلاف اکثر گیتارهای سیگنچر گیبسون و اپیفون، به‌صورت ویژه طراحی نشده است و از نوع rounded است. با این اوصاف، انتظار می‌رود با دسته‌ای ضخیم و گرد، همانند لس پال‌های دهه پنجاه میلادی روبرو باشیم.

اما در بخش بدنه، لایفسن و اپیفون در ساخت و طراحی Axcess خلاقیت به خرج داده‌اند و ظاهراً زمانی بسیار را صرف بهینه‌سازی بدنه برای دسترسی بهتر نوازنده به فرت‌های آخر گیتار کرده‌اند. باید دید که این تغییرات، در عمل نیز نوازندگی متفاوتی را با این ساز نسبت به نمونه‌های عادی لس پال رقم می‌زنند یا خیر.

علاوه بر این، یک تراش وسیع نیز در بخش پشتی بدنه Les Paul Custom Axcess صورت گرفته است که طبق گفته اپیفون، به راحتی نوازنده کمکی شایان می‌کند. این تراش ویژه را می‌توان به کانتور موجود در پشت بدنه استرتوکستر تشبیه کرد. در واقع، می‌توان گفت که این ساز جدید، یک لس پال با مزایای ارگونومیک گیتارهایی همچون استرتوکستر فندر است.

Axcess به یک بریج از نوع Floyd Rose مجهز است که به‌کارگیری آن در یک لس پال، کم‌سابقه است. در واقع، اگر فردی متعصب بر روی لس پال باشید، احتمالاً این ویژگی برای شما چندان جذاب نیست؛ اما شخص الکس لایفسن هیچ‌گاه تعصبی بر روی ساز خاصی نداشته است و به دنبال همین امر، همواره در حال آزمایش ترکیب‌های سخت‌افزاری مختلف و بی‌سابقه بوده است تا بهینه‌ترین عملکرد را از یک گیتار دریافت کند. به دنبال همین امر نیز وی یک بریج ویبراتو با قفل دوگانه از نوع Floyd Rose 1000 Series را در ساز سیگنچر جدید خود به کار برده است.

الکس لایفسن در مورد Epiphone Alex Lifeson Les Paul Custom Axcess چنین گفته است: «به نظر من، این گیتار الکتریک صدایی عالی دارد و می‌تواند انتخابی بی‌نظیر برای نوازندگانی در تمامی رده‌های مهارتی، چه مبتدی و چه حرفه‌ای باشد. در واقع، من به‌شخصه هنگام ضبط در استودیو از همین ساز استفاده می‌کنم و به اعتقاد من، این گیتار با ویژگی‌ها و امکانات بی‌شمار خود، می‌تواند وسیله‌ای بی‌نقص برای ضبط موسیقی در هر سبکی باشد.»

گیتار الکتریک اپیفون الکس لایفسن

لایفسن ترکیب پیکاپ جالبی را برای لس پال جدید خود انتخاب کرده است. در این ساز نیز همانند اپیفون Axcess قبلی او، یک پیکاپ‌ هامباکر Ceramic Pro در موقعیت نک و یک پیکاپ هامباکر ProBucker 3 در موقعیت بریج قرار داده شده است که ترکیب تُنال جالبی را در کنار یکدیگر رقم می‌زنند. ناب‌های ولوم این دو پیکاپ‌، از قابلیت push/pull برخوردارند که با به‌کارگیری آنها می‌توان هر دو پیکاپ را coil-split کرد و از آنها به‌عنوان پیکاپ‌های سینگل کویل استفاده کرد. همچنین ناب تن پیکاپ نک نیز قابلیت push/pull دارد و کشیدن آن، پیکاپ مذکور را از فاز خارج می‌کند تا تنی جالب حاصل شود. ناب تن پیکاپ بریج اما یک ناب عادی است و تنها کنترل تن را در اختیار نوازنده قرار می‌دهد. همگی این امکانات در کنار یکدیگر، نوید گیتاری همه‌فن‌حریف را می‌دهند که همانند گفته صاحب آن، می‌توان با آن در هر سبکی نوازندگی کرد و بازه‌ای بسیار وسیع از صداها را تولید کرد.

شایان ذکر است که Les Paul Custom Axcess، برخلاف گیتار سیگنچر دیگر لایفسن از شرکت اپیفون یعنی Alex Lifeson Les Paul Axcess Standard، به پیکاپ پیزو مجهز نیست.

از دیگر ویژگی‌های این گیتار الکتریک نفیس و جذاب، می‌توان به تیونرهای Grover Rotomatic، کاور تراس‌راد از نوع زنگوله‌ای کوتاه مزین به امضای Alex Lifeson و فینیش براق بدنه اشاره کرد.

گیتار الکتریک اپیفون Alex Lifeson Les Paul Custom Axcess، هم‌اکنون و همراه با یک‌ هارد کیس، با قیمت ۱۲۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Jonathan Horsley
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *