۶ کوک‌ جایگزین آسان برای گیتار


صدای یک گیتار با کوک استاندارد، بسیار زیباست؛ اما شما می‌توانید با همان شش سیم و با بهره‌گیری از کوک‌های جایگزین (alternate tunings)، تنوع گزینه‌ها و انتخاب‌های صوتی پیش رویتان را گسترش دهید. کوک‌های متفاوت، دریچه‌ای به دنیایی از اصوات جدید می‌گشایند و شما را به کسب تجربیات تازه‌ و شگفت‌انگیز دعوت می‌کنند. علاوه بر آن، نوازندگان گیتار، مدت‌های مدیدی است که از کوک‌های جایگزین استفاده می‌کنند و قطعات بسیار شناخته‌شده و آشنایی در تاریخ موسیقی وجود دارد که با استفاده از کوک‌های جایگزین نواخته شده‌اند. در این مقاله به بررسی شش عدد از شناخته‌شده‌ترین کوک‌های جایگزین می‌پردازیم. پیش از هر چیز لازم به ذکر است که کوک استاندارد روی گیتار شش سیم، از سیم بم به سیم زیر (از سیم ۶ به سیم ۱) به ترتیب زیر است:

کوک استاندارد

Open G

اولین کوک جایگزین که به آن نگاهی خواهیم انداخت، اُپن G است. دلیل این نوع از نام‌گذاری، ترتیب نت‌هایی است که سیم‌ها با آن کوک شده‌اند؛ چرا که این ترتیب، دقیقاً مطابق با جای آکورد سل ماژور (یا G ماژور) است.

ترتیب نت‌ها در اُپن G از سیم بم به سیم زیر عبارت است از:

Open G

Open G، یک کوک مناسب برای گیتاریست‌های بلوز و اسلاید است؛ زیرا با استفاده از یک انگشت و یا حتی بدون آن، می‌توانید یک آکورد داشته باشید. بسیاری از ریف‌های کلاسیک رولینگ استونز (به لطف کیث ریچاردز) با این کوک نواخته شده‌اند. آهنگ‌هایی مثل Start Me Up ،Brown Sugar و Honky Tonk Women، سه نمونه‌ی عالی از این تیونینگ به شمار می‌روند.

Open E

یکی دیگر از کوک‌های متداول که به شکل گسترده‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد، اُپن E است. احتمالاً می‌توانید حدس بزنید که سیم‌های آزاد، شامل نت‌های آکورد می‌ ماژور (یا E ماژور) می‌شوند.

ترتیب نت‌ها در اُپن E از سیم بم به سیم زیر عبارت است از:

Open E

این کوک نیز برای نوازندگان اسلاید و بلوز مناسب است و به شما امکان نواختن آکورد با یک انگشت را می‌دهد. البته با کوک اُپن E می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید. برای شنیدن صدای آن، آهنگ She Talks to Angels از گروه The Black Crowes یا Big Yellow Taxi از Joni Mitchell را گوش کنید.

اگرچه اُپن G و اُپن E هر دو صدایی ماژور دارند، اما ویژگی‌های صوتی متفاوتی نسبت به هم دارند. در حقیقت، اگر در هنگام استفاده از کوک اُپن E، انگشت خود را به‌طور کامل روی فرت سوم قرار دهید، آکورد سل ماژور (یا G ماژور) را خواهید شنید، اما این صدا، با صدایی که از استرامینگ سیم‌های آزاد در کوک اُپن G ایجاد می‌شود، متفاوت است. زیرا اینتروال‌ها و ارتباط بین نت‌ها و سیم‌ها، در کوک‌های مختلف، متفاوت هستند.

اینجاست که کوک‌های جایگزین، سرگرم‌کننده و جالب می‌شوند. بدین نحو، شما با بهره‌گیری از یک انگشت‌گذاری مشخص برای نواختن آکورد یا نت‌های تکی، صداهای متفاوتی از کوک‌های مختلف دریافت می‌کنید. ممکن است که بعضی از فرم‌های انگشت‌گذاری مفیدتر از دیگر اشکال باشند، اما نکته اینجاست که کوک‌های مختلف نه‌تنها باعث می‌شوند که به گیتار با رویکردی جدید نگاه کنید، بلکه کمک می‌کنند که از این ساز صداهای متنوع‌تر و گسترده‌تری دریافت کنید.

Drop D

برای اینکه از کوک استاندارد به دراپ D برسید، تنها کافی‌ است pitch صدای یک سیم را تغییر دهید؛ یعنی سیم ششم را از E به D پایین بیاورید. به همین دلیل هم این کوک، دراپ D نام گرفته است.

Drop D

از این کوک به‌طور گسترده‌ استفاده شده است. یکی از نمونه‌های کلاسیک آن، آهنگ Unchained از Van Halen است.

Double Drop D

از دراپ‌‌ D شروع کنید و سیم یک را از E به D پایین بیاورید تا به این کوک برسید. حتماً می‌توانید حدس بزنید که چرا این کوک، Double Drop D نام‌ گرفته است. در این کوک، بالاترین و پایین‌ترین سیم، درست مثل تیونینگ استاندارد، نت‌هایی یکسان دارند.

Double Drop D

DADGAD

تغییر یک سیم دیگر نسبت به کوک Double Drop D، شما را به این کوک می‌رساند. تنها کافی است که سیم دوم را از B به A پایین بیاورید تا به ویژگی‌های منحصربه‌فرد این کوک دسترسی پیدا کنید. یکی از مشهورترین نمونه‌های DADGAD، آهنگ Kashmir از Led Zeppelin است. نواختن و تغییر نت‌ها از طریق بالا و پایین رفتن روی سیم G و هم‌زمان ضربه زدن با مضراب روی سیم‌های آزاد، یکی از کارهای جالب و آسانی است که می‌توان با این کوک انجام داد. پنج سیم دیگر، در حین انجام این کار، ارتعاشی هماهنگ با نت متحرک شما ایجاد می‌کنند.

DADGAD

Open D

تغییر یک سیم دیگر، شما را به اُپن D می‌رساند؛ تنها کافیست که سیم سوم را از G به F شارپ پایین بیاورید. این کوک، یکی دیگر از کوک‌های محبوب نوازندگان بلوز و ‌اسلاید است؛ زیرا از ترکیب سیم‌های آزاد با هم، یک آکورد ماژور حاصل می‌شود. اگر صدای آن آشنا به نظر می‌رسد، به این دلیل است که ارتباط تنگاتنگی با کوک اُپن E دارد. در حقیقت، سیم‌ها در هر دو کوک، اینتروال یکسانی دارند و اُپن D، یک نسخه‌ی بم‌تر از اُپن E است.

Open D

به جز این شش کوک، گستره‌ای بی‌پایان از کوک‌های جایگزین دیگر وجود دارد که می‌توانند صداهایی جدید و الهام‌بخش را برای خلق موسیقی در اختیار شما قرار دهند.

منبع: Sweetwater

ترجمه: مانی صفی‌خانی


2 thoughts on “۶ کوک‌ جایگزین آسان برای گیتار

 1. محمد999 میگوید:

  سلام. قبل از اطلاع از کوکهای جایگزین، برنامه گیتار روی گوشی سیم اول و ششم رو d نمایش میداد و فکر میکردم اشتباه برنامه نویسی هست. ولی بعد توی تنظیمات روی حالت استاندارد درست شد. البته مبتدی و خودآموز کار میکنم و خوشبختانه تا قبل از اطلاع هنوز با سیم ششم کار نکرده بودم. و یه سوال، با این تغییرات نت خوانی و نواختن گیج کننده نیست؟

  • پشتیبانی گیتارایران میگوید:

   وقت بخیر،
   همانطور که در مقاله به آن اشاره شده، بسیاری از قطعات شناخته‌شده تاریخ موسیقی با کوک‌های جایگزین نواخته شده‌اند و پس از چندی متوجه خواهید شد که هیچ نکته گیج‌کننده‌‌ای وجود ندارد.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *