بازآفرینی استرپ مشهور جیمی هندریکس توسط دانلوپ

استرپ گیتار دانلوپ جیمی هندریکس Pop Festival

گیتاریست‌ها معمولاً علاقه بسیاری به تجهیزات وینتج دارند و گیتارها، امپ‌ها و پدال‌های قدیمی را معمولاً برتر از نمونه‌های جدید آنها می‌دانند. به همین دلیل است که سازندگان لوازم جانبی و تجهیزات گیتار نیز همواره به دنبال بازآفرینی محصولات قدیمی خود هستند و این رویکرد، امروز به لوازم جانبی جزئی همچون استرپ نیز رسیده است.

چندی پیش، شرکت معظم دانلوپ (Dunlop) طی رویداد NAMM 2024 از استرپی رونمایی کرد که ظاهر و طرحی دقیقاً مشابه استرپ گیتار مشهور جیمی هندریکس (Jimi Hendrix) در فستیوال Monterey Pop دارد.

نام فستیوال Monterey Pop در نام و توضیحات این محصول جدید به‌طور صریح ذکر نشده است و دانلوپ آن را Jimi Hendrix Pop Festival Strap نامیده است؛ اما این استرپ زیبا بدون شک همان استرپی است که جیمی هندریکس در دقایق پایانی اجرای خود در فستیوال Monterey Pop، همراه با استرتوکستر مشهور و رنگارنگ خود بر شانه داشت.

دانلوپ در مورد این بند گیتار چنین گفته است: «این محصول طراحی کاملاً مشابهی با استرپی دارد که جیمی هندریکس در فستیوال موسیقی مونتری در سال ۱۹۶۷ بر شانه داشت. این اجرای هندریکس را می‌توان اولین اجرای او همراه با گروه خود یعنی Jimi Hendrix Experience در ایالات متحده دانست. او با عملکرد شگفت‌انگیزش در این اجرا، تاریخ موسیقی را تغییر داد و پس از اتمام اجرا نیز گیتار افسانه‌ای خود را با کوبیدن آن به زمین از بین برد!»

استرپ گیتار Dunlop Jimi Hendrix Pop Festival Strap

Hendrix Pop Festival Strap در واقع اولین بازآفرینی دانلوپ از استرپ‌های افسانه‌ای هندریکس نیست و در سال ۲۰۱۷ نیز شرکت دانلوپ با همکاری کمپانی Authentic Hendrix، سازنده محصولات و انواع کالا برای طرفداران جیمی هندریکس، پنج استرپ را روانه بازار کرد که همگی با الهام از استرپ‌های مورد استفاده توسط جیمی در اجراهای زنده مهم و تاریخ‌ساز وی طراحی شده بودند. اما اجرای Monterey Pop را می‌توان مهمترین اجرای هندریکس دانست و بازآفرینی استرپ او در این اجرا، می‌تواند برای طرفداران این موزیسین نابغه اتفاقی بسیار خوشحال‌کننده باشد.

این بند گیتار با طرح‌های بافتی رنگارنگ و سگک بزرگ فلزی خود، یادآور نمونه‌های قدیمی باکیفیت است و جدا از طرح و هدف ویژه خود، در کل نیز محصولی بسیار جذاب به شمار می‌رود. طبیعی است که پدیده بازاریابی، نقشی برجسته در محبوبیت این استرپ دارد و اگر نمی‌دانستیم که نمونه‌ای مشابه با این محصول، روزی توسط یک گیتاریست افسانه‌ای همچون هندریکس استفاده شده است، مطمئناً تا این حد به آن علاقه‌مند نمی‌شدیم. اما نوازنده‌ای به اهمیت و برجستگی جیمی هندریکس به‌حدی در میان گیتاریست‌ها محبوبیت دارد که محصولات مربوط به او می‌توانند به‌تنهایی موفقیت تجاری چشمگیری را برای شرکت‌های سازنده آنها رقم بزنند.

Dunlop Jimi Hendrix Pop Festival Strap را می‌توان بخشی از جریانی دانست که به‌تازگی در حال شکل‌گیری است و اکثر شرکت‌های سازنده لوازم جانبی گیتار نیز در حال دنبال کردن آن هستند: ساخت محصولات جزئی و ارزان‌قیمت، با همکاری موزیسین‌های مشهور. یکی دیگر از محصولات این دسته را می‌توان پیک‌های سیگنچر دانست که اتفاقاً اکثر آنها نیز از محبوبیتی بسیار در میان گیتاریست‌ها برخوردار هستند.

استرپ گیتار دانلوپ Jimi Hendrix Pop Festival Strap

رویداد NAMM در سال گذشته، شاهد سیلی عظیم از پیکاپ‌های جدید بود؛ زیرا یک پیکاپ می‌تواند راهی ارزان‌تر از خرید یک گیتار الکتریک برای تجربه تُن‌هایی جدید توسط نوازندگان باشد. اکنون نیز با پسرفت اوضاع اقتصادی در جهان، در رویداد NAMM امسال نیز شاهد محصولاتی ارزان‌قیمت‌تر برای گیتاریست‌هایی هستیم که احتمالاً بودجه کمتری را نسبت به سال گذشته برای خرید تجهیزات مربوط به گیتار در نظر گرفته‌اند.

اما در نهایت، این محصول یک استرپ بسیار زیباست که می‌تواند علاوه بر به وجد آوردن طرفداران جیمی هندریکس، نظر سایر گیتاریست‌ها را نیز جلب کند.

استرپ گیتار Dunlop Jimi Hendrix Pop Festival Strap، هم‌اکنون با قیمت حدود ۲۸ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *