بهترین بانک‌های صدا و پلاگین‌های سازهای کوبه‌ای برای ساخت موسیقی فیلم

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای برای ساخت موسیقی فیلم و بازی

اگر یک آهنگساز هستید و قصد دارید که موسیقی یک فیلم، برنامه تلویزیونی یا بازی را بسازید، باید به پلاگین‌هایی مناسب برای این سبک از موسیقی دسترسی داشته باشید. یکی از مهمترین بخش‌های موسیقی سینماتیک، بخش ریتم آن است که باید کوبندگی مضاعفی نسبت به سایر انواع موسیقی داشته باشد. محتوای ریتمیک قوی در این نوع از موسیقی، می‌تواند نیروبخش داستان آن باشد و تأثیر احساسی آن را مضاعف سازد. برای اینکه بدون نیاز به خرید تجهیزات سخت‌افزاری جداگانه، به اصوات کوبه‌ای مناسب با سبک موسیقی سینماتیک دسترسی داشته باشید، باید یک بانک صوتی یا پلاگین مخصوص تهیه کنید و با استفاده از آن، بافت‌هایی جذاب برای فیلم یا بازی مورد نظر بسازید و صحنه‌های آن را برجسته‌‌‌تر سازید.

امروزه، بازه‌ای بسیار وسیع از پلاگین‌ها و بانک‌های صوتی در دنیا منتشر شده است که هر یک، رویکردی متفاوت از اصوات کوبه‌ای را در یک رابط کاربری ویژه ارائه می‌کنند و می‌توانند اصواتی از سازهای کوبه‌ای ارکسترال متداول تا اصواتی پردازش‌شده و خلاقانه را تولید کنند.

در این مطلب، قصد داریم چندی از برترین پلاگین‌ها و بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای از شرکت‌های بزرگ و مشهور این عرصه به شما معرفی کنیم که برای استفاده در ساخت موسیقی سینماتیک بسیار مناسب هستند. این فهرست، ترتیب‌بندی مشخصی ندارد و تمامی موارد آن، به نوع خود جذاب و کاربردی هستند. پس پیشنهاد می‌کنیم که تمامی آنها را برای کاربری ویژه خود مورد آزمایش قرار دهید تا در آخر، یک یا چند عدد از آنها را در ساخت موسیقی مورد نظر خود به کار بگیرید.

Heavyocity

Master Sessions

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

مجموعه Master Sessions از Heavyocity، متشکل از چهار بانک صوتی سازهای کوبه‌ای موسوم به Ethic Drum Ensemble ،Ensemble Woods ،Ensemble Metals و Ensemble Drums است. تمامی سمپل‌های موجود در این سه پلاگین، صدایی عالی و کاملاً مناسب برای موسیقی سینماتیک تولید می‌کنند؛ اما نقطه قوت اصلی آنها، رابط کاربری‌شان است. این پلاگین‌ها، به یک رابط کاربری موسوم به Stage View مجهزند که موقعیت هر یک از سازهای کوبه‌ای را بر روی یک استیج مجازی ترسیم می‌کند و شما می‌توانید با تغییر موقعیت آنها، ماهیت صوتی آنها را نیز کمی تغییر دهید. این مجموعه از یک اسنپ سکوئنسر، یک بخش افکت جامع با امکان تعیین ماژولیشن بر اساس سکوئنسر برای هر افکت، چندین کیت پیش‌فرض و ده‌ها لوپ پیش‌ساخته نیز بهره‌مند است که هر یک، به شما در ساخت یک درام لاین کوبنده در موسیقی‌تان کمکی شایان می‌کنند.

همچنین، بانک صوتی Ensemble Metals با شبیه‌سازی صدای اشیائی فلزی همچون میخ‌های ریل راه آهن، لوله، سطل آشغال فلزی، نعل اسب و غیره، پالت صوتی بسیار جذاب و متفاوتی را در اختیار آهنگسازان قرار می‌دهد.

Aeon Rhythmic

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

این بانک صوتی، رویکردی متفاوت از مجموعه قبلی دارد و اصواتی پردازش‌شده‌تر، با سبک و سیاق موسیقی الکترونیک را ارائه می‌کند. Aeon Rhythmic چندین لوپ و لاین آرپژشده در خود دارد که هر یک می‌توانند به‌سرعت ریتمی جذاب به موسیقی شما ببخشند. اصوات تولیدشده توسط این پلاگین، می‌توانند پایه‌ای بسیار مستحکم خلق کنند که میزبان سایر اجزای موسیقی و درام لاین آن خواهد بود. همچنین، با استفاده از استپ سکوئنسر چندگانه این پلاگین کاربردی، می‌توانید با تنظیم جزئی تنها چند پارامتر، ریتم‌هایی بسیار بدیع ایجاد کنید.

Damage 1 و Damage 2

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

پلاگین‌های Damage 1 و Damage 2 نیز از رابط کاربری مشابهی با پلاگین‌های سری Master Sessions شرکت Heavyocity برخوردارند و همانند آنها، قابلیت Stage View را نیز در خود دارند. این دو پلاگین از اصواتی ارگانیک و طبیعی برخوردارند که می‌توانید در صورت لزوم، آنها را به شکلی بسیار پیشرفته نیز پردازش کنید و صداهایی خلاقانه از آنها بسازید. تفاوت Damage 2 با Damage 1، رابط کاربری بهینه‌تر و قابلیت key mapping آن است که محصولی منعطف‌تر، با کاربری آسان‌تر از آن ساخته است.

در کل، اکثر محصولات شرکت Heavyocity از کیفیتی عالی برخوردارند و می‌توانند الهام‌بخشی بی‌نظیر برای شما در ساخت موسیقی باشند؛ اما پلاگین‌های پرکاشن این شرکت، برترین محصولات آن به شمار می‌روند و همگی راه‌حل‌هایی بدیع و جذاب برای ساخت درام لاین موسیقی ارائه می‌کنند.

Orchestral Tools

Berlin Percussion

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

Berlin Percussion، مجموعه‌ای عظیم از اصوات سازهای کوبه‌ای کوک‌دار و بدون کوک را ارائه می‌کند که همگی، صدایی بسیار طبیعی، همانند نمونه‌های حقیقی خود تولید می‌کنند و می‌توانند برای آهنگسازانی که به دنبال ساخت یک درام لاین ارکسترال با اصوات آکوستیک و طبیعی هستند، بسیار جذاب باشند. Berlin Percussion همچنین سمپل‌هایی از صدای اشیائی غیر موزیکال و بدون نت همچون ورق‌های آهنی، سندان، کاسه ترمز خودرو و چندین و چند ساز کوبه‌ای کوچک را نیز در خود دارد. علاوه بر اینها، این پلاگین از مجموعه‌ای بی‌نظیر از سنج‌ها در اندازه‌های مختلف، اسنر درام‌ها و سایر اجزای درام کیت نیز برخوردار است. همگی سازهای کوبه‌ای در Berlin Percussion را می‌توان به تمامی تکنیک‌های قابل تصور نواخت و به این شکل، ماهیت صوتی هر یک از آنها را دقیقاً طبق سلیقه و سبک موسیقی تنظیم کرد. کنترل داینامیک، الگوریتم round-robin (پخش سمپلی کمی متفاوت در هر بار نواختن یک ساز کوبه‌ای) و قابلیت میکروفون‌گذاری پیشرفته نیز در این پلاگین وجود دارد که همگی در کنار یکدیگر، به حاصل شدن یک درام لاین با صدایی بسیار طبیعی کمک می‌کنند. در کل، Orchestral Tools Berlin Percussion یک بانک صوتی بسیار کامل و پیشرفته از اصوات کوبه‌ای آکوستیک و بسیار طبیعی است که می‌تواند گزینه‌ای بی‌نظیر برای ساخت موسیقی سینماتیک باشد.

Tom Holkenborg’s Percussion

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

این بانک صوتی بر پایه نرم‌افزار میزبان SINE Player شرکت Orchestral Tools ساخته شده است و برای استفاده از آن، باید آن را در این نرم‌افزار بارگذاری کنید. این مجموعه سازهای کوبه‌ای، یکی از دو بانک صوتی سیگنچری است که با همکاری آهنگساز خبره، Tom Holkenborg ساخته شده است و اصوات آن، در چند مجموعه کیت‌های اجرا، درام‌های بیس، طبل‌های سوردو، طبل‌های توپان، درامز کنسرت، درام کیت‌های ساخت شرکت Taye، طبل‌های رژه ارتش و درام‌های ویژه دسته‌بندی شده است. هدف این پلاگین نیز همانند Berlin Percussion، فراهم آوردن صدای سازهای آکوستیک به طبیعی‌ترین شکل ممکن است؛ پس اگر به دنبال افزودن درام‌هایی بسیار طبیعی به موسیقی خود هستید، Tom Holkenborg’s Percussion گزینه‌ای عالی برای شماست.

Spitfire Audio

Percussion Swarm

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

Percussion Swarm بهترین ابزار برای ساخت بافت‌های صوتی کوبه‌ای با استفاده از سمپل‌های سازهای کوبه‌ای ارکسترال است. با استفاده از این پلاگین، شما می‌توانید به شکلی بسیار آسان، ابرهای ریتمیکی را خلق کنید که برای پیش‌درآمد‌های آریتمیک موسیقی و تعلیق‌های طولانی فیلم بسیار مناسب هستند. Percussion Swarm، رویکردی متفاوت از پرکاشن سینماتیک را ارائه می‌کند که از قضا می‌تواند بسیار کاربردی نیز ظاهر شود.

Hans Zimmer Percussion Professional

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

Hans Zimmer Percussion Professional همانگونه که از نامش پیداست، بخشی بزرگ از پالت صوتی سازهای کوبه‌ای آهنگساز افسانه‌ای فیلم و سریال،‌ هانس زیمر (Hans Zimmer) را به شما ارائه می‌کند. نسخه Professional این پلاگین نفیس، حاوی لوپ‌ها و سمپل‌هایی از آهنگسازانی مشهور همچون Junkie XL ،Geoff Foster ،Alan Meyerson و Steve Lipson نیز هست و میکس‌های استریوی بهینه و سبک و امکاناتی همچون یازده موقعیت متفاوت میکروفون‌گذاری را نیز به کاربر ارائه می‌کند.

Vir2

Vital Series: Mallets و Vital Series: Sticks

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

پلاگین‌های Vital Series: Mallets و Vital Series: Sticks از شرکت Vir2، دو ساز مجازی بی‌نظیر هستند که رویکرد آنها، بسیار متفاوت و چیزی میان ارائه صداهای آکوستیک به شکل طبیعی و اصوات خلاقانه الکترونیک است.

Vital Series: Sticks از چهار استپ سکوئنسر مجزا و مستقل برخوردار است که می‌توانند با استفاده از سمپل‌هایی غیرمعمول همچون صدای کشیده شدن فرچه فلزی بر روی مقوا و فرچه نایلونی بر روی شیشه، ریتم‌هایی بسیار پیچیده و جذاب تشکیل دهند.

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

Vital Series: Mallets در مقابل، امکان لایه‌بندی صدای هشت ساز کوبه‌ای ارکسترال کوک‌دار را به آهنگساز می‌دهد. این ساز‌ها ماریمبا، زایلوفون، گلوکنشپیل (glockenspiel)، بلز لوله‌ای، ماریمبای شیشه‌ای، بلز عادی، ویبرافون و کروتالز هستند. این پلاگین می‌تواند صدای چندین نوع چوب نوازندگی سازهای کوبه‌ای را شبیه‌سازی کند و امکاناتی چون انولوپ‌های مجزا برای هر صدا، کنترل میکس و چندین افکت را نیز ارائه می‌کند.

Cinematique Instruments

Ensemblia 2

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

Cinematique Instruments Ensemblia 2 از شش استپ سکوئنسر مستقل برخوردار است که می‌تواند با استفاده از آن و بهره‌گیری از صدای سازهای کوبه‌ای آکوستیک و چند صدای الکترونیک خلاقانه، به شما در ساخت ریتم‌هایی جذاب و متفاوت کمک کند. سمپل‌های این پلاگین با توجه به سبک موسیقی خود دسته‌بندی شده‌اند که شامل دسته‌های jazz، folk ،urban و چندین دسته دیگر می‌شود و شما می‌توانید با توجه به سبک موسیقی خود، یکی از آنها را انتخاب کنید. Ensemblia 2 از رابط کاربری مجزا برای دسترسی به امکانات میکس نیز برخوردار است؛ اما بخش اصلی و در واقع جذاب‌ترین بخش این پلاگین، سکوئنسر آن است که تمامی جادوی ریتمیک آن، در این بخش اتفاق می‌افتد. Ensemblia 2 می‌تواند با رویکرد ویژه خود، اصوات و ریتم‌هایی بسیار جذاب را به موسیقی شما بیفزاید و عملکردی بسیار رضایت‌بخش نیز در ساخت موسیقی سینماتیک داشته باشد.

Native Instruments

Action Strikes

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

Action Strikes یکی از پلاگین‌های پرکاشن Native Instruments است که با رویکردی ویژه و با هدف تولید صدای سازهای کوبه‌ای آکوستیک به شکلی طبیعی ساخته شده است. اصوات قابل ارائه توسط این پلاگین در سه رابط کاربری مجزا موسوم به instrument ،hits و ensemble قابل دسترسی هستند که هر یک با برخورداری از زیردسته‌هایی همچون low، mid و high، می‌تواند یافتن صدای مورد نظر را با توجه به ماهیت و محدوده فرکانسی آن برای شما تسهیل کند. اگر یک آهنگساز به شکل تئوریک و سنتی هستید، بخش نت‌نویسی این پلاگین می‌تواند برای شما در ساخت ریتم‌ها بسیار کاربردی باشد. Action Strikes یک ابزار بی‌نظیر برای ساخت ریتم‌های سینماتیک عظیم و کوبنده است و می‌تواند حس نوازندگی سازهای کوبه‌ای را نیز به شکلی بسیار طبیعی شبیه‌سازی کند.

Red Room Audio

Saga: Acoustic Trailer Percussion

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

Saga: Acoustic Trailer Percussion از شرکت Red Room Audio، یک مجموعه صوتی از سازهای کوبه‌ای بدون کوک همچون درام‌ها، سنج‌ها، انواع سندان، ورق‌های فلزی و غیره است. همچنین این پلاگین صدای سازهای کوبه‌ای بومی همچون طبل تایکو و سوردو را نیز شبیه‌سازی می‌کند. صدای تولیدشده توسط Saga: Acoustic Trailer Percussion، بسیار تمیز و شفاف است و کاربر می‌تواند صدای مورد نظر خود را به آسانی و تنها با تنظیم چند پارامتر از آن دریافت کند. به‌علاوه، این پلاگین قابلیت افزودن چهار افکت به‌صورت همزمان به اصوات خود را نیز به کاربر می‌دهد تا بتوان با استفاده از آن، اصواتی خلاقانه‌تر تولید کرد. این مجموعه صوتی، محصولی بسیار کاربردی است که می‌توان از آن در بازه‌ای وسیع از موسیقی، از جمله موسیقی تریلر فیلم استفاده کرد.

Laboratory Audio

Strikeforce

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

به‌محض شروع به کار با Strikeforce، متوجه قدرت فوق‌العاده آن در تولید اصوات سازهای کوبه‌ای خواهید شد. این پلاگین پرکاشن از یک رابط کاربری بسیار غیرمعمول برخوردار است که در آن، دو میکس با میکروفون‌گذاری نزدیک و دور وجود دارد و هر یک، از پارامترهای کوک و ADSR مجزایی برخوردارند. شما می‌توانید با ترکیب دو حالت صوتی این پلاگین، اصواتی بسیار جذاب را تولید کنید. علاوه بر این، Strikeforce الگوریتم round-robin را در دو حالت مختلف سریالی و تصادفی ارائه می‌کند و از قابلیت تعیین منحنی velocity و امکاناتی مشابه نیز برخوردار است که همگی، ساخت یک درام لاین خلاقانه و بسیار پیشرفته را برای آهنگسازان ممکن می‌سازند. Strikeforce اصوات قابل تولید خود را در دو دسته‌بندی مختلف تک‌صدا و مجموعه صوتی ارائه می‌کند که هر یک نیز بسته به نوع صدای خود، در دسته‌بندی مجزایی قرار گرفته‌اند. از مهمترین این دسته‌بندی‌ها می‌توان به دسته سازهای کوبه‌ای عادی همچون انواع درام، اشیاء همچون سندان و سایر اصوات مشابه و صداهای تیک‌گونه اشاره کرد که برای استفاده در بخش‌های تعلیق موسیقی سینماتیک بسیار کاربردی هستند. پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر اکنون یک مجموعه صوتی پرکاشن در اختیار دارید، Strikeforce را مورد آزمایش قرار دهید؛ زیرا این محصول از Laboratory Audio با رویکرد بسیار متفاوت خود، می‌تواند برای تمامی آهنگسازان بسیار جذاب و کاربردی باشد.

ProjectSAM

True Strike

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

True Strike یکی از چندین پلاگین شگفت‌انگیز شرکت ProjectSAM است؛ شرکتی که طراحی رابط کاربری پلاگین‌های خود را با نه با نگاه یک برنامه‌نویس، بلکه با در نظر گرفتن نگاه یک آهنگساز انجام می‌دهد. در این پلاگین، یکی از بخش‌ها این امکان را به شما می‌دهد تا تنها با یک کلیک در یکی از بخش‌های خالی، یک ساز جدید به کیت ساخته‌شده خود بیفزایید و یک پلاگین مرکب از True Strike، تنها در یک پلاگین میزبان Kontakt داشته باشد. این پلاگین مجموعه‌ای وسیع از اصوات سازهای کوبه‌ای را ارائه می‌کند که شامل سازهای کوک‌دار و سازهای بدون کوک می‌شود. علاوه بر اینها، True Strike کیت‌های آماده‌ای را نیز در اختیار کاربر می‌گذارد که هر یک می‌تواند برای سبک و نوعی خاص از موسیقی بسیار مناسب باشد.

صفحه map در رابط کاربری این ساز مجازی، امکان شخصی‌سازی کل اجزای آن را به کاربر می‌دهد و همچنین صفحه performance آن نیز شکلی سه‌بعدی و قابل درک از سازهای کوبه‌ای انتخاب شده و موقعیت آنها به کاربر نمایش می‌دهد. این بخش همچنین امکاناتی چون قابلیت میکروفون‌گذاری به روش‌های مختلف و قراردهی سازها در انواع فضاهای مختلف را نیز به کاربر می‌دهد.

هنگام استفاده از امکانات پیشرفته‌تر True Strike، یک صفحه کوچک راهنما همواره در بالای صفحه ظاهر می‌شود که می‌تواند به شما در یادگیری کاربری پلاگین کمکی شایان کند و شما را از مطالعه راهنمای آن کاملاً بی‌نیاز سازد.

اگر به یک پلاگین سازهای کوبه‌ای جامع ولی ساده نیاز دارید که تمامی اصوات سنتی و آکوستیک کوبه‌ای را در یک رابط کاربری آسان به شما ارائه کند، True Strike انتخابی عالی برای شماست.

UVI

Asteroid Cinematic

بهترین بانک‌های صوتی سازهای کوبه‌ای

Asteroid Cinematic از شرکت UVI یک مجموعه صوتی بی‌رقیب است که می‌توان از آن در نرم‌افزار میزبان UVI یعنی Falcon یا نرم‌افزار آهنگسازی رایگان UVI استفاده کرد. این محصول با مضمونی کاملاً متفاوت طراحی شده است و رابط کاربری آن برای آهنگسازان سبک‌های تجربی و طراحان صدا بسیار جذاب خواهد بود. Asteroid Cinematic می‌تواند در لحظه هفت صدای مجزا را تولید کند که هر کدام از یک سکوئنسر مستقل و امکاناتی همچون تنظیم velocity ،pan، کوک، decay، ریورب و دیلی صدا برخوردار است.

مجموعه صوتی Asteroid Cinematic از سازهای کوبه‌ای استاندارد ارکسترال با انواعی مختلف بسته به سبک موسیقی تا اصواتی بدیع‌تر و الکترونیک را پوشش می‌دهد. حتی اگر فکر می‌کنید که در حال حاضر پلاگین‌های سازهای کوبه‌ای مورد نیاز خود را در اختیار دارید، باز هم پیشنهاد می‌کنیم Asteroid Cinematic را امتحان کنید تا دنیایی بسیار وسیع و بی‌بدیل از طراحی اصوات کوبه‌ای را تجربه کنید.

Audio Imperia

Cerberus

بانک صوتی پرکاشن Cerberus در محیط کاربری خود به چهار قسمت پچ‌های چندگانه، پچ‌های واحد، لوپ‌ها و بخش طراحی صدا تقسیم شده است. پس از چند دقیقه استفاده از این پلاگین، مطمئناً آن را ابزاری بسیار کاربردی خواهید دانست. رابط کاربری این پلاگین بسیار ساده و خوش‌ساخت است و ظاهر آن نیز برای کاربر چشم‌نواز است. هر یک از پچ‌های چندگانه Cerberus قابلیت نواختن به چند روش مختلف را دارند. همچنین، رول‌های کرشندو در این پلاگین بسیار طبیعی و خوش‌صدا هستند و می‌توانند برای آهنگسازان بسیار کارگشا ظاهر شوند. علاوه بر اینکه سمپل‌ها در Cerberus کیفیتی عالی دارند، شما به تنظیماتی پیشرفته از آنها از جمله ریورب و منحنی velocity نیز دسترسی دارید. لوپ‌های موجود در این پلاگین که در چهار دسته سریع، آرام، ۹۰ BPM و ۱۲۰ BPM مرتب‌سازی شده‌اند، بسیار الهام‌بخش هستند و می‌توانید از آنها به‌عنوان بنیان موسیقی خود استفاده کنید و یک اثر کامل را با استفاده از آنها بسازید. همه این موارد در کنار مجموعه‌ای کامل از افکت‌ها، پلاگینی کامل از Audio Imperia Cerberus ساخته‌اند که می‌تواند برای ساخت درام لاین در هر سبکی از موسیقی، جوابگوی نیاز شما باشد.

بخش طراحی صدای این پلاگین از چند صدای پایه بسیار خلاقانه و جذاب برخوردار است که به نظر می‌رسد از سمپل‌های سازهای کوبه‌ای ساخته شده‌اند. در کل، Cerberus را می‌توان پلاگینی عالی چه برای ساخت ریتم‌های کامل و چه طراحی صدا دانست.

دیگر پلاگین‌های مناسب برای ساخت لاین پرکاشن

  • Sample Logic Rhythmology
  • Sample Logic M.A.P
  • Symphonic Elements: Drums
  • Cinesamples Cinepercs
  • AudioBro LADD (LA Drama Drums)

امیدواریم با مطالعه این مقاله، بتوانید ریتمی کوبنده برای موسیقی فیلم یا بازی خود تولید کنید و اثری فاخر بسازید. شما از چه پلاگین یا روشی برای ساخت الگوهای ریتمیک موسیقی خود استفاده می‌کنید؟ لطفاً نام پلاگین یا روش مورد استفاده خود را در بخش پایینی همین مطلب بنویسید و آن را با ما و مخاطبین گیتار ایران در میان بگذارید.

منبع: Pro Audio Files
نویسنده: Philip Mantione
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *