چگونه بهترین گیتار آکوستیک را برای خودمان انتخاب کنیم؟

انتخاب بهترین گیتارِ آکوستیک ممکن، با توجه به سلیقه شخصی خود، یک روند هیجان انگیز است؛ اما با وجود آنکه هزاران هزار مدل و برندِ با کیفیت، سعی در جلب کردن نظر شما دارند، انتخاب شما نباید تحت تاثیر تبلیغات قرار گرفته و غافلگیرتان کند. اولین و مهمترین قدم بسیار ساده است؛ از خود بپسرید: ” کجا و چگونه می خواهم از گیتارم استفاده کنم؟ “. فهمیدن این مسئله که آیا می خواهید از گیتارتان برای اجرا روی صحنه استفاده کنید، برای تمرین در خانه ساز نیاز دارید یا گیتاری کلکسیونی می خواهید که با گذر زمان ارزش آن بیشتر شود، به شما کمک میکند دقیق تر سراغ ساز مطلوبتان بروید.

Tone wood : شخصیت صدایی

تُن وود (چوب مورد استفاده در ساخت ساز) مناسب برای هر گیتاریست، عمدتا به دو موضوع وابسته است. جنس صدای مورد علاقه نوازنده و شدت ضربه زدن (تاچ) او. به عنوان مثال یک نوازنده “فینگر استایل” به چوبی احتیاج خواهد داشت که به ضربات نرم او پاسخ داده و کاملا به ارتعاش دربیاید، تا چوبی که به ضربات سنگین پیک برای صدا دهی نیاز دارد. به عقیده سازندگان گیتار، چوب صفحه صدا (Top Wood) مهمترین عنصر برای تخمین این مسئله است که شخصیت صدای گیتار چگونه خواهد بود.

پس از چوب صفحه صدا و در گام بعدی، چوب های بکار رفته در کناره ها، پشت ساز و دسته مشخص کننده صدای کلی گیتار هستند. و در آخر جنس چوب سایر قسمت ها از قبیل بریسنگ ها (Bracing)، بایندینگ ها (Bindings) بریج و فینگر برد، تنها می توانند به ارتقاء کیفیت صدا کمک کنند و تاثیر زیادی در شخصیت صدایی ساز ندارند.

اما به خاطر داشته باشید که جنس چوب بکار گرفته شده در ساخت ساز، به تنهایی تضمین کننده ارائه صدایی خوب و مطلوب نیست. طراحی گیتار، مهارت سازنده آن و کیفیت چوب بکار رفته در ساخت نیز به همان اندازه اهمیت دارد.

Spruce: اسپروس چوبی استاندارد برای ساخت صفحه صدای گیتار است و مورد استفاده ترین گونه آن سیتکا (Sitka) می باشد. ترکیب استحکام این چوب با وزن کمش، آن را به چوبی با خاصیت طنین صدای فوق العاده مبدل کرده. اسپروس همچنین دارای تُنی قدرتمند است که در مقابل ضربات سنگین نیز وضوح مثال زدنی خود را حفظ می کند.

Cedar: سدار، و بخصوص سدار قرمز وسترن، به جهت بالانس و گرمای خاص صدایش در بین چوب های مورد استفاده در صفحه صدا، بسیار محبوب است. مخصوصا نوازندگان فینگر استایل به خاطر واکنش سریع، قدرتمند و منحصر به فرد این چوب در برابر ضربات نرم، علاقه خاصی به این چوب دارند.

Mahogany: مهوگانی اگر به عنوان چوب صفحه صدا استفاده شود، با توجه به چگالی بالا و ساختارش، ریسپانس (نسبت واکنش صدایی گیتار، به شدت ضربه) و محتوی اورتن (Overtone) پایینی دارد. اما این موارد به این معناست که مهوگانی اگر به عنوان چوب صفحه صدا استفاده گردد، گیتار مورد نظر چنان صدای پانچی (Punchy) ارائه می کند که آن را برای سبک های بلوز و southern country تقریبا بی رقیب می سازد. از طرف دیگر اگر از مهوگانی برای ساخت کناره ها و پشت ساز استفاده گردد طنین ساز را افزایش داده و اورتن های بیشتری به صدای ساز اضافه می کند.

Maple: گونه های مختلف مِیپِل، از جمله Big Leaf، Sugar و Bearclaw با توجه به ریسپانس پایین و درجه رطوبت داخلی بالایشان شفافیت صوتی بالاتری نسبت به سایر چوب ها ارائه می کنند. در نتیجه این ویژگی ها، شخصیت صدایی چوب استفاده شده در صفحه صدای ساز بهتر شنیده می شود و رنگ یا لحجه خاصی به آن اضافه نمی گردد.

گردآورنده:
امیر مهرپویا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *