Prashant Aswani PA28: یک گیتار سیگنچر استثنایی از شارول

گیتار الکتریک شارول Prashant Aswani Signature Pro-Mod So-Cal Style 1 PA28

امروز، شرکت شارول از یک گیتار الکتریک جذاب پرده‌برداری کرد که برای نوازنده برجسته آمریکایی، پراشانت اسوانی (Prashant Aswani) ساخته شده است. این ساز که Prashant Aswani Signature Pro-Mod So-Cal Style 1 PA28 نام دارد، از نظر توجه به جزئیات، یکی از برترین مدل‌‌های تولیدشده توسط شارول در سالهای اخیر به شمار می‌آید.

استادکاران شارول برای ساخت این گیتار کوشیده‌اند تا تمام جزئیات ساز را با خواسته‌های اسوانی هماهنگ کنند و یک ابزار موسیقایی عالی برای این نوازنده و سِشِن پلیر پرکار خلق کنند. اسوانی یک گیتاریست آمریکایی هندی‌تبار است که در طی سالهای فعالیت خود، علاوه بر انتشار چندین آلبوم انفرادی، با هنرمندانی چون هربی هنکاک، جاستین تیمبرلیک و گرگ هاو (Greg Howe) نیز همکاری کرده است.

شاید در نگاه اول به نظر برسد که Prashant Aswani PA28 تفاوت خاصی با سایر هم‌خانواده‌های خود ندارد؛ اما در نگاهی دقیق‌تر متوجه خواهید شد که برخی از وجوه این ساز، منحصربه‌فرد هستند.

بدنه سبک این گیتار الکتریک از چوب توسکا (آلدر) ساخته شده است و بخش‌ پشتی و نقاط اتصال دسته به بدنه به‌نحوی تراش خورده است که حداکثر راحتی برای نوازنده پدید آید. دسته ساز از چوب افرا (میپل) ساخته شده و با بهره‌گیری از میله‌هایی از جنس گرافیت تقویت شده است. این دسته با چهار پیچ به بدنه متصل شده است و میزان فرت‌بوردی از چوب رُزوود است. ریدیس (شعاع) فینگربورد ۱۲ اینچ است و ۲۲ فرت جامبو بر روی آن نصب شده است.

Charvel Prashant Aswani Signature Pro-Mod So-Cal Style 1 PA28

تا اینجا، مشخصات Prashant Aswani PA28 تفاوت خاصی با سایر اعضای سری So-Cal ندارد؛ اما اکنون به نقاط تمایز این ساز با هم‌خانواده‌هایش می‌پردازیم.

نخستین نکته منحصربه‌فرد در مورد گیتار سیگنچر اسوانی، عرض متغیر دسته آن است. عرض دسته این ساز در نات، ۴۲ میلی‌متر است و به‌تدریج با نزدیک شدن به بدنه، عرض آن اندکی بیشتر می‌شود تا به ۴۲.۹ میلی‌متر برسد. طبق گفته اسوانی، این امر موجب می‌شود که نواختن سولو در فرت‌های نزدیک به بدنه برای او آسان‌تر شود.

پیکاپ‌های Charvel Prashant Aswani Signature Pro-Mod So-Cal Style 1 PA28 نیز بی‌همتا هستند و به‌طور مشخص برای این نوازنده طراحی شده‌اند. این پیکاپ هامباکر که PA28 نام دارد، با بهره‌گیری از آهنرباهای النیکو ۳ ساخته شده است و بنا بر گفته شرکت سازنده، از صداهای کلین درخشان تا صداهای خشن و آتشین را در اختیار نوازنده می‌گذارد. پیکاپ‌ها از طریق یک سوئیچ انتخاب پیکاپ پنج-حالته، یک ناب ولوم و یک ناب تُن، کنترل می‌شوند.

افزون بر پیکاپ‌ها و دسته، بریج این گیتار الکتریک نیز در هیچ‌یک از اعضای سری So-Cal نظیر ندارد. شارول در این ساز از ترمولو بریج قفل‌شونده Wilkinson WVS 130 CR بهره گرفته است که نرمی حرکت و ثبات کوک فلوید رز را بدون نیاز به نات قفل‌شونده ارائه می‌کند.

از آنجا که اسوانی به گیتارهای وینتج و قدیمی علاقه دارد، برای گیتار الکتریک سیگنچر خود، فینیش لاک نیتروسلولز را انتخاب کرده است که با گذر زمان، سالخورده و کهنه می‌شود. Aswani Signature Pro-Mod So-Cal Style PA28 به یک رنگ چشم‌نواز به نام Inca Silver مزین شده است که در تلفیق با سایر اجزای ساز، زیبایی ظاهری کم‌نظیری را پدید آورده است.

گیتار الکتریک شارول

اسوانی در مورد همکاری خود با شارول می‌گوید: «تمامی مشخصات و اجزای PA28 با دقت و وسواس بسیار زیاد انتخاب شده است؛ زیرا من می‌خواستم محصول نهایی، ابزاری عالی برای بیان ایده‌های موسیقایی‌‌ام باشد و در عین حال، نواختن با آن نیز آسان باشد. از پروفایل دسته گرفته تا پیکاپ‌های مدرن الهام‌گرفته از نمونه‌های قدیمی، شارول در ساخت تمام جزئیات این ساز به نحو احسن عمل کرده است. شاید PA28 گیتار سیگنچر من باشد؛ اما می‌تواند گیتار سیگنچر هر نوازنده‌ دیگری باشد که با آن موسیقی خلق می‌کند.»

از دیگر مشخصات Prashant Aswani PA28 می‌توان به تیونرهای قفل‌شونده شارول، نات Graph Tech TUSQ XL، لبه‌های گردشده فینگربورد برای افزایش راحتی دست، پتانسیومترهای Dunlop Super Pots، اینلِی‌های کرم‌رنگ، نشانگرهای Luminlay در لبه‌ دسته و طول اسکیل ۲۵.۵ اینچ اشاره کرد.

گیتار الکتریک شارول Prashant Aswani Signature Pro-Mod So-Cal Style 1 PA28، امروز با قیمت ۱۳۹۹ دلار به بازار عرضه شده است. این محصول در کارخانه شارول واقع در انسنادای مکزیک تولید می‌شود.

منبع: Guitar World و Charvel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *