۵ نکته که باید هنگام خرید کارت صدا به آنها دقت کنید

کارت صدا آدینت

خرید کارت صدا (آدیو اینترفیس) می‌تواند یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت یک استودیو باشد؛ زیرا این دستگاه به‌نوعی مرکز استودیو محسوب می‌شود و تمامی سیگنال‌های ورودی مانند سیگنال میکروفون‌ها و سازها و سیگنال‌های خروجی مانند سیگنال ارسالی به اسپیکرها و هدفون، از آن عبور می‌کنند. به همین دلیل نیز خرید یک آدیو اینترفیس باکیفیت می‌تواند تفاوتی مشهود در کیفیت خروجی نهایی استودیوی شما ایجاد کند.

در این مقاله به پنج نکته‌ای که باید هنگام انتخاب و خرید کارت صدا به آنها توجه کنید، خواهیم پرداخت.

۱. خروجی‌ها و ورودی‌های مورد نیاز

اولین نکته‌ای که باید هنگام خرید یک کارت صدای جدید به آن توجه کنید، برخوردار بودن مدل مورد نظر از تمامی ورودی‌ها و خروجی‌های مورد نیاز شماست.

اگر یک آهنگساز هستید که در بیرون از استودیو و خانه نیز به ساخت موسیقی می‌پردازید، یک کارت صدای USB با یک پری‌امپ میکروفون و یک ورودی اینسترومنت برای استفاده شما کفایت می‌کند. در این صورت، پیشنهاد ما به شما کارت صدایی کوچک اما باکیفیت مانند Audient iD4 یا Focusrite Scarlett Solo است.

اما اگر استودیویی نسبتاً بزرگ دارید و قصد دارید از افکت‌های خارجی نیز استفاده کنید، باید کارت صدایی را انتخاب کنید که به ورودی‌ها و خروجی‌های بیشتری مجهز باشد.

کارت صدا آدینت

همچنین اگر لوازم استودیویی دیجیتالی دارید که به ورودی‌ها و خروجی‌های دیجیتال مانند S/PDIF و ADAT مجهز هستند، انتخاب یک کارت صدای مجهز به این پورت‌ها و اتصال آن به دستگاه‌های مذکور، می‌تواند به شما امکان افزایش بسیار آسان ورودی‌ها و خروجی‌های استودیویتان را بدهد.

بهتر است هنگام انتخاب کارت صدا، آینده را نیز در نظر بگیرید. شاید در حال حاضر ستاپی ساده در استودیوی خود داشته باشید؛ اما بد نیست که یک کارت صدا با ورودی‌ها و خروجی‌های بیشتر در اختیار داشته باشید تا در صورت خرید لوازم استودیویی جدید، با کمبود ورودی و خروجی مواجه نشوید.

۲. بودجه

بودجه را می‌توان تعیین‌کننده‌ترین امر در هنگام ساخت یک استودیوی خانگی یا حرفه‌ای دانست.

هنگام ساخت استودیو، باید از کیفیت مناسب تمامی اجزای زنجیره سیگنال خود اطمینان حاصل کنید؛ این امر بدین معناست که برای دستیابی به کیفیت صدای بالا در استودیو، باید کارت صدا، اسپیکر مانیتورینگ، میکروفون و تمامی اجزای دیگر استودیوی شما از کیفیتی بالا برخوردار باشند.

خرید کارت صدا

اگر کارت صدای شما کیفیت صدای خوبی نداشته نباشد، حتی اتصال بهترین اسپیکرها و میکروفون‌ها به آن نیز نتیجه رضایت‌بخشی در پی نخواهد داشت.

به این نکته توجه کنید که برخی از اوقات، پرداخت هزینه کمی بیشتر برای خرید کارت صدا، می‌تواند مزایای کیفی بسیاری برای شما به دنبال داشته باشد.

۳. کیفیت ساخت

یکی دیگر از فاکتورهایی که باید در زمان انتخاب کارت صدا به آن توجه کرد، کیفیت ساخت، دوام و استحکام دستگاه است. کارت صداهایی با بدنه و ناب‌های فلزی معمولاً دوام بیشتری از نمونه‌های پلاستیکی دارند و تحمل بیشتری در برابر ضربات و فشار خواهند داشت؛ در نتیجه می‌توانید از آنها بدون نگرانی در استودیوهای شلوغ استفاده کنید یا حتی آنها را در کوله‌پشتی خود انداخته و در مکانی دیگر به تولید موسیقی بپردازید.

خرید کارت صدا

حس ناب‌ها، دکمه‌ها و بدنه دستگاه نیز برای بسیاری از افراد امری مهم است. ناب‌ها و دکمه‌ها مکرراً مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند و اگر از موادی باکیفیت ساخته شده باشند، تجربه‌ای بسیار بهتر را برای شما رقم خواهند زد.

۴. امکانات

برخی از امکانات و قابلیت‌های جانبی کارت صدا بسیار کاربردی هستند و در زمان انتخاب از میان گزینه‌های مختلف، باید اطمینان حاصل کنید که مدل مورد نظر شما نیز از آنها برخوردار باشد.

اگر قصد میکس و ضبط حرفه‌ای را دارید، امکاناتی مانند میکس با تأخیر پایین و کنترل‌ مانیتور (monitor control)، قابلیت‌هایی هستند که کارت صدای شما باید از آنها بهره‌مند باشد. قابلیت مانیتورینگ با تأخیر پایین، به نوازنده و خواننده اجازه می‌دهد تا صدای خود را بدون هیچ‌گونه وقفه بشنود. همچنین کنترل‌های مانیتورینگ امکان پایش آسان صدا را به تمامی اعضای استودیو می‌دهند.

اکثر آدیو اینترفیس‌های گران‌قیمت‌تر و بزرگ‌تر، از نرم‌افزاری کامپیوتری برخوردارند که می‌توان با استفاده از آن، امکانات دستگاه را کنترل کرد. این نرم‌افزار باید ساده و در عین حال جامع و خوش‌ساخت باشد تا بتوان با استفاده از آن و در کوتاهترین زمان ممکن، تنظیمات لازم را انجام داد و ساخت و ضبط موسیقی را شروع کرد.

خرید کارت صدا

برخی از کارت صداها نیز از کنترل‌های سخت‌افزاری برخوردارند که امکان کنترل برخی از پارامترهای موجود در DAW (نرم‌افزار آهنگسازی) را بدون استفاده از ماوس به کاربر می‌دهند. بهترین مثال برای این ویژگی، قابلیت ScrollControl کارت صداهای شرکت آدینت است که به کمک آن می‌توانید با استفاده از ناب ولوم اصلی کارت صدا و بدون نیاز به استفاده از ماوس، به تنظیم بسیاری از پارامترهای موجود در DAW بپردازید. این قابلیت، باعث صرفه‌جویی در زمان شما نیز خواهد شد.

۵. کیفیت صدا

آخرین و مهم‌ترین نکته، کیفیت صدای آدیو اینترفیس مورد نظر شما است. اگر امکان تست مدل مورد نظر خود را ندارید، خواندن مشخصات فنی آن می‌تواند تا حد زیادی به شما در درک کیفیت صدای آن کمک کند.

مؤثرترین مؤلفه فنی در کیفیت صدای یک کارت صدا، میزان نویز و اعوجاج آن است؛ این مؤلفه در مشخصات فنی محصول با عبارت Total Harmonic Distortion + Noise یا THD+N نشان داده می‌شود و هرچه مقدار آن کمتر باشد، عملکرد صوتی دستگاه بهتر خواهد بود.

هنگام مطالعه مشخصات فنی آدیو اینترفیس، احتمالاً با مشخصه‌ای به نام Dynamic Range نیز برخورد خواهید کرد. داینامیک رنج، بیانگر شدیدترین و ملایم‌ترین سیگنالیست که کارت صدا قادر به پردازش آن است. هر چه مقدار این مؤلفه‌ بیشتر باشد، احتمالاً با کارت صدای باکیفیت‌تری سر و کار خواهید داشت. اما در نظر داشته باشید که موسیقی‌های امروزی معمولاً از داینامیک رنجی بسیار پایین‌تر از حداکثر داینامیک رنج یک آدیو اینترفیس مدرن برخوردارند و به همین دلیل نیز این مشخصه اهمیت چندانی ندارد.

خرید کارت صدا

مؤلفه‌ دیگری که توسط برخی از شرکت‌های تولیدکننده منتشر می‌شود و باید به آن دقت کنید، منحنی پاسخ‌دهی فرکانسی است. احتمالاً می‌دانید که این منحنی، بیانگر دقت و صحت سیگنال بازتولیدشده توسط کارت صدا در هر یک از محدوده‌های طیف فرکانس صوتی است. منحنی پاسخ‌دهی فرکانسی در حالت ایده‌آل باید یک خط افقی کاملاً هموار باشد؛ اما می‌توان گفت که دستیابی به یک منحنی کاملاً هموار در ابزارهای صوتی غیرممکن است و حتی منحنی بهترین و گران‌قیمت‌ترین آنها نیز چند فراز و نشیب کوچک در خود دارد. اما وجود ناهمواری‌های شدید در این منحنی بدین معناست که کارت صدای مورد نظر توانایی بازتولید دقیق و بدون اغراق صدا را ندارد و پروسه میکس را برای شما دشوار خواهد ساخت. پس به هموار بودن هرچه به بیشتر این منحنی دقت کنید.

برخی از سازندگان آدیو اینترفیس و سایر تجهیزات استودیویی، مشخصات فنی محصولات خود را با در نظر گرفتن شرایط تست متفاوت ارائه می‌کنند تا آن را کمی بهتر جلوه دهند؛ به همین دلیل باید به مرجعی که سازندگان برای مشخصات فنی دستگاه‌های خود در نظر گرفته‌اند نیز دقت کنید.

آسان‌ترین راه برای حصول اطمینان از صحت مشخصات فنی یک کارت صدا این است که مطمئن شوید آزمایشات شرکت سازنده بر اساس استانداردهای AES17 صورت گرفته است. کسب این استاندارد بدین معناست که محصول مورد نظر شما در شرایطی شبیه به مصارف حقیقی مورد آزمون قرار گرفته‌اند. سازندگان معتبر معمولاً مشخصات فنی محصولات خود را با در نظر گرفتن این استاندارد اندازه‌گیری می‌کنند و این امر را به‌صورت رسمی نیز ذکر می‌کنند.

جمع‌بندی

در نهایت، مؤلفه‌های زیادی برای انتخاب کارت صدا وجود دارد که باید آنها را با توجه به شرایط استفاده خود از محصول، اولویت‌بندی کنید. امیدواریم این پنج نکته به شما در انتخاب گزینه ایده‌آل کمک کنند.

منبع: Audient
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *