عرضه نسل جدید امپلیفایرهای HT Venue از سوی Blackstar

آمپلی فایر گیتار بلک استار

روز گذشته، شرکت بلک‌استار (Blackstar Amplification) از نسل سوم امپلیفایرهای گیتار HT Venue رونمایی کرد.

این سری که HT Venue MKIII نام دارد، به فناوری شبیه‌ساز کابینت CabRig تجهیز شده است که پیش از این، در امپ‌های سری St. James و Amped شرکت بلک‌استار نیز وجود داشت و تحسین کاربران را برانگیخته بود.

امپ‌های جدید سری HT Venue شامل هد پنجاه واتی HT Club، هد صد واتی HT Stage، دو کامبوی ۱x12 و ۲x12 شصت واتی HT Stage و کامبوی چهل واتی HT Club می‌شوند.

همچنین چند کابینت‌ جدید نیز در این سری وجود دارد که شامل مدل‌های اوپن بک ۱x12 و ۲x12 و مدل‌های slanted-back و straight-back بزرگ ۴x12 می‌شوند. تمامی این کابینت‌ها از درایورهای ۱۲ اینچ ساخت شرکت Celestion برخوردار هستند.

امپلیفایرهای HT Venue MKIII به لامپ‌هایی از نوع EL34 مجهز هستند؛ اما طراحی ویژه مدار آنها، امکان تعویض لامپ‌ها با نمونه‌های ۶L6 را نیز به کاربر می‌دهد. بخش پری‌امپ هد‌های این سری نیز از لامپ‌هایی از نوع ECC83 بهره‌مند است.

در HT Venue MKIII، همانند نسل قبلی این محصولات، پنل جلویی میزبان مجموعه‌ای کامل از کنترل‌های امپ و EQ است؛ کنترل‌هایی که بازه صوتی بسیار وسیعی به این دستگاه‌ها می‌بخشند و آنها را به گزینه‌ای مناسب برای نوازندگی در اکثر سبک‌های موسیقی تبدیل می‌کنند.

آمپلی فایر گیتار Blackstar HT Venue

امپ‌های HT Venue MKIII، علاوه بر تغییرات داخلی نسبت به نسل‌های قبلی خود، به یک افکت ریورب دیجیتال نیز تجهیز شده‌اند که حالت عملکرد آن را می‌توان روی دو حالت Dark (که ریوربی از نوع room تولید می‌کند) و Light (که ریوربی با حال‌وهوای ریورب‌های plate دارد) تنظیم کرد.

اما مهمترین ارتقایی که این نمونه‌های جدید نسبت به نسل قبل خود شاهد آن بوده‌اند، فناوری CabRig است. این فناوری، بازه‌ای وسیع از پروفایل‌های شبیه‌سازی فضای اتاق، میکروفون، اسپیکر و کابینت را در اختیار کاربر می‌گذارد و می‌تواند ابزاری بسیار کاربردی برای ضبط صدای گیتار در استودیو باشد.

سیگنال پردازش‌شده با فناوری CabRig، از تمامی خروجی‌های امپ‌های HT Venue MKIII، از جمله خروجی لاین استریو، خروجی XLR و پورت USB قابل دریافت است و کاربر می‌تواند از تمامی این خروجی‌ها، صدای گیتار خود را همراه با ماهیت صوتی لامپی امپ و پردازش‌های ویژه CabRig، وارد سمپلر یا DAW کند.

همانطور که در تصاویر مشخص است، این محصولات جدید ظاهری متفاوت و مدرن‌تر نیز نسبت به نسل دوم خود دارند؛ البته که رابط کنترلی آنها تغییر چندانی نسبت به نسل قبلی‌شان نکرده است.

همانند اکثر محصولات بلک‌استار، بر روی امپ‌های HT Venue MK III نیز ناب ISF (مخفف Infinite Shape Feature) وجود دارد. این ناب، در واقع یک EQ جداگانه برای بخش اوردرایو است که با چرخاندن آن تا انتها به یک سمت، می‌توان صدایی بسیار شبیه به امپ‌های آمریکایی و با چرخاندن آن به سمت دیگر، می‌توان صدایی شبیه به امپ‌های مشهور انگلیسی تولید کرد. همچنین هر یک از کانال‌های این امپلیفایرها، دو حالت مختلف دارد که می‌توان آنها را از طریق فوت‌سوییچ انتخاب کرد.

آمپلی فایر گیتار Blackstar HT Venue

مدل‌های کوچک‌تر چهل وات و پنجاه وات این سری، یعنی HT Club 40 MK III و HT Club 50 MK III، از دو کانال خروجی کلین و اوردرایو برخوردارند که هر یک نیز دو ماهیت صوتی مختلف را به کاربر ارائه می‌کنند. یکی از این حالت‌ها که Voice 1 نام دارد، صدایی تمیز و شفاف همانند امپ‌های فندر تولید می‌کند و حالت دیگر که Voice 2 نام دارد، صدایی شبیه امپ‌های Class-A انگلیسی ارائه می‌کند.

در کانال اوردرایو نیز این دو حالت وجود دارد که حالت اول، صدایی با ماهیت کرانچ تولید می‌کند و حالت دوم، با افزودن کمی حجم به محدوده فرکانسی میدرنج، صدایی بسیار قوی و خشن به گیتار الکتریک می‌بخشد.

از سوی دیگر، مدل‌های بزرگتر شصت وات و صد وات، یعنی HT Stage 60 112 MK III ،HT Stage 60 212 MK III و HT Stage 100 MK III، از سه کانال خروجی برخوردارند که در کنار یکدیگر، بازه صوتی وسیع‌تری را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. تمام کانال‌ها در این امپ‌ها نیز از دو حالت مختلف برخوردارند که می‌توانند ماهیت‌های صوتی بسیار متفاوت، از صداهایی بسیار شفاف و تمیز تا صداهایی اوردرایوشده و بسیار خشن را در اختیار کاربر بگذارند.

کابینت اسپیکر Blackstar HT Venue

مدل‌های HT Venue همواره به‌دلیل انعطاف کاربری فوق‌العاده خود مشهور بوده‌اند و نسخه جدید آنها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در واقع، این امپ‌ها را می‌توان ابزارهایی مناسب برای نوازندگی در تمامی سبک‌ها و محیط‌ها دانست. همچنین تمامی اعضای این سری به یک سوییچ کاهش قدرت خروجی مجهز هستند که می‌توان با استفاده از آن، خروجی آنها را به ده درصد حالت حداکثری کاهش داد و با شدت صدایی پایین به تمرین و نوازندگی پرداخت؛ امکانی که باعث می‌شود این محصولات، حتی برای استفاده خانگی نیز مناسب باشند.

از دیگر ویژگی‌های امپ‌های HT Venue MKIII می‌توان به برخورداری آنها از یک افکت لوپ با سوییچ ۴dBv/-10dBv+، نرم‌افزار ادیتور اختصاصی موسوم به Architect و خروجی‌های هدفون و XLR ارتقاءیافته اشاره کرد.

قیمت و تاریخ عرضه محصولات سری HT Venue MKIII

قیمت اعلام‌شده از سوی Blackstar برای این محصولات به شرح زیر است:

هدها

  • HT Club 50 MK III: هشتصد و بیست و پنج پوند
  • HT Stage 100 MK III: نهصد و نود و نه پوند

کامبوها

  • HT Stage 60 112 MK III: نهصد و نود و نه پوند
  • HT Stage 60 212 MK III: هزار و صد و چهل و نه پوند
  • HT Club 40 MK III: هشتصد و نود و نه پوند

کابینت‌ها

  • HTV-112: دویست و شصت و نه پوند
  • HTV-212: سیصد و چهل و نه پوند
  • HTV-412A: پانصد و نود و نه پوند
  • HTV-412B: پانصد و نود و نه پوند

تمامی محصولات این سری، هم‌اکنون از طریق وب‌سایت بلک‌استار قابل پیش‌خرید هستند و به‌زودی به بازار جهانی عرضه خواهند شد.

منبع: Guitar World
نویسنده: Jonathan Horsley
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *