بهترین سیم‌های موجود در بازار برای گیتار کلاسیک

سیم گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک که با نام گیتار سیم نایلونی نیز شناخته می‌شود‌، سازی ایده‌آل برای افرادی است که قصد دارند در سبک‌هایی همانند فلامنکو به نوازندگی گیتار بپردازند. گیتار کلاسیک به دلیل سیم‌های نایلونی خود، می‌تواند سازی مناسب‌تر برای افراد مبتدی و کودکان نیز باشد؛ زیرا این نوع از سیم، بافتی بسیار نرم‌تر از سیم‌های فلزی دارد و نوازندگی با آن باعث بروز درد در انگشتان و زخم شدن آنها نمی‌شود.

سیم گیتار کلاسیک نیز مانند تمامی سازهای زهی دیگر، بخشی مصرفی از ساز است و باید آن را همانند روغن موتور خودرو، در فواصل زمانی مرتب تعویض کرد.

سیم‌های یک گیتار کلاسیک، بخشی حیاتی از آن به شمار می‌روند و کیفیت و وضعیت آنها می‌تواند تأثیری کاملاً مستقیم بر روی صدای ساز و حس نوازندگی با آن داشته باشد. به همین دلیل، استفاده از یک ست سیم باکیفیت و نو بر روی گیتار کلاسیک، می‌تواند باعث ارتقایی آسان و بسیار محسوس در کیفیت صدا و نوازندگی آن شود.

کیفیت و نوع سیم در یک گیتار کلاسیک، اهمیتی کمتر از چوب مورد استفاده در ساخت بدنه و تیغه‌های تقویتی داخل بدنه آن ندارد و می‌تواند به همین اندازه در تن گیتار اهمیت داشته باشد.

امروزه، انواع بسیاری از سیم گیتار کلاسیک در بازار وجود دارد که هر یک از آنها، از ویژگی‌ها و مزایای متفاوتی برخوردارند و می‌توانند تجربه صوتی و نوازندگی متفاوتی را برای شما به ارمغان بیاورند.

در این مطلب، سعی داشته‌ایم تا بهترین سیم‌های موجود در بازار در تمامی محدوده‌های قیمتی و انواع مختلف را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید از میان صدها مدل موجود در بازار، گزینه مناسب برای کاربری و ساز خود را به‌آسانی انتخاب کنید.

این مطلب شامل معرفی محصولاتی از برندهایی بسیار معتبر همچون ساوارز (Savarez)، داداریو (D’Addario)، ارنی بال (Ernie Ball) و Augustine می‌شود که هر یک از آنها می‌تواند برای دسته خاصی از نوازندگان با بودجه‌ای خاص مناسب باشد.

پیشنهاد می‌کنیم پیش از اینکه در مورد نوع سیم جدید گیتار کلاسیک خود تصمیم قطعی بگیرید، بخش راهنمای خرید این مطلب که در انتهای آن وجود دارد را نیز مطالعه کنید.

بهترین سیم‌های گیتار کلاسیک موجود در بازار

جایگاه شرکت معظم داداریو به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده سیم گیتار در بازار، به لطف نوآوری‌های بسیار این شرکت در این زمینه و کیفیت بسیار بالای محصولات آن حاصل شده است. این شرکت در طی سالیان فعالیت خود، روش‌هایی ویژه برای تولید سیم را ابداع کرده است که توسط هیچ کمپانی دیگری استفاده نمی‌شود. همچنین، تمامی سیم‌های گیتار تولید شرکت داداریو، در ایالت نیویورک کشور آمریکا تولید می‌شوند که می‌تواند به خودی خود، مهر تأییدی بر کیفیت بالای آنها باشد.

اگر بخواهیم بهترین سیم موجود در بازار برای گیتار کلاسیک از برند داداریو، چه از لحاظ عملکرد و چه از لحاظ ارزش قیمتی را به شما معرفی کنیم، باید از سری Pro-Arte Nylon نام ببریم که یکی از بهترین گزینه‌های موجود در بازار است.

D’Addario Pro-Arté Nylon که انتخاب اول ما برای استفاده در گیتار کلاسیک است، از سیم‌های بیسی با هسته نایلونی و پوسته‌ای از جنس مس نقره‌اندود و سیم‌های تربلی از جنس نایلون تک هسته‌ای تشکیل شده است که در کنار یکدیگر، حس نوازندگی عالی در کنار صدایی شفاف و بسیار پرطنین را به نوازنده ارائه می‌کنند.

شرکت ساوارز (Savarez) نیز یکی دیگر از کمپانی‌های بسیار مشهور در زمینه تولید سیم گیتار، خصوصاً گیتار کلاسیک است. ست Alliance HT Classic High Tension 540J این شرکت، از ماهیت صوتی بسیار روشن و شفافی بهره‌مند است که آن را به گزینه‌ای بسیار مناسب برای اجرای زنده در محیط‌های شلوغ‌تر تبدیل می‌کند. همچنین این محصول از ارزش قیمتی بسیار بالایی نیز برخوردار است.

در ادامه این مطلب، ده ست سیم به شما معرفی خواهیم کرد که از نظر ما، برترین مدل‌های موجود در بازار هستند و هر یک از آنها می‌تواند گزینه‌ای بی‌نقص برای انواع سلایق، شرایط و سبک‌های نوازندگی باشد.

۱- D’Addario Pro-Arté Nylon

سیم گیتار کلاسیک داداریو Pro-Arté Nylon

یک ست سیم گیتار کلاسیک با حس نوازندگی، ماهیت صوتی و ارزش قیمتی بی‌رقیب

ماده سازنده: سیم‌های بیس ساخته‌شده از مس نقره‌اندود با هسته نایلونی و سیم‌های تربل ساخته‌شده از نایلون تک هسته‌ای

مزایا

 • ماهیت صوتی گرم و متوازن
 • جنس بسیار نرم
 • ارزش قیمتی بی‌نظیر
 • فراوانی بالا در بازار

معایب

 • در صورتی که سیم‌هایی با ماهیت صوتی روشن را می‌پسندید، Pro-Arté برای شما مناسب نیست

شهرت داداریو (D’Addario) در بازار محصولات موسیقی به‌عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان سیم گیتار در دنیا بی‌دلیل نیست. این شرکت همواره محصولاتی بسیار باکیفیت، با قیمتی بسیار مناسب تولید کرده است و محصولات آن، توسط مشهورترین نوازندگان دنیا نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

سری Pro-Arté شرکت داداریو، شامل چندین ست سیم با ویژگی‌های مختلف می‌شود. مدل Nylon این سری، به‌جرأت یکی از بی‌نقص‌ترین ست‌های سیم موجود در بازار است و می‌تواند توازنی بی‌نظیر از صدای گرم و شفاف و حس نوازندگی عالی را ارائه کند.

سیم‌های بیس این ست که از نایلون با پوششی از جنس مفتول مسی نقره‌اندود ساخته شده‌اند، حس نوازندگی بسیار خوبی به گیتاریست ارائه می‌کنند و همچنین سیم‌های تربل ساخته‌شده با پروسه لیزری آن، از پایداری کوک و عملکردی بی‌نظیر برخوردار هستند.

D’Addario Pro-Arté Nylon در چند گیج مختلف عرضه می‌شود که می‌توانید بنا بر سلیقه و نوع ساز خود، یکی از آنها را انتخاب کنید.

۲- Savarez Alliance HT Classic High Tension 540J

سیم گیتار کلاسیک ساوارز

یک ست سیم با صدایی بسیار شفاف و روشن، مناسب برای اجرای زنده

ماده سازنده: سیم‌های بیس ساخته‌شده از مس نقره‌اندود با هسته نایلونی و سیم‌های تربل ساخته‌شده از فلوئوروکربن

مزایا

 • تن بسیار شفاف و روشن سیم‌های تربل
 • نویز بسیار پایین هنگام کشیده شدن دست روی سیم‌ها
 • ارزش قیمتی بسیار بالا

معایب

 • سیم‌های تربل ساخته‌شده از فلوئوروکربن، صدایی بسیار روشن تولید می‌کنند که ممکن است باب سلیقه همه نوازندگان نباشد

سیم‌های تربل فلوئوروکربنی Alliance HT Classic High Tension 540J از شرکت معظم Savarez، از تنی بسیار روشن و کریستالی و اتکی بسیار بالا برخوردارند که این محصول را به انتخابی بسیار مناسب برای اجرا زنده تبدیل می‌کند.

صدای متفاوت ۵۴۰J می‌تواند باب میل بسیاری از نوازندگان نباشد؛ اما اگر از این سیم در اجرایی زنده و بزرگ استفاده کنید، متوجه اثربخشی بسیار بالاتر صدای آن نسبت به سیم‌های نایلونی متداول خواهید شد.

اما علاوه بر این، این ست به لطف این که نویز بسیار پایینی هنگام نوازندگی تولید می‌کند، می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب برای ضبط گیتار در استودیو نیز باشد.

۳- Hannabach Goldin 725MHT

Hannabach Goldin 725MHT

بهترین ست سیم بالارده کربنی موجود در بازار

ماده سازنده: سیم‌های بیس ساخته‌شده از مواد مصنوعی انحصاری با پوشش ماده Goldin و سیم‌های تربل ساخته‌شده از سوپرکربن (super-carbon)

مزایا

 • کیفیت بسیار بالا
 • شفافیت صوتی فوق‌العاده سیم‌های بیس
 • عاری از هرگونه فلزات سمی از جمله نیکل و کربن

معایب

 • قیمت بالا
 • تولیدشده تنها در مدل Medium و High Tension

Goldin 725MHT از شرکت Hannabach که توسط نوازندگانی مشهور از جمله Alexandre Bernoud و Damon Buxton استفاده می‌شود، با کیفیت و قیمت بالای خود، مناسب برای زمانی است که یک کت‌وشلوار نفیس به تن دارید و قصد دارید یک قطعه موسیقی فاخر برای تماشاچیان بنوازید. دلیل نام‌گذاری این ست با نام Goldin، پوشش آلیاژی طلایی‌رنگ سیم‌های بیس آن است که سیم‌ها را به موجودی زنده در زیر دستان نوازنده تبدیل می‌کنند.

این ست سیم، صدایی شفاف و بسیار دقیق دارد و کشف توانایی‌های فوق‌العاده آن، نیازمند مهارت نوازندگی بسیاری است.

Hannabach Goldin 725MHT قیمتی بالا دارد؛ اما نوازندگان حرفه‌ای و ماهری که یک گیتار کلاسیک باکیفیت دارند، باید آن را حداقل یک بار بر روی ساز خود امتحان کنند.

۴- Savarez Corum Alliance 500ARJ

Savarez Corum Alliance 500ARJ

یک ست سیم بسیار منعطف و کاربردی

ماده سازنده: سیم‌های بیس ساخته‌شده از نایلون با روکش نقره و سیم‌های تربل ساخته‌شده از فلوئوروکربن

مزایا

 • حجم و طنین صدای فوق‌العاده
 • تنشن بسیار نزدیک سبم‌ها
 • صدای روشن و کوبنده

معایب

 • سیم‌های تربل فلوئوروکربنی، صدایی بسیار روشن تولید می‌کنند که ممکن است باب سلیقه بسیاری از نوازندگان نباشد

این ست که از سیم‌های بیس منعطف و نرم سری Corum و سیم‌های تربل فلوئوروکربنی باکیفیت سری Alliance شرکت ساوارز تشکیل شده است، می‌تواند راحتی نوازندگی مثال‌زدنی‌ و کم‌رقیبی را برای مصرف‌کننده خود به ارمغان بیاورد. گیج پایین سیم‌های تربل این ست باعث می‌شود که نوازندگان گیتارهای آکوستیک سیم فلزی نیز حسی آشنا را با آن تجربه کنند و با استفاده از این ست، آسان‌تر گیتار کلاسیک بنوازند.

Corum Alliance از سیم‌های بیسی برخوردار است که می‌توانند صدایی شفاف، همانند سیم‌هایی با تنشن بسیار بالاتر تولید کند. همین امر باعث می‌شود که این ست علاوه بر آسانی نوازندگی و حس عالی خود، از کیفیت صدای بسیار بالایی نیز برخوردار باشد.

در نهایت، Corum Alliance 500ARJ یک ست بسیار ارزنده، با توازنی کم‌نقص در تمامی وجوه عملکردی خود است؛ توازنی که پیش از این تنها با ترکیب دو ست سیم مختلف با یکدیگر قابل دستیابی بود.

۵- Augustine Regals

Augustine Regals

محصولی با ارزش قیمتی بسیار بالا

ماده سازنده: سیم‌های بیس از جنس نایلون با روکش نقره و سیم‌های تربل از جنس نایلون شفاف

مزایا

 • عملکرد شگفت‌انگیز
 • حس نوازندگی بسیار خوب
 • قیمت عالی

معایب

 • قیمت پایین و عملکرد بسیار خوب این سیم باعث می‌شود که از معدود نقایص آن نیز چشم‌پوشی کنیم

ست سیم Regals از برند مشهور Augustine که توسط نوازندگان برجسته‌ای همچون ژائو کامرارو (Joao Cameraro) و لیلی افشار (Lily Afshar) مورد استفاده قرار گرفته است را می‌توان به‌جرأت برترین ست سیم گیتار ارزان قیمت موجود در بازار دانست.

Regals از سیم‌های بیسی با روکش نقره و سیم‌های تربلی از جنس نایلون عادی تشکیل شده است؛ اما با وجود این ترکیب متداول، این ست عملکردی خارق‌العاده دارد که می‌تواند به‌آسانی با ست‌هایی با چندین برابر قیمت خود رقابت کند. سیم‌های نایلونی معمولاً به صدای ملایم خود مشهورند؛ اما اگر Regals را بر روی گیتاری مناسب نصب کنید و به شکلی بهینه با آن نوازندگی کنید، صدایی بسیار شفاف و کم‌نظیر در میان سیم‌های نایلونی عادی تجربه خواهید کرد.

در میان مدل‌های ارزان قیمت، Augustine Regals در بحث کیفیت کلی و حس نوازندگی تقریباً هیچ رقیبی ندارد و اگر به دنبال یک ست سیم با صدایی وینتج، دوام بالا و طنین صوتی فوق‌العاده با قیمتی پایین هستید، هیچ گزینه‌ای جز Regals پیش روی شما نخواهد بود.

۶- D’Addario Pro-Arté Dynacore

سیم گیتار کلاسیک D'Addario Pro-Arté Dynacore

یک ست سیم بسیار محبوب

ماده سازنده: سیم‌های بیس ساخته‌شده از پلیمر ترکیبی با روکش نقره و سیم‌های تربل ساخته‌شده از نایلون تیتانیوم

مزایا

 • شفافیت صوتی عالی
 • تسهیل اجرای تکنیک‌های پیچیده به لطف نرمی بالای ساختار
 • کیفیت ساخت بسیار بالا

معایب

 • قیمت کمی بالا

اگر به دنبال سیم‌های تربلی هستید که تنی بین سیم‌های نایلونی عادی و نمونه‌های کربنی مدرن‌تر تولید کنند، سیم‌های تیتانیوم نایلون می‌توانند گزینه‌ای ایده‌آل برای شما باشند. سیم‌های بیس این ست، هسته‌ای از جنس پلیمر ترکیبی دارند که با مفتولی از جنس نقره خالص پوشیده شده است؛ اما جنس تیتانیوم نایلونی سیم‌های تربل Pro-Arté Dynacore است که آن را به گزینه‌ای بسیار ارزنده و پرفروش در بازار تبدیل کرده است.

این محصول از کمپانی داداریو، صدایی شفاف‌تر از سیم‌های نایلونی عادی تولید می‌کند و به دنبال همین امر نیز به اعتقاد بسیاری از نوازندگان، کوک کردن آن و نوازندگی با آن در محیط‌های پر سر و صدا بسیار آسان‌تر است. همچنین به دلیل اینکه سیم‌های این ست از نرمی بسیار بالایی برخوردارند، اجرای تکنیک‌های دشوار و پیچیده با آنها آسان است.

۷- Stagg Classical

Stagg Classical Strings

یک ست سیم ارزان قیمت، مناسب برای نوازندگان مبتدی

ماده سازنده: سیم‌های بیس ساخته‌شده از نایلون با روکش نقره و سیم‌های تربل ساخته‌شده از نایلون شفاف

مزایا

 • قیمت بسیار خوب
 • ساخته‌شده از نایلون آمریکایی
 • ماهیت صوتی گرم و دلچسب

معایب

 • تولیدشده تنها در دو تنشن متوسط و بالا

اگر نوازندگی گیتار را به‌تازگی شروع کرده‌اید و یا می‌خواهید سیم‌های گیتار کلاسیک ارزان قیمت خود را برای اولین بار تعویض کنید، Stagg Classical با قیمت بسیار پایین و کیفیت بالای خود، گزینه‌ای بسیار مناسب برای شماست.

ساختار سیم‌های این ست، کاملاً متداول است و هیچ نکته غیرمعمولی در آنها وجود ندارد؛ اما همین ترکیب متداول، نتیجه‌ای بسیار مطلوب را رقم زده و یک محصول بسیار باکیفیت و ارزنده را حاصل کرده است. سیم‌های تربل نایلونی شفاف ست Classical از Stagg، تنی بسیار متوازن و گرم تولید می‌کنند و سیم‌های بیس آن نیز می‌توانند نت‌های نواخته‌شده را با طنینی زیبا به گوش شنوندگان برسانند.

۸- La Bella 2001 Flamenco Guitar Strings

سیم گیتار لا بلا

انتخابی بسیار مناسب برای نوازندگی در موسیقی اسپانیش

ماده سازنده: سیم‌های بیس ساخته‌شده از مس با روکش نقره و سیم‌های تربل ساخته‌شده از نایلون مشکی (Flamenca Negra)

مزایا

 • تن بسیار مناسب برای نوازندگی در کنار وکال
 • ارائه توازن بی‌نقص میان صدایی شفاف و گرم
 • ساخته‌شده به‌طور ویژه برای نوازندگی در سبک فلامنکو
 • دوام بالا

معایب

 • تولیدشده تنها در دو تنشن متوسط و بالا

La Bella، یکی از مشهورترین برندهای تولیدکننده سیم‌های گیتار کلاسیک، دو ست با سیم‌های تربل ساخته‌شده از نایلون مشکی به بازار عرضه می‌کند که تفاوتی بسیار با یکدیگر دارند و هر یک برای نوازندگی در سبکی خاص مناسب هستند. تفاوت اصلی میان این دو ست که Flamenco و Folk Singer نام دارند، در جنس سیم‌های بیس آنهاست؛ در واقع، در مدل اول، جنس روکش این سیم‌ها از نقره و در مدل دوم، جنس این بخش از مس طلا اندود است. در ست Flamenco، سیم‌های تربل مشکی Flamenca Negra، ماهیتی سه‌بعدی و بسیار شفاف به استرامینگ‌های رومبای شما می‌بخشد و باعث درخشش دوچندان نوازندگی شما در سبک فلامنکو می‌شود.

ست Flamenco از La Bella، گزینه‌ای بسیار مناسب برای اجرای گیتار در کنار وکال نیز محسوب می‌شود. این امر بدین دلیل است که ماهیت صوتی سیم‌های ساخته‌شده از نایلون سیاه، مکملی بسیار خوب برای صدای انسان است و از این رو می‌تواند جلوه‌ای ویژه به اجراهای سبک‌های فلامنکو و فولک ببخشد. مدل دارای تنشن بالای La Bella Flamenco Guitar Strings، اتکی سریع و تربلی شفاف دارد و همچنین می‌تواند مقاومتی بسیار در برابر نوازندگی با شدت بالا از خود نشان دهد.

۹- Aquila 19C Alabastro

سیم گیتار کلاسیک Aquila 19C Alabastro

بهترین ست موجود در بازار با سیم‌های ساخته‌شده از روده مصنوعی

ماده سازنده: سیم‌های بیس ساخته‌شده از ماده Super Nylgut چند هسته‌ای با روکش مس نقره‌اندود و سیم‌های تربل ساخته‌شده از Super Nylgut

مزایا

 • تن بسیار متفاوت و گرم، یادآور صدای گیتارهای کلاسیک قدیمی
 • ساخته‌شده از مواد غیرحیوانی و مناسب برای افراد وگان
 • قیمت پایین‌تر از نمونه‌های ساخته‌شده با روده واقعی

معایب

 • هرچند که این ست سعی دارد تجربه نوازندگی با سیم‌های قدیمی ساخته‌شده از روده حیوانات را شبیه‌سازی کند، اما در نهایت از مواد مصنوعی ساخته شده است و قادر به فراهم‌آوری تجربه حقیقی و کامل نوازندگی با این دسته از سیم‌ها نیست

تن گیتارهای کلاسیک در قبل از جنگ جهانی دوم، بسیار متفاوت از امروز بود. بخشی از این مسئله به این دلیل است که در آن زمان، سیم گیتار از امعا و احشای حیوانات ساخته می‌شد و تفاوت ساختاری بسیاری با نمونه‌های امروزی داشت. این نوع از سیم‌ها، صدایی بسیار شفاف و روشن، همراه با اتکی بسیار سریع تولید می‌کردند که در کمتر سیم مدرنی قابل تجربه است. اما امروزه و با ظهور سیم‌های نایلونی برای گیتار کلاسیک، کمتر کسی به دنبال نمونه‌های ساخته‌شده از روده می‌رود و این نوع از سیم، تنها مشتریانی معدود و خاص دارد.

شرکت Aquila اما یک ست سیم با ماده‌ای موسوم به Super Nylgut تولید کرده است که جایگزینی مصنوعی برای روده حیوانات در ساخت سیم گیتار است و می‌تواند مزایای نمونه‌های تولیدشده با روده را در کنار عدم صدمه به محیط زیست و ویژگی‌های سیم‌های نایلونی به نوازندگان ارائه کند. این محصولات، در کنار ارائه بخشی از مزایای سیم‌های قدیمی حیوانی، به لطف ساختار پلیمری خود از دوامی بالاتر نیز برخوردار هستند و می‌توانند کوک خود را نیز بسیار بهتر حفظ کنند.

اما با وجود تمامی این مزایا، باید در نظر داشته باشید که این دسته از تولیدات شرکت Aquila، باز هم نمی‌تواند تجربه‌ای کامل و حقیقی از نوازندگی با سیم‌های حیوانی را ارائه کنند و تنها این تجربه را به شکلی نسبتاً دقیق شبیه‌سازی می‌کنند. پس اگر به دنبال تجربه نواختن گیتار با سیم‌های حیوانی هستید، باید به سراغ نمونه‌های حقیقی آنها بروید.

۱۰- Ernie Ball Ernesto Palla Clear & Silver Nylon Classical Guitar Strings

سیم گیتار کلاسیک ارنی بال

بهترین ست سیم مقرون‌به‌صرفه موجود در بازار با توپی‌های نگهدارنده در انتهای سیم‌ها

ماده سازنده: سیم‌های بیس ساخته‌شده از نایلون چند هسته‌ای با روکش مس نقره‌اندود و سیم‌های تربل ساخته‌شده از نایلون تک هسته ای

مزایا

 • تن گرم و دلچسب
 • ارزش قیمتی بالا
 • گزینه‌ای مناسب برای نوازندگان سبک فولک (folk)

معایب

 • عدم امکان نصب بر روی تمامی گیتارها به دلیل ساختار متفاوت

سیم‌های دارای توپ‌های نگهدارنده انتهایی، معمولاً متعلق به گیتارهای آکوستیک و الکتریک هستند و کمتر گیتار کلاسیکی امکان میزبانی از آنها را دارد. گیتارهای کلاسیک معمولاً سیم‌هایی کاملاً صاف دارند که برای نصب آنها بر روی گیتار، باید انتهای آنها را به بریج گره بزنید. اما گیتارهای آکوستیک و الکتریک، توپی‌هایی ریز در انتهای سیم‌های خود دارند که آنها را در بریج نگه می‌دارد و از سر خوردن آنها جلوگیری می‌کند. برخی از گیتارهای کلاسیک نیز قابلیت نصب این نوع از سیم‌ها را دارند و می‌توان به این ترتیب، سیم‌های دارای توپی انتهایی را با سهولت بیشتری نسبت به سیم‌های گیتار کلاسیک عادی، بر روی آنها نصب کرد.

سیم‌های بیس ساخته‌شده از مس نقره‌اندود و سیم‌های تربل ساخته‌شده از نایلون شفاف ست Ernesto Palla Clear & Silver از برند مشهور ارنی بال، صدایی بسیار گرم و دلچسب تولید می‌کنند که آن را به گزینه‌ای بسیار مناسب برای نوازندگی در سبک فولک با تکنیک فینگراستایل تبدیل کرده است. همچنین قیمت این ست، نسبت به عملکرد آن بسیار مناسب است و محصولی بسیار ارزنده از آن می‌سازد.

سیم گیتار کلاسیک

راهنمای خرید سیم گیتار کلاسیک

چگونه یک ست سیم مناسب برای گیتار کلاسیک خود انتخاب کنیم؟

سیم‌های نایلونی در دوران رشد اقتصادی بزرگ پس از جنگ جهانی دوم به محبوبیت رسیدند. در آن زمان، این نوع از سیم توانست جایگزینی بسیار شایسته برای سیم‌های ساخته‌شده از روده حیوانات باشد و تقریباً در تمامی وجوه خود، عملکردی بهتر از آنها ارائه کند. شرکت Albert Augustine Ltd. که امروزه با نام Augustine شناخته می‌شود، اولین شرکتی بود که شروع به تولید و فروش سیم نایلونی گیتار به‌صورت انبوه کرد. Augustine با کمک گیتاریست مشهور اسپانیایی، آندرس سگوویا (Andrés Segovia)، این نوع از سیم را طراحی و تولید کرد و با این ابتکار، باعث انقلابی بزرگ در دنیای گیتار کلاسیک شد.

تا پیش از آن، سیم‌های تربل در گیتارهای کلاسیک و فلامنکو، تنها از روده حیوانات ساخته می‌شد و سیم‌های بیس این سازها نیز هسته‌ای از جنس الیاف ابریشم داشت. ست‌های جدید تولیدشده توسط آگوستین در آن زمان اما از سیم‌های تربلی ساخته‌شده از نایلون شفاف و سیم‌های بیسی با هسته‌ای از همین جنس و پوششی از آلیاژ‌های مختلف فلزات تشکیل شده بودند.

تنشن (کشش) در سیم‌های نایلونی

امروزه، سیم‌های نایلونی در سه کالیبر کلی تولید می‌شوند. در حالی که تِنشِن سیم‌ها در گیتارهای الکتریک و آکوستیک، با گیج یا ضخامت آنها تعیین می‌شود، این مؤلفه به‌صورت مستقیم در سیم گیتارهای کلاسیک تعریف شده و این سیم‌ها، در سه تنشن پایین، متوسط و بالا در بازار موجود هستند. این تنشن‌های مختلف توسط بسیاری از شرکت‌ها، به‌ترتیب سبک، متوسط و سنگین یا forte نیز نامیده می‌شود.

سیم‌های دارای تنشن پایین معمولاً صدایی کم‌شدت‌تر نسبت به سایر انواع سیم گیتار کلاسیک تولید می‌کنند و انگشت‌گذاری بر روی آنها نیز باعث بروز گز یا fret buzz بالاتری می‌شود؛ اما این نوع از سیم نیز مزایای خود را دارد. یکی از بزرگترین این مزایا، آسانی نوازندگی با آنها است. در حالی که نوازندگی با تمامی سیم‌های نایلونی نسبت به سیم‌های فلزی آسان‌تر است و آسیب کمتری به پوست انگشتان نوازنده می‌زند، سیم‌های نایلونی تنشن پایین آسان‌ترین نوازندگی را در میان سیم‌های گیتار کلاسیک برای کاربر خود رقم می‌زنند و به همین دلیل، می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای کودکان و نوازندگان کم‌تجربه باشند. همچنین کشش پایین این نوع از سیم نایلونی، باعث فشار کمتر به دسته و بدنه ساز می‌شود و آنها را به گزینه‌ای مناسب‌تر برای نصب بر روی گیتارهای قدیمی، خصوصاً انواع بدون تراس راد تبدیل می‌کند.

سیم‌های نایلونی دارای تنشن بالا معمولاً از بلندترین صدا و بیشترین طنین برخوردارند و اتکی بسیار بالاتر نسبت به نمونه‌های دارای تنشن پایین دارند. اگر قصد دارید گیتار کلاسیک خود را با استفاده از پیک بنوازید، این دسته از سیم‌ها به دلیل مقاومت بالای خود، بسیار برای شما مناسب هستند و عملکردی بسیار خوب با استفاده از این تکنیک خواهند داشت. همچنین اگر از یک گیتار‌ هایبرید آکوستیک/کلاسیک که به تراس راد مجهز است استفاده می‌کنید، سیم‌های دارای تنشن بالا می‌توانند صدا و حس نوازندگی ایده‌آلی را به شما ارائه کنند.

سیم‌های دارای تنشن متوسط نیز همانگونه که از نامشان پیداست، ویژگی‌هایی در میانه دو نوع سیم دارای تنشن پایین و بالا دارند. این نوع از سیم می‌تواند برای تمامی شرایط و هر نوازنده‌ای مناسب باشد و با نصب بر روی هر نوعی از گیتار کلاسیک، عملکردی مناسب از خود نشان دهد.

اما علاوه بر این سه دسته اصلی، برخی از شرکت‌های سازنده، ست‌هایی متشکل از سیم‌های دارای تنشن‌های ترکیبی و تنشن بالاتر و پایین‌تر از استاندارد نیز تولید می‌کنند که می‌توانید بسته به نیاز خود، هر یک از آنها را خریداری کرده و بر روی ساز خود مورد آزمایش قرار دهید.

در حالی که ویژگی‌های ساز شما می‌تواند تاثیر بسیاری در روند انتخاب سیم داشته باشد، اما سبک نوازندگی و انتظار شما از ماهیت صوتی و حس نوازندگی سیم، عواملی مهم‌تر به شمار می‌آیند. در نهایت، همین عوامل هستند که بیشترین اهمیت را برای شما در انتخاب سیم گیتار خواهند داشت و باید به آنچه انگشتانتان و گوشتان به شما می‌گویند، بیش از مشخصات فنی و ادعاهای سازنده اعتماد کنید.

سیم‌های نایلونی از چه موادی ساخته می‌شوند؟

در بحث مواد سازنده، ست‌های سیم گیتار کلاسیک معمولاً در بخش سیم‌های بیس خود، از موادی تقریباً مشابه با سیم‌های بیس گیتارهای آکوستیک ساخته می‌شوند و همانند آنها، روکشی از جنس یک مفتول فلزی بر روی هسته خود دارند. اما این هسته در سیم‌های گیتار کلاسیک، برخلاف سیم‌های بیس گیتار آکوستیک که از فلز ساخته شده است، از جنس پلیمرهایی ترکیبی یا نایلون است. به دنبال همین امر، این سیم‌ها ساختاری نرم‌تر نسبت به سیم‌های بیس گیتار آکوستیک دارند و نوازندگی با آنها کمی آسان‌تر است.

سیم‌های دارای پوشش برنز، معمولاً روکشی از جنس آلیاژ مس و روی به نسبت ۸۰/۲۰ دارند که صدایی زنگ‌دار و جذاب به گیتار می‌بخشد. همچنین این نوع از سیم، ساستین و طنینی بسیار خوب نیز تولید می‌کند؛ اما ماهیت صوتی ویژه آنها ممکن است مورد پسند بسیاری از نوازندگان واقع نشود.

دیگر پوشش متداول در سیم‌های بیس گیتار کلاسیک، پوشش مس نقره‌اندود است که صدایی گرم‌تر و بسیار دلچسب تولید می‌کند. این گونه از سیم بیس، ماهیت صوتی نزدیک‌تری به سیم‌های تربل نایلونی دارد و می‌تواند صدایی یکدست‌تر به ساز شما ببخشد.

نایلون یا نایلون شفاف، متداول‌ترین ماده برای ساخت سیم‌های تربل در گیتار کلاسیک است. سیم‌های نایلونی ساده معمولاً حس نوازندگی بسیار خوبی را ارائه می‌کنند و تنی بسیار متوازن نیز دارند. اما اگر صدای سیم‌های نایلونی برای شما بیش از حد روشن است و یا نویز آنها برای شما ناخوشایند است، پیشنهاد می‌کنیم سیم‌های نایلونی مشکی را امتحان کنید.

برخی از اوقات ممکن است که به سیم‌هایی با صدایی بلند و روشن نیاز داشته باشید که ماهیتی متفاوت از نمونه‌های نایلونی عادی دارند؛ در این حالت، یکی از گزینه‌های پیش روی شما، ست‌های سیم کربن است که سیم‌های تربل آنها، از فلوئوروکربن ساخته شده است که شدت صدایی بالا و ماهیت صوتی بسیار روشنی دارند. اما به نظر برخی از نوازندگان، نمونه‌های فلوئوروکربنی تنی بیش‌ازحد روشن دارند و نمی‌توانند گرمای صدای گیتارهای کلاسیک را به نمایش بگذارند. این نظرات، کاملاً از روی سلیقه است و می‌تواند به نوع گیتار نوازندگان نیز بستگی داشته باشد؛ پس اگر گیتار شما ذاتاً صدایی کمی تیره دارد، می‌توانید با نصب سیم‌های کربنی بر روی آن، توازنی جذاب در تن آن برقرار کنید.

سیم‌های تربل تیتانیومی نیز نوعی متفاوت از سیم‌های فلوئوروکربنی هستند. این سیم‌ها برخلاف نامشان، از تیتانیوم ساخته نشده‌اند و تنها به دلیل رنگ نقره ایشان تیتانیوم نامیده می‌شوند. در بحث تن، سیم‌های تیتانیوم صدایی روشن و شفاف تولید می‌کنند و با هدف به نمایش گذاشتن بیشترین شدت و طنین صدا طراحی شده‌اند. این سیم‌ها نیز با نصب بر روی گیتارهای دارای تن تیره، می‌توانند تنی بسیار زیبا و درخشان تولید کنند؛ اما علاوه بر این، می‌توانید از آنها در نوازندگی رسیتال‌های تک نوازی که نیازمند صدایی بسیار غالب و نافذ است نیز استفاده کنید.

روش آزمایش سیم گیتار کلاسیک توسط MusicRadar

زمانی که قصد آزمایش یک ست سیم گیتار کلاسیک را دارید، بهتر است آن را بر روی ساز نصب کرده و مدتی نسبتاً طولانی با گیتار به نوازندگی بپردازید تا با ویژگی‌های سیم به‌خوبی آشنا شوید و از مناسب بودن آن برای ساز و سبک نوازندگی‌تان اطمینان حاصل کنید.

برای آزمایش یک ست سیم گیتار کلاسیک، ما نخست آن را بر روی ساز نصب می‌کنیم و زمان مورد نیاز برای آب‌ندی شدن و به نوعی نشستن آن بر روی گیتار را می‌سنجیم. آب‌بندی و نشستن سیم بر روی گیتار، به معنای پایدار شدن کامل کوک آن بر روی ساز است. در واقع، پس از سپری شدن این پروسه، دیگر نیاز به کوک سیم‌ها در فواصل زمانی کوتاه نخواهید داشت. سیم‌های گیتار کلاسیکی که کیفیتی مناسب دارند و توسط یک شرکت معتبر ساخته شده‌اند، معمولاً در عرض تنها چند ساعت پس از نصب بر روی ساز، از این پروسه گذر می‌کنند و به پایداری کامل می‌رسند.

پس از این، حس نوازندگی با سیم مورد نظر و ویژگی‌های فیزیکی آن با دقت توسط ما بررسی می‌شود. آسانی و حس نوازندگی با یک سیم، معمولاً ارتباطی مستقیم با تنشن و بعضاً ماده سازنده آن دارد و این امر، کاملاً سلیقه‌ای است. اما ما نرمی کلی و کش‌سانی ساختار سیم را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم و از عدم وجود خطا در ساخت در هر یک از سیم‌های ست اطمینان حاصل می‌کنیم. این عوامل، مستقیماً بیانگر کیفیت یک سیم و دوام آن هستند.

همچنین برای آزمایش عملکرد صوتی و تن سیم، پس از نصب آن بر روی گیتار، با استفاده از آن در سبک‌هایی مختلف به نوازندگی می‌پردازیم و تاثیرات ست مورد آزمایش بر روی تن گیتار را با دقت بررسی می‌کنیم.

امیدواریم که این مطلب، به شما در انتخاب سیم مناسب برای گیتار کلاسیکتان کمک کرده باشد. شما از چه سیمی در گیتار کلاسیک خود استفاده می‌کنید و هنگام انتخاب و خرید سیم گیتار، به چه نکاتی توجه می‌کنید؟ لطفاً نظر خود را با ما و مخاطبان گیتارایران به اشتراک بگذارید.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

1 thoughts on “بهترین سیم‌های موجود در بازار برای گیتار کلاسیک

 1. ناشناس میگوید:

  بسیار عالی و توضیحات کامل من بشخصه سیم هاناباخ المانی و نابلوخ Cx فرانسه که نابلوخ هم باز تولید اولیه در المان بوده احتمالن ولی هاناباخ رو واقعن شاهکار هست این سیم ماندگاری بالا تر از همه سیمهای نامبرده در ضمن هر کدام از سیمها روی هر گیتار سیم نایلونی آنچنان جوابگو نیست درکل هاناباخ هرکی امتحان نکرده کافیه یه بار امتحان کنه من از ساله۸۴تا۹۲از همین سیم هاناباخ استفاده و بسیار لطیف و نرم و واضح و شفافیت بالا و عمر بالا ی داره ممنون از سایت خوب و توضیحات کاملتون .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *