پنج راهنمایی برای ادامه دادن یادگیری گیتار

ادامه دادن هر کاری تا انتها سختی خود را دارد. یادگیری گیتار نیز از این قاعده مستثنا نیست و به هزار دلیل مختلف ممکن است که هنرجو از ادامه یادگیری این ساز، منصرف شود.

چگونه انگیزه خود را حفظ کنیم؟

۱. با نوازندگان دیگر بنوازید

۲. زمان مشخصی را به این کار اختصاص دهید

۳. برای خود اهداف منطقی تعیین کنید

۴. مزایای یادگیری این ساز را به خود یادآوری کنید

۵. از گیتاریست‌های حرفه‌ای بیاموزید

احتمال اینکه شما یادگیری گیتار را در ماه‌های اول رها کنید، بیشتر از دیگر زمان‌هاست. ممکن است شما نوازندگی عالی گیتاریست‌های حرفه‌ای را ببینید و فکر کنید که به هیچ وجه شبیه آنها نیستید و یا شاید تمرین کردن برای شما خسته‌کننده است. ممکن است نواختن آهنگ‌های محبوبتان بسیار سخت باشد و یا حتی احتمال دارد از آن دسته باشید که زمان کافی برای تمرین کردن ندارند.

در هر کاری، حفظ انگیزه تأثیر بسیار زیادی در رسیدن به نتیجه مورد نظر و لذت بردن از پروسه رسیدن به آن دارد.

لطفاً گیتار را رها نکنید! هنوز جای امیدواری هست. با ما همراه باشید تا در ادامه پنج راهنمایی برای کمک به ادامه دادن یادگیری نوازندگی گیتار را با شما در میان بگذاریم تا شما فارغ از میزان مهارتتان بتوانید از یادگیری این ساز و نتایج حاصل از آن لذت ببرید.

در کنار دیگر گیتاریست‌ها بنوازید

در کنار دیگر گیتاریست‌ها بنوازید

تمرین می‌تواند عبارت باشد از نشستن در خانه به مدت یکی-دو ساعت و پرداختن به تکنیک یا قطعه‌ای خاص. این کار ممکن است گاهی کمی ملالت‌آور باشد و وجود یک فرد دیگر در زمان تمرین می‌تواند این تجربه فردی را بسیار شیرین‌تر کند. از گیتاریست دیگری بخواهید که در زمان تمرین شما را همراهی کند و یا به سایت‌های فعال در این زمینه مراجعه کنید تا گیتاریست‌های حاضر در نزدیکی محل زندگی خود را بیابید و با آنها هم‌نوازی کنید.

هم‌نوازی با یک گیتاریست باتجربه‌تر و ماهرتر و مشاهده نوازندگی او می‌تواند در شناسایی اشتباهات و یادگیری تکنیک‌های جدید بسیار راهگشا باشد. البته لزومی ندارد که این فرد به مرجع یادگیری شما بدل شود؛ چرا که سبک و نوع موسیقی که می‌خواهید بنوازید را خود شما انتخاب می‌کنید.

از عوامل حواس‌پرتی دوری کرده و زمان مشخصی را به تمرین اختصاص دهید

زمانی را مخصوصاً به نوازندگی و تمرین اختصاص دهید و در حین تمرین نیز هیچ کار دیگری انجام ندهید. گوشی، تبلت، تلویزیون و هر عامل حواس‌پرتی دیگری را از دسترس خود دور کنید و اگر می‌توانید برای تمرین به یک اتاق خلوت و آرام بروید.

پرت شدن حواس به عوامل خارجی، یکی از ساده‌ترین دلایل پیدا نکردن زمان برای تمرین است. برای تمرین کردن، یک برنامه‌ تهیه کنید تا با پایداری و ثبات بیشتری به جلو بروید.

از عوامل حواس‌پرتی دوری کرده و زمان مشخصی را به تمرین اختصاص دهید

هدف‌گذاری منطقی و تعیین پاداش

برای خود هدف‌گذاری کنید. اگر با تکنیک، گام یا آکورد خاصی درگیر هستید، مستقیماً با آن روبه‌رو شوید و با استفاده از روش‌های آزموده نظیر استفاده از مترونوم، تمرین‌های انگشت‌گذاری و چارت‌ آکوردها، در صدد حل کردن آن مشکلات برآیید. حتی در صورت لزوم، به سراغ اصول بنیادین بروید. اگر برای خود اهداف قابل دستیابی تعیین کنید و برای رسیدن به آنها، پاداش‌ مناسبی به خودتان بدهید، انگیزه بیشتری نسبت به ادامه آن کار خواهید یافت.

برای اهدافتان مهلت زمانی تعیین نکنید. عجله‌ای نیست! پیشرفت در هر سنی امکان‌پذیر است. همانطور که توانایی کلی شما به مرور پیشرفت می‌کند، مهارتتان در نواختن یک سبک مشخص نیز بهتر و بهتر خواهد شد.

مزایای این کار را به خودتان یادآوری کنید

آیا تابه‌حال به نحوه شکل‌گیری و نوشتن یک آهنگ فکر کرده‌اید؟‌ با نواختن گیتار و یادگرفتن آن، مفاهیم نظری موسیقی را بهتر خواهید فهمید. حتی اگر نتوانید نت‌خوانی کنید، نکات بنیادینی از قبیل کسر میزان و … را درک خواهید کرد. این دانش به شما در فهم بهتر موسیقی و لذت بردن از این هنر نیز کمک خواهد کرد.

نواختن گیتار به ذهن شما ساختار و نظم می‌بخشد، صبر شما را افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند که از روزمرگی رها شوید. تمرین مداوم گیتار مزیت‌های فیزیکی از قبیل انعطاف انگشتان، توانایی به‌کارگیری هر دو دست و افزایش هماهنگی میان برخی اعضای بدن با یکدیگر را نیز به دنبال دارد.

مزایای این کار را به خودتان یادآوری کنید

از گیتاریست‌های حرفه‌ای یاد بگیرید

بعضی از موسیقیدان‌های حرفه‌ای از طریق اپلیکیشن‌های مختلف نظیر Skype، کلاس‌های آنلاین تک‌نفره و گروهی برگزار می‌کنند. این کار نه‌تنها به شما کمک می‌کند که چیزهای جدید زیادی یاد بگیرید، بلکه باعث می‌شود شما گیتاریست‌های حرفه‌ای مورد ستایش خود را از نزدیک ببینید و انگیزه بیشتری برای ادامه راه بگیرید.

این گیتاریست‌ها، همان مشکلاتی که شما با آنها دست و پنجه نرم می‌کنید را تجربه کرده‌اند و موفق شده‌اند بر آنها غلبه کنند. حتی یک جمله از کسی که در بطن کار است می‌تواند باعث افزایش چشمگیر انگیزه شما برای ادامه دادن یادگیری بشود.

منبع: Andertons
نویسنده: Cian Hodge
مترجم: امیر اروجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *