لوازم جانبی ضروری برای ترن‌تیبل

لوازم جانبی ضروری برای ترن‌تیبل و گرامافون

شکی نیست که مهم‌ترین ابزارها برای پخش صفحه‌های موسیقی (واینیل)، ترن‌تیبل یا گرامافون، امپلیفایر و اسپیکر هستند؛ اما لوازم جانبی نیز وجود دارند که برای حفظ سلامت صفحه‌های موسیقی و ترن‌تیبل به آنها نیاز دارید.

در این مقاله کوتاه، به پنج مورد از این لوازم جانبی اشاره می‌کنیم که به عقیده ما، جزو موارد ضروری هستند و به شما کمک می‌کنند تا سلامت صفحه‌های واینیل ارزشمند خود را حفظ کنید.

۱. برس آنتی استاتیک

لوازم جانبی ضروری برای ترن‌تیبل و گرامافون

سطح صفحه‌های واینیل، به‌مرور زمان ذرات چسبنده و الکتریسیته ساکن را روی خود جمع می‌کند که منجر به پدید آمدن صداهای اضافه در زمان پخش صفحه می‌شوند. برای حل این مشکل می‌توانید از یک برس آنتی استاتیک استفاده کنید و به کمک آن، صفحه را پیش از هر بار پخش، تمیز کنید.

امروزه شرکت‌های معتبر مختلفی چون آدیو-تکنیکا (Audio-Technica)، آدیوکوئست (Audioquest) و پرا-جکت (Pro-Ject) به تولید این محصول می‌پردازند و شما می‌توانید بنا بر بودجه و خواسته‌های خود، یکی از آنها را انتخاب کنید.

۲. وزنه تثبیت‌کننده صفحه

لوازم جانبی گرامافون

اگر برخی از صفحه‌های کلکسیون شما دچار تاب‌خوردگی شوند و یا ترن‌تیبل خود را روی سطحی بی‌ثبات قرار دهید، در زمان پخش صفحه لرزش‌هایی پدید خواهد آمد که نهایتاً منجر به دیستورشنی ناخوشایند در صدا می‌شود.

راه‌حل این مشکل، وزنه‌های استبلایزر (تثبیت‌کننده) هستند که روی صفحه قرار می‌گیرند و در زمان پخش، از نوسانات و حرکات اضافه صفحه جلوگیری می‌کنند. این امر موجب بهبود عمیق صدای دریافتی از ترن‌تیبل می‌شود.

۳. تمیزکننده صفحه واینیل

لوازم جانبی ضروری برای ترن‌تیبل و گرامافون

اگر صفحه‌های کلکسیون خود را مکرراً پخش می‌کنید یا صفحه‌های دست دوم زیادی خریداری می‌کنید، حتماً به یک تمیزکننده حرفه‌ای نیاز دارید.

محصولات زیادی برای تمیز کردن صفحه‌های موسیقی در بازار وجود دارند؛ اما شاید یک کیت کامل مثل Spin-Clean Record Washer Complete Kit بهترین گزینه ممکن باشد. این دسته از کیت‌ها با وجود قیمت نسبتاً بالا، کارایی بسیار خوبی دارند و در عرض مدت زمانی کوتاه، صفحه را تمیز می‌کنند. به‌علاوه، با این کار، سوزن ترن‌تیبل نیز کثیف نخواهد شد.

اگر نمی‌خواهید هزینه زیادی برای این منظور بپردازید، می‌توانید به سراغ محلول‌ها و دستمال‌های تمیزکننده مخصوص بروید و به‌صورت دستی صفحه‌های واینیل خود را تمیز کنید.

۴. کاور صفحه

لوازم جانبی ضروری برای ترن‌تیبل و گرامافون

برای افزایش ماندگاری صفحه و محافظت از آن در برابر عوامل مخرب خارجی، پیشنهاد می‌کنیم صفحه‌های واینیل را در کاور قرار دهید. این کاورها قیمت زیادی ندارند؛ اما جلوی آسیب دیدن صفحه و همچنین، رنگ‌پریدگی جلد آن را می‌گیرند.

برخی از کاورهای موجود در بازار مانند محصولات شرکت Spincare، از لایه‌های آنتی استاتیک تشکیل شده‌اند و گزینه‌ای حرفه‌ای برای نگهداری از واینیل به شمار می‌آیند.

۵. قفسه نگهداری

قفسه نگهداری صفحه موسیقی

یکی از مهمترین موارد برای حفظ سلامت صفحه‌های موسیقی، یک قفسه مخصوص و محفوظ است.

با توجه به اینکه ممکن است کلکسیون شما به‌مرور زمان بزرگتر شود، بهتر است یک قفسه بزرگ را برای نگهداری صفحه‌های واینیل در نظر بگیرید یا به سراغ قفسه‌های ماژولار بروید که بتوان در آینده و در صورت نیاز، بخش‌هایی دیگر را به آن اضافه کرده و ابعاد آن را گسترش داد.

سخن آخر

مواردی که در این مطلب به آنها پرداختیم، بخشی از لوازم جانبی مهم و ضروری هستند که دوست‌داران و کلکسیونرهای صفحه واینیل باید آنها را تهیه کنند. به همین دلیل، اگر قصد دارید به شکل جدی به جمع‌آوری صفحه‌های موسیقی بپردازید، باید در زمان تخصیص بودجه به خرید گرامافون، امپ و اسپیکر، مبلغی را نیز برای تجهیزات جانبی ضروری کنار بگذارید تا همواره از سلامت دستگاه‌ها و صفحه‌های ارزشمند خود مطمئن باشید.

منبع: Business Insider
نویسنده: Brandt Ranj

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *