سه اشتباه رایج در کار کردن با اکولایزرها

اکولایزرها یا EQها پُرکاربردترین دسته از پلاگین‌های پردازش صدا هستند و هیچ پروژه میکسی نیست که یک یا چند EQ در آن به کار نرفته باشد. در هنگام استفاده از اکولایزرها اشتباهاتی وجود دارد که ممکن است هر کاربری – مبتدی یا حرفه‌ای – را درگیر کند. در این ویدئوی کوتاه، به بررسی سه اشتباه رایج در کار کردن با اکولایزرها می‌پردازیم.

اشتباه اول، توجه به ظاهر EQ و عدم توجه به تأثیر صوتی آن است. در این فیلم آموزشی می‌آموزیم که چگونه به‌جای چشم‌ها، از گوش‌هایمان برای تنظیم پارامترهای EQ استفاده کنیم.

اشتباه رایج دوم، EQ کردن یک ترک‌ بدون توجه به ترک‌های دیگر است. این اشتباه می‌تواند بر حاصل کار ما تأثیر منفی بگذارد و اصلاح آن زمان زیادی از کاربر می‌گیرد.

اشتباه سوم، استفاده‌ از پری‌ست‌ها (preset) است. شاید پری‌ست‌ها در موارد گوناگون بسیار سودمند باشند، اما در مورد EQ، بهتر است با حداکثر احتیاط از آنها استفاده شود. این پری‌ست‌ها تنها از یک قالب کلی تبعیت می‌کنند و در آنها فاکتورهای منحصربه‌فرد مربوط به ترک و میکس شما در نظر گرفته نشده‌‌اند.

در هر بخش، مثال‌هایی روشن و ساده از نتیجه‌ی اشتباهات ذکرشده ارائه‌ می‌شود تا این ویدئوی آموزشی، برای تمام کاربران سودمند باشد.

منبع: ADSR Music Production Tutorials

ترجمه و دوبله: کیان ایرجی

6 thoughts on “سه اشتباه رایج در کار کردن با اکولایزرها

 1. هیچکس میگوید:

  خیلی خیلی خیلی خوب بود تورو خدا بیشتر راجب اهنگسازی ویدئو دوبله کنید مثل برنامه منظمی که برای اموزش گیتار دارین

 2. فرامرز میگوید:

  من واقعا طرفدار گیتار ایرانم ولی بخش ترجمه اموزش آهنگسازی خیلی بهم ریخته و نا منظمه بر عکس تمام بخش های دیگه سایت شما خیلی وقته مخاطبینتم فقط به گیتاریستا محدود نمیشه هوای ما تنظیم کننده هارم داشته باشید لطفا…

  • پشتیبانی گیتارایران میگوید:

   وقت بخیر،
   از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشته‌اید، سپاسگزاریم. در سال گذشته تلاش کردیم که کمی بیشتر به مبحث آهنگسازی و تنظیم بپردازیم و ویدیوها و مقالات متعددی در این زمینه در وب‌سایت منتشر شد. امسال حداکثر تلاش خود را خواهیم کرد که در صورت امکان، به‌طور منظم‌تر و گسترده‌تر به این مباحث بپردازیم.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *