۱۱ راهنمایی مهم برای یادگیری گیتار در خانه

۱۱ راهنمایی برای یادگیری گیتار در خانه

این روزها می‌توان با استفاده از منابع بی‌شمار آنلاین، تقریباً هر کاری را در خانه یاد گرفت و تنها با یک جستجوی اینترنتی ساده، قدم در راه آموختن مهارتی مانند نوازندگی گیتار نهاد.

یادگیری نوازندگی گیتار به لطف منابع موجود آسان‌تر از همیشه است.

فارغ از اینکه چگونه بخواهید این ساز را بیاموزید، همیشه منبعی برای شما پیدا می‌شود.

پیش از هر چیز باید بگوییم که هیچ راه میانبری برای یادگیری گیتار وجود ندارد.

اما خبر خوب این است که راه‌هایی وجود دارند که بتوانید ساز زدن را از همین امروز شروع کنید.

هرچه مهارت شما افزایش یابد، لذت آن نیز برای شما بیشتر خواهد شد.

بهترین روش یادگیری گیتار

۱. با گیتار آشنا شوید. بد نیست یاد بگیرید که ساز گیتار چه مختصاتی دارد و بر روی صفحه انگشت‌گذاری چه حرکت‌هایی ممکن است.

۲. از یک اپلیکیشن آموزش گیتار استفاده کنید. اپلیکیشن‌هایی مانند Guitar Tricks و بسیاری از اپلیکیشن‌های دیگر می‌توانند در یادگیری سریع‌تر گیتار مؤثر باشند.

۳. ویدیوهای یوتیوب را به برنامه آموزشی خود اضافه کنید. در این پلتفرم، منابع دیداری و تعاملی بسیاری برای یادگیری گیتار وجود دارد. فراگیری گیتار می‌تواند با استفاده از منابع صحیح ساده‌تر شود.

۴. گوش خود را تقویت کنید و به موسیقی با دقت گوش کنید. همواره تلاش کنید به موسیقی توجه کرده و هر آهنگ را چند بار بشنوید. دقت و تکرار برای اطمینان از ‌یادگیری مؤثر ساز گیتار ضروری است.

۵. بخوانید، بخوانید و بیشتر بخوانید. علاوه‌ بر ویدیوها، بهتر است برای ‌یادگیری از طریق کتاب هم وقت بگذارید. کتاب می‌تواند در ‌یادگیری نوازندگی، تئوری موسیقی و اجرا مؤثر باشد.

۶. برنامه تمرین خود را طراحی کنید. برنامه تمرینی شما حتماً باید برای شما چالش‌برانگیز و هیجان‌انگیز باشد. برخی از اپلیکیشن‌های آموزش گیتار می‌توانند در طراحی برنامه تمرین به شما کمک کنند. همچنین تماشای ویدیوی «برنامه تمرین گیتار» نیز می‌تواند سودمند باشد.

۷. برای سایرین اجرا کنید. به اجرا کردن برای خانواده و دوستان خود عادت کنید. ساز گیتار را نمی‌توان در تنهایی مطلق آموخت.

۸. گوش خود را به روی سبک‌های مختلف موسیقی باز نگه دارید. مهارت نوازندگی شما می‌تواند با گوش کردن به سازهایی غیر از گیتار نیز افزایش پیدا کند.

۹. با گیتاریست‌های دیگر صحبت کنید و با جامعه نوازندگان گیتار در ارتباط باشید. بدین ترتیب یادگیری ساده‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد شد.

۱۰. با گیتار مناسب نوازندگی را شروع کنید. هر گیتاری منحصر‌به‌فرد است و نقاط قوت و ضعف مختص خود را دارد. سازی را انتخاب کنید که راحت‌ترین تجربه نوازندگی برای سطح و سبک شما را به ارمغان بیاورد.

۱۱. تکنیک صحیح را بیاموزید. آیا می‌دانید پیک گیتار را چگونه باید در دست بگیرید؟ آیا با نحوه مضراب‌زنی درست بر روی گیتار آشنایی دارید؟ آموختن این موارد و سایر مهارت‌ها روند ‌یادگیری شما را تسریع خواهد کرد.

وقتی که در دوره همه‌گیری کرونا تصمیم گرفتم در خانه گیتار یاد بگیرم، پیش از هر چیز به سراغ جستجوی اپلیکیشن‌های گیتار رفتم.

دسترسی به درس‌های گیتار بر روی گوشی تلفن، ‌یادگیری را بسیار راحت می‌کند. به این طریق می‌توانید گیتار زدن را خارج از منزل و یا در هر یک از اتاق‌های منزل بیاموزید.

راحت‌ترین راه ‌یادگیری گیتار به شما بستگی دارد.

گزینه‌های بسیاری در اختیار شما هستند. کتاب، اپلیکیشن، نرم‌افزار، درس‌های آنلاین و معلم خصوصی همگی راه‌های مناسبی برای ‌یادگیری گیتار هستند.

من اپلیکیشن را انتخاب کردم؛ زیرا می‌خواستم آموزگارم همیشه در جیبم باشد.

هنگامی که تصمیم خود را در مورد روش مناسب گرفتید، مهم است که حداقل هفته‌ای یک بار تمرین کنید. حفظ کردن این تداوم باعث می‌شود در مسیر یادگیری عقب نیفتید.

حالت ایده‌آل این است که هر روز ساز بزنید. ایجاد یک روتین مناسب باعث سرعت در پیشرفت می‌شود.

بدین ترتیب روند یادگیری شما خیلی سریع‌تر خواهد بود.

آیا یادگیری گیتار در خانه واقعاً ممکن است؟

بسیاری از نوازندگان معروف، مهارت ساز زدن را بدون داشتن آموزگار آموخته‌اند. این نوازندگان استعداد ذاتی و شوق ‌یادگیری داشتند. شما هم می‌توانید به‌تنهایی مهارت‌ها و روش‌های گیتار زدن خود را ارتقاء دهید؛ اما در نهایت، پیشرفت شما هم دارای حد خواهد بود.

در سال‌های اخیر، بازار درس‌های آنلاین گیتار توسط چند کمپانی تسخیر شده است که منابع و درس‌های باکیفیتی ارائه می‌دهند. علت رونق این بازار، تقاضای بسیار زیاد است. به‌طور روزافزون، علاقه‌مندان در سنین مختلف شروع به ‌یادگیری گیتار می‌کنند و بسیاری از آنها خواهان ‌یادگیری ساز در منزل هستند.

فراگیری گیتار در منزل نیازمند پشتکار بسیار زیاد است؛ زیرا آموختن گیتار هیچ راه میانبری ندارد!

فقط باید تمرین کنید، تمرین کنید و باز هم تمرین کنید.

بدون حضور معلم، ممکن است سردرگم یا کلافه شوید؛ اما خبر خوب این است که منابع آموزشی و کمک آموزشی بسیاری وجود دارند که می‌توانند جای خالی یک معلم را پر کنند.

۱۱ راهنمایی مهم برای یادگیری گیتار در خانه

راهنمایی‌هایی درباره یادگیری گیتار در منزل

۱. با گیتار آشنا شوید

حتی اگر استعداد بالایی داشته باشید، باز هم باید مبانی نواختن گیتار را بیاموزید.

نباید مستقیماً به سراغ نواختن آکوردها و آهنگ‌ها بروید. بدون کسب دانش درباره سازی که قصد دارید بنوازید، حد پیشرفت خود را در آینده محدود خواهید کرد.

پس از خرید گیتار مناسب، این موارد را بشناسید:

 • سیم گیتار
 • صفحه انگشت‌گذاری
 • محل قرارگیری انگشت‌ها

راهنمایی: تقویت انگشتان امری ضروری است. یاد گرفتن نوازندگی با استفاده از گیتار آکوستیک، سریع‌تر از گیتار الکتریک انگشت‌ها را تقویت می‌کند. اغلب هنرآموزان بیشتر بر روی جنبه ذهنی ‌یادگیری تمرکز می‌کنند (‌یادگیری تئوری، آهنگ‌ها و غیره)؛ اما بهترین روش ‌یادگیری گیتار ترکیبی از تقویت مهارت‌های ذهنی و فیزیکی است. تقویت انگشتان به شما کمک می‌کند آکوردهای دشوارتری را نواخته و به‌طور کلی، موزیسین تواناتری باشید.

ممکن است در ابتدا نوازندگی کمی سخت باشد و انگشتان شما درد بگیرد. کمی طول می‌کشد تا نوک انگشتان شما پینه بسته و چابکی انگشتان شما بیشتر شود. اما به هر شکل، تقویت انگشتان گامی ضروری است.

۲. از یک اپلیکیشن آموزش گیتار استفاده کنید

اپلیکیشن‌هایی چون Guitar Tricks برای ‌یادگیری گیتار در منزل بسیار سودمند هستند. اغلب این اپلیکیشن‌ها شامل تمریناتی برای ‌یادگیری مبانی گیتار هستند و دنبال کردن درس‌های آنها نیز بسیار آسان است.

استفاده از اپلیکیشن همچنین یکی از سریع‌ترین راه‌های ‌یادگیری گیتار است؛ زیرا ابزارهای مورد نیاز شما همیشه همراه شما خواهند بود.

اگر قصد دارید گیتار زدن را به‌سرعت بیاموزید، مبانی پایه را فراموش نکنید. ‌یادگیری نواختن یک آهنگ پیش از آنکه نام سیم‌ها و یا آکورد‌ها را بدانید، جلوی پیشرفت شما را می‌گیرد.

از ایجاد عادت‌های اشتباه نیز پرهیز کنید. دنبال کردن دروس به‌صورت مداوم مطمئن‌ترین و سریع‌ترین راه برای ‌یادگیری اصولی است.

هیچ‌کس با عجله کردن هیچ‌چیز را به‌درستی یاد نگرفته است و این مسئله درباره گیتار نیز صدق می‌کند.

۳. از ویدیوهای یوتیوب نیز کمک بگیرید

یک جستجوی ساده در یوتیوب، تعداد بی‌شماری از ویدیو‌های آموزشی گیتار را برای هنرآموزان مهیا می‌کند. یوتیوب محل مناسبی برای آشنایی با گیتار و ارتقاء دانش شما از مبانی نوازندگی این ساز است.

اگر پیشرفت مناسبی داشته‌اید، شاید دیدن ویدیوی آموزش یک آهنگ سطح متوسط با سرعت آهسته، به شما کمک کند تا سطح نوازندگی خود را سریع‌تر ارتقا دهید.

اگر کاملاً مبتدی هستید و هیچ تجربه‌ای ندارید، باز هم یوتیوب برای شما منبعی سودمند است. تنوع بسیار زیادی از ویدیو‌های آموزشی برای سطح مبتدی در این وب‌سایت قرار دارد. ویدیوهای یوتیوب می‌توانند به شما کمک کنند که مبانی گیتار زدن را بیاموزید و حتی به شما نشان دهند که بهترین روش ‌یادگیری آنلاین کدام است.

البته یک یک نکته منفی هم وجود دارد. شاید فکر کنید که یوتیوب ساده‌ترین راه ‌یادگیری گیتار است؛ اما گاهی تعداد زیاد ویدیو‌های موجود در این پلتفرم می‌تواند سردرگم‌کننده باشد. شاید دشوار باشد که بفهمیم به کدام کانال‌ها می‌توان اعتماد کرد.

به‌طور کلی، تعداد مشترکین هر کانال می‌تواند گواه خوبی بر اعتبار آن کانال باشد. با استفاده از تعداد مشترکین می‌توانید برداشت نسبتاً درستی از کیفیت مطالب ارائه‌شده داشته باشید. اما سلیقه شخصی نیز در این انتخاب دخیل است.

یک نکته منفی دیگر آموزش یوتیوب این است که ویدیوها اغلب به‌صورت یک برنامه درسی نیستند و می‌توانند پراکنده و جسته‌وگریخته باشند. در این شرایط، دانستن اینکه ویدیوی بعدی مناسب شما کدام است، کمی دشوار خواهد بود؛ مگر آنکه کانال مورد نظر یک برنامه مشخص و پلکانی را دنبال کند.

۴. گوش خود را تقویت کنید

ارتقای درک کلی موسیقی و مهارت‌های نوازندگی گیتار، هر دو ضروری هستند.

گوش کردن به تنوع بیشتری از موسیقی، راهی مناسب برای وسعت بخشیدن به سلیقه و آموختن درباره موسیقی است.

نوازنده خوب بودن فقط به معنای سریع ساز زدن و نواختن نت‌های پرشمار نیست؛ بلکه باید نسبت به موسیقی نیز آگاه باشید.

با شروع ‌یادگیری گیتار، لازم خواهد بود که آهنگ‌هایی را به‌دفعات بنوازید. این کار ممکن است خسته‌کننده باشد؛ اما چاره دیگری ندارید. تقویت گوش به منظور درک سریع‌تر آهنگ‌ها می‌تواند تمرین شما را بهینه‌تر و کوتاه‌تر کند.

یک موزیسین خبره می‌تواند با گوش کردن به یک آهنگ، کلید و ریتم آن را بفهمد. برای مبتدی‌ها این کار دشوار است. اما اگر به اندازه کافی بر روی این کار وقت بگذارید، به جزئی از طبیعت شما تبدیل خواهد شد.

بنابراین برای تقویت گوش باید با دقت به موسیقی گوش دهید. یک مثال خوب از این کار، آموختن جمله‌ها (lick) است. برای آموختن یک جمله باید آن را مکرراً تمرین کنید.

با گوش کردن مکرر به یک آهنگ نکات زیر را در خواهید یافت:

 • کلید
 • ریتم
 • کوک
 • دینامیک

تمامی این موارد به روند فراگیری ساز نیز کمک خواهد کرد.

شاید مجبور شوید یک بریده پنج ثانیه‌ای از یک آهنگ را بارها و بارها بنوازید؛ اما به هر حال، تمرین و تکرار بهترین راه آشنا شدن با ریزه‌کاری‌های موسیقی است.

تقویت گوش یکی از تمرین‌های کلیدی برای مبتدی‌هاست.

اگر می‌خواهید گیتار را در مدتی کوتاه بیاموزید، باید برای شنیدن موسیقی و تمرین مهارت‌های گیتار وقت بگذارید. این روش تمرین در بلندمدت نتیجه خواهد داد و شما را به موزیسینی توانا تبدیل خواهد کرد.

۵. بخوانید و بخوانید و باز هم بخوانید

اطلاعات بسیاری برای مبتدی‌ها در زمینه گیتار وجود دارد.

یک خلبان بدون تمرین و مطالعه کافی شروع به پرواز نمی‌کند. خلبان شدن نیازمند تمرینات شبیه‌ساز پرواز، مطالعه انواع هواپیما و مطالعه درباره تمام حالت‌های ممکن در پرواز است. همچنین، یادگیری گیتار نیز نیازمند مطالعه و خواندن است. این کار نه‌تنها به افزایش تجربه شما درباره گیتار، بلکه به بهینه کردن زمان تمرین شما نیز کمک خواهد کرد.

همچنین مطالعه درباره گیتار به شما کمک می‌کند احساس راحتی بیشتری با ساز خود داشته باشید. با مطالعه می‌توانید مطمئن باشید که دانش بنیادی شما درباره ساز، بی‌نقص است.

این موارد را مطالعه کنید:

 • تاریخ گیتار
 • نوازندگان برجسته
 • نقش گیتار در ارکستر سبک‌های مختلف

اگر واقعاً به گیتار علاقه دارید، خالی از لطف نیست که اطلاعات خود را افزایش دهید. اگر ویدیو‌های یوتیوب را راه مناسبی نمی‌دانید، می‌توانید از کتاب‌ها استفاده کنید.

این مطالعه همچنین می‌تواند روند یکنواخت تمرین را دگرگون کند.

فرضاً اگر روزی دو ساعت تمرین می‌کنید، مطالعه بین ساعت‌های اول و دوم می‌تواند علاوه بر افزایش دانش، زنگ تفریح شما نیز باشد. منابع گسترده‌ای درباره گیتار موجود است. در ابتدا ممکن است صرفاً به فکر یادگیری آهنگی به‌خصوص باشید؛ اما مطالعه می‌تواند کمک کند که نگاه خود را وسیع‌تر و عمیق‌تر کنید و به‌طور کلی درباره موسیقی و ساز گیتار بیشتر بدانید.

با پیشرفت روند یادگیری، ممکن است بخواهید درباره تاریخ ساز مطالعه کنید. بدون شک مطالعه هر آنچه مربوط به گیتار است، برای ارتقاء دانش هنرجو مفید خواهد بود.

۶. برنامه تمرین گیتار خود را طراحی کنید

هنگام فراگیری یک ساز، ممکن است در هر مرحله بخواهید به هر آنچه تا کنون یاد گرفته‌اید، بسنده کنید.

پس از یادگیری چند آکورد و جمله بر روی گیتار، ممکن است که مسیر خود را گم کنید و بخواهید همانجا یادگیری را قطع کنید. بهترین راه جلوگیری از این امر این است که طرح درس خود را از قبل مشخص کرده باشید. باید تکنیک‌ها و آهنگ‌هایی به‌خصوص را از پیش برای خود معین کنید.

برای آموختن گیتار باید یک نظام و یک روتین مناسب طراحی کنید.

همچنین باید برای هدف خود تلاش کرده و با انگیزه از موانع پیشرو عبور کنید.

شاید طراحی یک برنامه تمرینی برای شما کمی دشوار باشد. در هنگام طراحی برنامه می‌توانید در منابع موجود به دنبال راهنمایی بگردید. همچنین می‌توانید با نگاه کردن و گوش کردن به آهنگ‌ها و نوازنده‌های مورد علاقه خود، انگیزه را در خود بیدار نگه دارید.

تلاش برای آموختن آهنگ‌های مورد علاقه، همیشه هدفی کاربردی و مفید بوده و می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش باشد.

نمونه برنامه درسی گیتار

در اینجا یک نمونه برنامه درسی را می‌بینیم:

 • یکشنبه: ۱-۲ درس Guitar Tricks و ۳۰ دقیقه تمرین آکورد
 • دوشنبه: دنبال کردن دو ویدیو در یوتیوب، مرتبط با درس روز یکشنبه
 • سه‌شنبه: ۱-۲ درس Guitar Tricks
 • چهارشنبه: تمرین آکورد به مدت ۳۰ دقیقه، یک ویدیوی یوتیوب مرتبط با درس سه‌شنبه
 • پنجشنبه: یادگیری یک آهنگ ساده با استفاده از Guitar Tricks Library یا منابع دیگر
 • جمعه: استراحت
 • شنبه: تماشای نوازندگان مورد علاقه بر روی یوتیوب، مطالعه کتاب درباره گیتار

شما می‌توانید به روزهای استراحت یا به تعداد و شدت تمرین‌ها اضافه و یا از آن کم کنید.

۱۱ راهنمایی مهم برای یادگیری گیتار در خانه

۷. برای سایرین اجرا کنید

اجرای موسیقی برای سایرین اصلاً خودنمایی نیست. موسیقی یک زبان جهانی است. به عقیده بسیاری از افراد، اجرای موسیقی برای خانواده و دوستان، راهی مناسب برای ارتقای مهارت‌هاست.

اجرای آهنگ‌ها برای سایرین راه مناسبی برای ایجاد احساس راحتی در اجراست. حتی برای مبتدی‌ها نیز مفید است که بدانند ساز زدن آنها بر روی سایرین چه تأثیری می‌گذارد.

اگر همیشه در تنهایی تمرین کنید، ممکن است کلافه شوید و یا سطح مهارت خود را به‌درستی درک نکنید؛ اما ساز زدن برای سایرین می‌تواند باعث ایجاد انگیزه در شما و مخاطبانتان شود.

در هر صورت، شک نکنید که بازخورد سایرین به شما کمک خواهد کرد.

مهم نیست اطرافیان شما نوازنده باشند یا نه. اگر آنها نیز از موسیقی لذت ببرند، می‌توانند راهنمایی‌های خوبی به شما ارائه دهند. واکنش مناسب به این بازخوردها، برای فراگیری گیتار ضروری است.

هنگامی که حس کردید آهنگی را به‌خوبی آموخته‌اید، می‌توانید آن را برای دوستان و خانواده اجرا کنید.

لازم نیست مسئله را ‌بیش‌ازحد جدی کنید. همین قدم‌های کوچک در آینده به شما کمک خواهد کرد که با احساس راحتی بیشتری در مقابل تماشاچیان ساز بزنید.

۸. تنوع در شنیدن

افق‌های موسیقایی خود را وسعت دهید. گوش کردن مکرر به آثار هنرمندان و آهنگ‌های مورد علاقه، کار چالش‌برانگیز و دشواری نیست. ضرورت دارد که به آثاری خارج از دامنه شنیداری همیشگی خود نیز گوش دهید. با وسعت بخشیدن به دامنه شنیداری خود می‌توانید مهارت‌های گیتار زدن را نیز در خود تقویت کنید.

تنوع در شنیدن فقط برای تربیت گوش مؤثر نیست؛ بلکه با شنیدن موسیقی‌های ناآشنا و هنرمندانی که آنها را نمی‌شناسید، ممکن است انگیزه تمرین نیز در شما قوی‌تر شود.

شنیدن موسیقی‌های متنوع می‌تواند به شما کمک کند که با خلاقیت و هدفمندی بیشتری تمرین کنید. باقی ماندن در یک سبک موسیقی ممکن است احساس محدودیت به شما القا کند.

از سبک فلامنکو گرفته تا هوی متال، به آثار گیتاریست‌های مختلف گوش کنید. از نوازندگان سبک‌های جز و راک پراگرسیو یاد بگیرید. اگر می‌خواهید بدانید که چگونه گیتار زدن را بیاموزید، باید با طیف وسیع‌تری از انواع موسیقی ارتباط داشته باشید.

آموختن گیتار روندی مستمر است. ممکن است گاهی روند تمرینی شما کمی راکد شود. یکی از بهترین راه‌های خروج از این رکود و طراوت بخشیدن به تمرین، شنیدن آثار جدیدی است که دوستان شما به شما معرفی می‌کنند.

۹. با سایر گیتاریست‌ها صحبت کنید

با جامعه موسیقی ارتباط برقرار کنید. شنیدن راهنمایی‌های دوستان و حرفه‌ای‌ها یکی از بهترین راه‌های آموختن گیتار است. از طریق صحبت کردن با سایر گیتاریست‌ها، برداشت دقیق‌تری از مسیر تبدیل شدن به یک نوازنده قابل و حرفه‌ای در دست خواهید داشت.

البته صحبت کردن با گیتاریست‌های دیگر به‌طور خودکار گیتار زدن شما را بهتر نمی‌کند؛ اما اگر می‌خواهید بدانید که چگونه نواختن گیتار را بیاموزید، باید از تجربیات سایرین نیز استفاده کنید.

خوشبختانه در سرتاسر جهان میلیون‌ها نفر در حال آموختن این ساز هستند. این جامعه پویا را می‌توانید در جوامع و انجمن‌های اینترنتی پیدا کنید. این انجمن‌ها محل مناسبی برای ایجاد شوق نسبت به این ساز در هنرجو‌ها هستند.

هنگامی که کار با اپلیکیشن‌ها را تجربه کردید، از ویدیوهای آموزشی موجود در یوتیوب بهره گرفتید و کتاب‌های مربوط به گیتار را مطالعه کردید، زمان آن رسیده که با سایر گیتاریست‌ها ارتباط برقرار کنید.

اگر چپ‌دست باشیم چه؟

نگران نباشید؛ زیرا برخی از شاخص‌ترین نوازندگان گیتار در تاریخ چپ‌دست بوده‌اند. جیمی هندریکس معروفترین نوازنده چپ‌دست و منبع انگیزشی مناسبی برای مبتدی‌های چپ‌دست است.

بی‌شک در ابتدای کار با چالش‌هایی روبرو خواهید بود، اما برای تبدیل شدن به یک نوازنده موفق باید پایمردی داشته باشید.

به‌طور کلی، در پروسه ‌یادگیری گیتار تفاوت چندانی میان چپ‌دست‌ها و راست‌دست‌ها وجود ندارد.

به هر حال، ‌یادگیری گیتار چه برای چپ‌دست‌ها و چه برای راست‌دست‌ها شامل چالش‌هایی خواهد بود. پس از چالش‌ها استقبال کرده و به سراغ گیتار بروید.

البته در هنگام خرید گیتار باید توجه داشته باشید که بیشتر سازها برای افراد راست‌دست تولید شده‌اند. ممکن است فروشگاه مورد نظر شما گزینه‌های زیادی برای چپ‌دست‌ها نداشته باشد. برای پیدا کردن تجهیزات مناسب، خرید آنلاین را به چپ‌دست‌ها توصیه می‌کنیم.

۱۰. با گیتار مناسب بیاموزید

‌یادگیری نواختن گیتار به‌خودی‌خود چالش‌برانگیز است؛ چه برسد به اینکه بخواهید با تجهیزات نامناسب این ساز را بیاموزید. هر گیتاری منحصربه‌فرد است. نواختن بعضی از گیتار‌ها نیاز به زمان و تمرین بیشتری دارد؛ اما بعضی از ساز‌ها برای مبتدی‌ها طراحی شده‌اند.

برای ‌یادگیری گیتار در منزل بهتر است گیتاری مناسب با سطح توانایی، توان یادگیری و تکنیک خود انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود احساس اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید. بهترین راه برای انتخاب گیتاری که مناسب شما باشد، مشاوره با متخصصان این امر است. در این مورد می‌توانید از کارشناسان فروشگاه‌های تخصصی مثل گیتارایران کمک بگیرید.

همچنین تجهیزات جانبی مناسب خود را نیز خریداری کنید.

درست مانند گیتار، لوازم جانبی چون پیک (مضراب) نیز از تنوع بالایی برخوردار است. بخش زیادی از موفقیت در نوازندگی با پیک، بسته به این است که این ابزار کوچک در دست شما چگونه جای می‌گیرد.

بهترین راه انتخاب مضراب درست و افزایش مهارت نوازندگی با آن، این است که پیش از خرید، چندین مدل مختلف را امتحان کنید.

در هنگام امتحان کردن مضراب‌ها، به وزن آنها توجه کنید. مضراب‌های سَبُک برای مبتدی‌ها مناسب‌تر هستند. هر چه مهارت شما بر روی ساز بیشتر شود، می‌توانید سراغ مضراب‌های سنگین‌تر بروید.

با جستجو در یوتیوب و سایر منابع می‌توانید درباره پیک‌ها تحقیق کرده و نوع، جنس و گِیج مناسب را انتخاب کنید (در این مورد می‌توانید ویدیوی «راهنمای خرید پیک گیتار» را تماشا کنید). فرا گرفتن مهارت نوازندگی با مضراب برای تبدیل شدن به یک نوازنده کامل، بسیار مهم خواهد بود.

۱۱. تکنیک صحیح را بیاموزید

درباره اهمیت آشنا شدن با ساز گیتار و تقویت گوش صحبت کردیم. اما باید توجه داشته باشید که در هنگام ‌یادگیری، حتماً تکنیک‌ها را به‌صورت صحیح بیاموزید.

به‌عنوان مثال فرض کنید که قصد دارید صخر‌ه‌نوردی را به‌عنوان تفریح انتخاب کنید و قصد دارید به جای فرا گرفتن تکنیک‌ها از منابع آموزشی و سایر صخره‌نوردان، صرفاً تجهیزات مورد نظر را تهیه کرده و شخصاً به یادگیری این ورزش بپردازید. بدین ترتیب نه‌تنها تکنیک‌های درست صخره‌نوردی را نخواهید آموخت، بلکه خود را در معرض خطر قرار خواهید داد.

خوشبختانه ‌یادگیری گیتار بر خلاف صخره‌نوردی شامل خطرات جانی نمی‌شود؛ اما کماکان بهتر است از ابتدا تکنیک‌های صحیح را بیاموزید. در شروع ‌یادگیری گیتار بد نیست نکات زیر را در نظر بگیرید:

با سرعت ‌بیش‌ازحد ساز نزنید. داشتن دقت در انگشتان برای موفقیت شما مهم‌تر از سرعت خواهد بود. ‌یادگیری روش صحیح نوازندگی نهایتاً منجر به سرعت بالاتر نیز خواهد شد.

از انگشت‌گذاری درست استفاده کنید. روش صحیح و مشخصی برای انگشت‌گذاری بر روی گیتار وجود دارد. ممکن است گهگاه راه‌های ساده‌تری را برای نواختن یک آکورد پیدا کنید. اما در دام اینگونه روش‌ها نیفتید؛ زیرا برای تبدیل شدن به یک موزیسین قابل، باید تکنیک‌های درست را بیاموزید.

از مترونوم استفاده کنید. ریتم درست از مهم‌ترین شاخصه‌های یک نوازنده خوب است. استفاده از مترونوم به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های ریتمیک بهتری به دست آورید.

‌یادگیری نوازندگی گیتار روندی لذت‌بخش است؛ اما برای فراگیری درست این ساز باید زمان و تلاش مناسب را صرف کنید. با دنبال کردن راهنمایی‌های یادشده می‌توانید بهترین روش مناسب حال خود را برای ‌یادگیری گیتار در منزل انتخاب کنید.

منبع: Play Guitars
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *